Restauratie werkvakanties Vervolg-cursus gemeentelijke monumentenzorg allure krijgen als nooit tevoren. 'Nieuw' en 'allure', het zijn woorden, die de Veendam- mer als muziek in de oren klinken. Tijdsbeeld II Het was in 1980, dat enige bestuursleden van het Veenkoloniaal Museum in Veen- dam zich in het zadel van hun rijwielen he- sen. Al voor de derde keer gingen zij op inspectie. Hun doel was om met eigen ogen te registreren hoeveel 'schippershui zen' hun gemeente nog rijk was. Van alle Veenkoloniale 'monumenten' achtten zij die het meest bedreigd. Een ontwikkeling, die hen met zorg vervulde. Van de bloei ende veenkoloniale zeevaart, waarin Veendam en Wildervank een centrale rol speelden, waren nauwelijks nog sporen in het dorpsbeeld te ontdekken. Alleen de schippershuizen vormden een boeiende herinnering. Al in het begin van deze eeuw signaleerde burgemeester De Zee, dat het hier om een verdwijnend cultuurbezit ging. In één van zijn 'Wandelingen door oud- Veendam'merkte hij op: 'de donkerbruine schippershuizen met breeden gevel en krimp verdwijnen het een na het ander en de oude zandweg, waar zij eertijds aan grensden, is gepromoveerd tot een bree- dere verkeersbaan met moderne wegbe- dekking.' De balans na de fietstocht was snel op gemaakt. Aan de diepen bevonden zich nauwelijks schippershuizen, die deze naam nog met ere konden dragen. Op hun eerste tocht, vijf jaar geleden, telden zij er nog achttien. Drie jaar later vijf. Met ge prangd gemoed wendde men zich tot de verantwoordelijke bestuurders. Die lieten niet slechts waardering blijken voor het werk der fietsende dorpsgenoten, maar hadden ook een wenkend perspectief. Was het niet verstandiger om de herinne ringen in hout en steen te laten verrijzen aan het Veendam van de toekomst, de nieuwe wijk SorghvlietGrenzend aan het eerder geschilderde Borgerswold was het woonklimaat ideaal te noemen. Met vijver en gazon. Wat was nu mooier om hieraan schippershuizen-nieuwe-stijl te bouwen naar authentieke tekeningen en met au thentieke stenen van dezelfde huizen, die aan het kanaal waren afgebroken. De ge schiedenis vervolmaakt. Waar werd op rechter trouw aan het verleden ooit gevon den? De museumbestuurders hoorden het wat bedremmeld aan. Mooi was het wel. Het smeedijzeren jaartal 1792 op de muur van het fraaie kapiteinshuis imponeerde. Het deed het verleden herleven. Maar een vijver was toch geen kanaal! En een schip pershuis toch geen kerk of kasteel! In hun ogen was het aardige van deze huizen aan de 'diepswal', dat zij op hun eigen wijze vertelden van de schipperij overzee en van de welvaart van de kapitein-reder. Hier moesten ze wel even aan wennen. De bestuurders gaven te kennen het begre pen te hebben. Nostalgie.Ze toonden be grip... veel begrip. Tijdsbeeld III We schrijven 1987. Zo'n 200 Veendammers lopen op een kille zondagmiddag in pro test door het plaatselijke Julianapark. We zeiden het al, de echte Veendammer raakt nooit uitgekeken op zijn eigen woonstee. Ook Heemschut is vertegenwoordigd in de persoon van de te vroeg overleden Piet de Vrieze. Met brede armgebaren maakt hij duidelijk, dat verzet geboden is. Wat is er aan de hand? Juist de Veendammer be stuurders verstaan toch als geen ander de tekenen des tijd! Dempten zij geen kana len om de auto vrij baan te geven? Zij wa ren het toch die het voormalige turfland herschiepen in een magistraal recrea tiepark! En thans ontfermen zij zich over de consument van Stad en Lande. Woor den als 'nieuw' en 'allure' zijn in feite on toereikend om te schetsen wat ér staat te gebeuren. Consumeren is parkeren. Deze beproefde wijsheid is de Veendammers op het lijf geschreven. Weliswaar is er wat gemurmel van een enkele oude: sociaal democraat in deze rode gemeente, maar in Veendam lijken de panelen niet te schui ven, maar weg te suizen. Wilde men tot voor kort de naam Veendam het liefst ver vangen door Parkstad, thans gaat de bijl in een park om de consument zijn auto te laten stallen. Er zijn weliswaar vbldoende parkeerplaatsen, maar het evenwicht is zoek, zo laten de bevoegde planologen weten. Door het nieuwe koopparadijs wordt