Stichting 'Het Woonhuismonument' restaureert met enthousiasme liii lliw ANNEMARIE TEN CATE Dit jaar voert de Stichting het Woonhuismonument 10 jaar een actief restauratiebeleid, een feit dat gevierd gaat worden. 'Wij werken hard, vergaderen wekelijks en hebben de ambitie veel te doen en goed werk te leveren. Dit is alleen mogelijk wanneer er binnen het bestuur een intensief samenwerkingsverband bestaat met een duidelijke taakverde ling'. Aan het woord is drs M. C. Scheers, voorzitter van de Stichting 'Het Woonhuismonu ment'. Dat het de stichting goed gaat bewijst de geraamde productie voor 1988, die ca. 1,5 miljoen gulden bedraagt, en natuurlijk de lijst van een twaalftal inmiddels voltooide projecten. Provinciaal initiatief Op initiatief van de provincie Groningen werd de stichting 'Het Woonhuismonu ment'oiiicieel in 1977 opgericht onder de naam 'Stichting tot Behoud van Restauratie van Monumenten in de Provincie Gronin gen'. Deze overkoepelende stichting be staat uit 10 personen, die zo nu en dan bij eenkomen om zaken van algemene aard te bespreken. De werkstichting opereert on der de naam Stichting 'Het Woonhuismo nument', en het bestuur bestaat op dit mo ment uit vier personen, die gemachtigd zijn allerhande beslissingen snel te nemen en dus niet afhankelijk zijn van een log en langzaam apparaat. Drs M. C. Scheers is sedert de oprichting voorzitter en voert een actief beleid. Er wordt iedere week vergaderd en op die vaste avond worden de verschillende projecten die in restaura tie zijn besproken. De projecten worden onder de bestuursleden verdeeld en deze is dan ook verder verantwoordelijk voor alle zaken: de begeleiding van de restau ratie en de continuïteit op het werk, con tacten met de architect, de financiële kant en de verkoop van het pand etc. Schuur van een boerderij te Rasquert, in 1987 verbouwd tot drie woningen (foto Meijnard Scheers jr.) Werkwijze De Stichting gaat als volgt te werk. In prin cipe worden de panden aangekocht, maar de Stichting werkt ook wel in opdracht van eigenaren. Het zijn niet altijd wettelijk ge registreerde monumenten. Vaak zijn het beeldbepalende objecten, die op het nip pertje van de slopershamer gered kunnen worden. De panden worden tijdens of na de restauratie verkocht, opdat nieuwe pro- Woning uit 1772 in Leens, gerestaureerd in 1983/84. De gemeente wilde het enige monument in dit dorp slopen maar tijdig kwam er redding. Nu is de gemeente zo trots op het monument, dat zij er zelfs een ansichtkaart van heeft uitgegeven (foto Meijnard Scheers jr.) jecten aangepakt kunnen worden. Bijzon dere momunenten houdt de Stichting in ei gendom. Bijvoorbeeld de Sarrieshut in 't Zandt, waarin na voltooiing van de restau ratie een klein museum wordt onder ge bracht. (Een sarrie was een belastingamb tenaar, die bij de molen woonde en voor het innen van de gelden zorgde). Op dit moment heeft de Stichting vier projecten onder handen en is er een viertal in voor bereiding. Opleiding in het restauratieambacht Er wordt met twee vaste uitvoerders ge werkt, die ieder met drie soms vier leerlin gen werken. Momenteel werkt er ook een vrouw mee op de bouw! Er lopen zo altijd tenminste twee projecten tegelijkertijd. De opleiding in het restauratieambacht duurt twee jaar en de leerlingen gaan regelmatig hetzij overdag hetzij 's avonds naar school. 'Hiermee is er sprake van een zekere con tinuïteit in het restauratieambacht en is de stichting verzekerd van extra subsidies', aldus Scheers. Als er meer subsidie be schikbaar is, bijvoorbeeld in het kader van werkverschaffing langdurig werklozen, dan wordt een extra project uitbesteed. Zo worden dit jaar twee woningen in 't Zandt en Godlinze door een Sociale Werkplaats gerestaureerd. Heemschut, maart-april 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 34