Heemschut Drenthe wil stichting stads- en dorpsvernieuwing Stad van de toekomst derdaad in originele staat herbouwd, tot genoegen van bezoekers en toeristen. Toch staan er gelukkig in Zoutkamp nog enkele beeldondersteunende woonhuisjes uit vroeger eeuwen, zoals jaarankers aan de Visserstraat (1773, 1774) leren. Deze lage, dienende bouwsels, met op de ach tergrond een ouder zaalkerkje verlenen toch nog wat 'couleurlocale'aan het overi gens door nieuwbouw wat saaie kust- plaatsje. Ir. P. B. Offringa vernieuwde stijlvol de Buikemaheerd in Ezinge. Ook aan de Rijksstraatweg naar Haaren zijn goede voorbeelden van verantwoorde renovatie en restauratie te zien, zelfs bij 'Drents' beïnvloede dwarsdeeltypen. Een oude boerderij op de door profes sor Van Giffen beroemd geworden terp van Ezinge onderging een 'face-lift' door de inbouw van woonruimten, maar het ge heel is stedebouwkundig en architecto nisch verantwoord. In Onstwedde is de oude boerderij De Hum 5 goed gerestaureerd. We zijn hier in een zandgebied, waar interessante meng vormen tussen het oudere driebeukige hallehuis en het jongere Oldambtster type (oprukkend vanuit het noorden) plaatsvon den, sinds 1750. In het beschermde dorpsgezicht Smeer- bestaande boerderij is gesloopt en in het complex ook weer wooneenheden zijn on dergebracht. In het Westerkwartier zijn de traditio nele hoeven en bedrijfjes Ideiner van om vang, zodat het eigentijdse, uitgekiende wonen beter te realiseren is binnen de oude schil. Een architectonisch hoog standje is de nieuwbouw van de ook bui ten Groningen bekende Galerie Waalkens in Finsterwolde, ontworpen door de archi tecten Gunnar Daan en Thon Karelse. Hier is een gedurfde vormgeving gerealiseerd, die toch door z'n beschuttende zadeldak en materiaalgebruik in het wijdse land schap past. In Noordbroek is een fraaie, gerestaureerde Oldambtster boerderij te bewonderen, waarin nu een strijkijzermu seum is ondergebracht. Met de molens in Groningen gaat het goed, verzekerde ir. Havik ons. De Vereni ging Vrienden Groninger Molens3' maakt zich sterk voor het molenbehoud. Het aan tal bewaard gebleven stellingmolens ten plattelande viel ons dan ook op tijdens deze boeiende excursie. 11 zie art. op pag. 2) D. J. van der Ven; De heemliefde van het Nederlandse volk Naarden. 3) postbus 213, 9700 AE Groningen. De provinciale commissie van Heemschut gaat na of een beherende instelling voor stads- en dorpsvernieuwing voor Drenthe mogelijk is. Voorzitter mr. A. Tchemoff heeft dat aangekondigd bij de aanbieding van het eerste exemplaar van de publica tie 'Heemschut in Drenthe' aan gedepu teerde J. L. Pastoor. Het boekje is een weerslag van het symposium dat de com missie op 25 maart vorig jaar in Havelte organiseerde en volgens Tchemoff is het mede een basis voor verder beleid en acti viteiten. Het symposium 'Drenthe in verande ring. ..en de effecten op ons cultureel erf goed' was een uitvloeisel van 75 jaar Heemschut. Achteraf een unieke gebeur tenis, omdat nooit in samenhang zo met na druk aandacht was gevraagd voor het Drentse heem met zijn boerderijen, mo lens, houtwallen, zandwegen e.d. Mr. Tchemoff: 'Opvallend waren de po sitieve reacties en steun van verschillende organisaties bij de uitwerking en de vorm geving'. De provincie droeg financieel en met menskracht bij. De teksten van lezin gen en deelnemers-reacties zijn met foto's (uit de symposium-expositie) in het boekje vastgelegd. Heemschut in Drenthe wil doorgaan op basis van dit resultaat. Tchemoff: 'Onze gedachten gaan uit naar een instelling die met name tot doel zou moeten hebben het herstel en in eigen beheer exploiteren van cultuurhistorisch waardevol onroerend goed in deze pro vincie, zoals woonhuismonumenten, monu menten van industrie en ambacht, kerken en overige waardevolle objecten.' De com missie-voorzitter verwacht dat spreiding van de activiteiten over een groter geogra fisch gebied kan leiden tot een grotere restauratiestroom. 'Kleinere kemen kun nen meeprofiteren van de mogelijkheden van een dergelijk gebundelde kennis, er varing en financiële stroom.' Voor een haalbaarheidsonderzoek zal de commissie opnieuw een beroep doen op de provin cie. De NCM is al zeer geïnteresseerd in het resultaat, zo liet mr. Tchemoff gedepu teerde Pastoor weten. De publicatie 'Heemschut in Drenthe' is voor belangstellenden aan te vragen bij Heemschut p/a Van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen. D. v.d. M. Klein assortiment strijk-, pers-, plooi- en mangel-gereedschap uit het strijkijzermuseum in Noordbroek voor het bewerken van klederdracht, bv. boorden glanzen, mutsen plooien en het strijken van pofmouwen, hoeden etc. (foto Guus den Besten) ling, ook in Westerwolde, werden alle waardevolle boerderijen gerestaureerd. In de voormalige Veenkoloniën, waar het niet meer zo stinkt als eertijds, bleven hier en daar de legendarische 'kapiteinshuizen' bewaard. Het besef van de locale gemeen schap, dat de oude gebouwde omgeving bewaard moet blijven, groeit. Er zijn in Groningerland gemeenten die weinig monumenten bezitten, terwijl an dere zoals de stad Groningen er veel bezit ten. Momenteel staan er 230 oudere boer derijen op de monumentenlijst van de pro vincie Groningen. De provincie voert een ondersteunend beleid op dit terrein. Onze excursie voert ons vervolgens naar BeUingwolde, waar de schuur van een De Permanente Conferentie voor de Euro pese Stadsvernieuwing organiseert in sa menwerking met de Katholieke Universi teit te Nijmegen en de gemeente Bergen op Zoom op 10 juni 1988 in het Markiezen hof te Bergen op Zoom een studiedag over 'De stad van de toekomst'. Sprekers op deze dag zijn: Dr. Nico Nelissen, Dr. An neke Assen, Prof. Dr. Marcel Anselin, Prof. Dr. Theo Guffens, Prof. Dr. Arno Korsten en Prof. Dr. Ton Kreukels. De sprekers zul len de stad van de toekomst vanuit ver schillende gezichtspunten bekijken: soci aal-historisch, demografisch, sociologisch, sociaal-ecologisch, planologisch en be stuurskundig. De inschrijvingskosten be dragen 75,- inclusief lunch, koffie en het ruim 200 pagina's tellende boek 'De stad van de toekomst; tussen crisis en renais sance'. Aanmelding dient schriftelijk te ge schieden bij het secretariaat van de Per manente Conferentie voor de Europese Stadsvernieuwing, Weezenhof 37-01,6536 HH Nijmegen, onder gelijktijdige overma kingvan/ 75,-opNMB-rek.nr.67 69 65 196 te Maastricht; postgiro van de bank 1057074 o.v.v. conferentie Bergen op Zoom. Heemschut, maart-april 1988 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 33