Veendam topzwaar. Waar een park is, heerst de stilte. En die is fnuikend voor een dynamische koopstad als Veendam gaan worden. De Vrieze en zijn sombere próces- siegangers delen deze postmoderne visie niet. Zij vinden het park de bekroning van In de maanden juli en augustus organiseert de Nederlandse Vereniging van Monu mentenzorgen wederom de populaire restauratie werkvakanties voor jpngeren in eigen land. Deze 'doe-vakanties' behoren met een deelnameprijs van 140,- voor twee we ken tot de categorie low-budget vakanties. In deze prijs is tevens begrepen een cultu reel nevenprogramma, dat de deelnemers laat kennis maken met de zorg voor de monumenten in het algemeen en met di verse interessante projecten in de directe omgeving van het vakantieproject. Aantal en aard van de projecten worden afgestemd op de belangstelling en de voorkeur van de deelnemers; in de afgelo pen jaren is gewerkt aan kastelen, buiten plaatsen, industrieel archeologische mo numenten zoals steenbakkerijen e.d., ver dedigingswerken en woonhuizen. Onder deskundige leiding worden de meest uiteenlopende werkzaamheden ver richt zoals metselen, voegen, timmeren en schilderen waarbij enthousiasme meer telt dan vaardigheid. Deelname staat open voor jongens en meisjes van 16 tót ca. 24 jaar. Gezien de beperkte plaatsruimte is tijdige aanmelding gewenst vooral omdat het aantal jongeren per project veelal niet ho ger is dan 12. Een folder met nadere informatie over de kampen en data kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de NVMz, postbus 82.390, 2508 EI 's-Gravenhage; telefoon: 070-503162. Veendams historische ontwikkeling. Drie 'lanen' groeiden in de loop der jaren uit tot echte verbindingswegen tussen Ooster en Westerdiep. De Kerklaan, thans Kerk straat, werd daarvan de belangrijkste. In het laatste kwart van de vorige eeuw ont wikkelde zij zich tot een echte hoofdstraat. De belangrijkste neringen kwamen hier, het raadhuis vond er zijn plek. Tussen de beide woonlinten aan de diepen ontstond een natuurlijk centrum. De Veendammers waren daarmee niet tevreden. Rond het nieuwe centrum kwam een groene omzoming in de vorm van een 'landscape garden'. Zo'n dertig jaar later werd deze 'groene long'opgenomen in een opvallende dorpsuitleg. Winkelstraat, raadhuis, kerk en begraafplaats werden door een boeiend park met elkaar verbon den. Veendam was een ongewone veen kolonie met een groene kem geworden. Om dat karakter te behouden kwam Heemschut, gesteund door vele Veendam mers, in het geweer. Tevergeefs, naar in middels is gebleken. 'Nieuw' en 'allure' zijn in Veendam met de toekomst, niet met het verleden verbonden. Toegegeven, het ge rucht is van zeer apocrieve aard, maar het verhaal wil dat Onze Lieve Heer zelf Petrus moet hebben gewaarschuwd: 'Petrus, houd onze oude hemelpoort goed in de gaten, want als ik me niet vergis is er een Veendammer in aantocht. Harm van der Veen is voorzitter van de Stichting Veenkoloniaal Museum De Nationale Contactcommissie monu mentenbescherming (NCM) gaat samen met het nationaal restauratiefonds een ver volg-cursus organiseren op de instruc- tiedagen rond het thema 'Gemeentelijke monumentenzorg in de praktijk'. De be langstelling voor de basiscursus was erg groot. De voortgaande ontwikkelingen rond het monumentenbeleid maken een vervolg-cursus zeker zinvol. Daarnaast zal er ook een cursus worden gepresenteerd over de financiële en fiscale aspecten van het restaureren. De basiscursus wordt in geactualiseerde vorm herhaald voor nieuwkomers. Ten slotte zal ook het bekende handboek 'Ge meentelijke monumentenzorg in de prak tijk' in het najaar worden herdrukt. De cursustarieven zijn nogal fors ver hoogd. Bij de NCM aangesloten organisa ties als Heemschut kunnen echter een kor ting van 65,- verlenen voor elk cursuson derdeel. Daarmee wordt de basiscursus 230,-. de vervolg-cursus (incl. documen tatiemap) 205,- en de cursus 'financiële en fiscale aspecten van het restaureren 140,- Nadere informatie (folder en aanmeldings formulier) bij de NCM, tel. 020-277706 Heemschut, maart-april 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21