A Museum Amstelkring bestaat 100 jaar weg, voor in 1984 de definitieve goedkeu ring afkwam. De ontwikkeling zoals de Damster gemeenteraad die wenste, zag er in een paar zinnen als volgt uit: a. behoud en - voorzover mogelijk zonder de levenskracht en de levendigheid van de stadskern aan te tasten - herstel en ver sterking van de stedebouwkundige en bouwkundige kenmerken en waarden; b. behoud, herstel en - voorzover mogelijk zonder de stedebouwkundige en bouw kundige kenmerken en waarden aan te tasten - verbetering van de bestaans- en ontplooiingsmogelijkheden van de voor de stadskern essentiële functies. Vanwege het zware accent op behoud, herstel en vernieuwing van bestaande panden en structuren leek het bestem mingsplan meer een stadsvernieuwings plan. Appingedam had er een zware kracht voor ingehuurd om het plan op pa pier te zetten en te fungeren als breekijzer, iemand die zowel binnen als buiten het ge meentelijk apparaat door z'n voortvarende aanpak niet direkt geliefd was. En er kwam een speciale projectgroep die om de twee maanden overlegde met de pro vincie. Sloop van panden werd gekoppeld aan een bouwvergunning en is in de praktijk vrijwel onmogelijk. Het plan noemde de bedrijven bij naam die uit het stadscen trum zouden moeten verdwijnen. Het gaf De formuleringen in het bestemmingsplan lieten weinig te raden over. Woonpanden in het eigenlijke centrum bijvoorbeeld zouden onttrokken worden aan het vrije De Loor. 'Je renoveert en probeert de stad te beschermen, anno nu te leven in een oude stad. Zo'n stad leeft alleen bij de gratie van een gezond stadshart. Dat func tioneert als het hart van een mens, vier ka mers waarvan de ene niet meer belast mag worden dan de andere. Bij ons gaat het om wonen, werken, verkeer en recrea tie, zonder overbeklemtoning van één van de vier.' De gemeente kocht samen mét de beide woningbouwcorporaties in de loop der ja ren tientallen panden aan, liet die restaure ren door geselecteerde architecten en gaf ze opnieuw vrij voor bewoning. De bedoe ling was ze te verkopen op de vrije markt, maar toen in 1978 het eerste gerestau reerde pand werd opgeleverd was juist de woningmarkt ingeklapt. Daarop kwamen ze tegen acceptabele (dus lage) prijzen in de verhuur. Op die manier werden hele straten, het Gouden Pand bijvoorbeeld, vernieuwd. Dat lukte met een ruime inter pretatie van de regels van VROM, dankzij monumentensubsidies, aanvullende bij dragen van de provincie (bijvoorbeeld restfinanciering, leerlingbouwplaats, groepsopleiding bouwprojekten). Het gemeentelijk appartaat schakelde als vanzelf om van nieuwbouwplanologie naar vernieuwbouw, bekwaam in het terug- restaureren in de oorspronkelijke stijl. De Loor: 'Het geld is er vaak wel. Waar je voor moet zorgen is dat je voorop loopt en rijks heren en provincieheren enthousiast maakt voor jouw plan. Vaak dwars tegen de publieke opinie en het ongeloof van de mensen hier in. Wij hebben echt op grond De Dijkstraat in Appingedam, een van de winkelstraten parallel aan het Damsterdiep. spel der maatschappelijke krachten. Dat zou een andere dan een woonbestemming voor de toekomst uitsluiten. Aan vrijko mende bedrijfspanden zou. zo mogelijk een woonbestemming worden gegeven, ook aan wat de hoofdwinkelstraten moes ten worden, met 'trekkers' aan de beide uiteinden en 700 parkeerplaatsen voor centrumbezoekers en -bewoners. Er werd verder al heel duidelijk gezinspeeld op een toekomst in de vaarrecreatieve sektor. van subsidies restauraties moeten verko pen.' De Damster burgemeester had persoonlijk gehoopt op meer initiatieven van de bevol king. 'Middenstanders onderschatten nog teveel de mogelijkheden van een antiek pand. Het is iedere keer een gevecht om ze duidelijk te maken dat de winkels hier geen kopie moeten worden van die in Delfzijl. De kracht van Appingedam ligt in zijn eigen identiteit.' Amsterdam - Op 23 april 1988 bestaat het Amsterdamse Museum Amstelkring, de schuilkerk 'Ons' Lieve Heer op Solder' hon derd jaar. 'Ons' Lieve Heer op Solder' is de enige Amsterdamse schuilkerk uit de 17e eeuw die volledig bewaard is gebleven. Ter gelegenheid van dit belangrijke jubileum wordt onder het motto 'Zeven eeuwen, drie kerken, één Nicolaas' een groot evenement georganiseerd. Tentoonstellingen In de drie Amsterdamse Nicolaaskerken, de Oude Kerk, 'Ons' Lieve Heer op Solder' en de St. Nicolaaskerk wordt een viertal ten toonstellingen georganiseerd met de titel Vroomheid op de Oude Zijds'. Ze geven sa men een overzicht van de geschiedenis en de functie van de drie Nicolaaskerken vanaf de 14e eeuw. De tentoonstellingen worden gehouden in de periode van 24 april tot en met 26 juni 1988. Muziek Het eeuwfeest wordt opgeluisterd door een aantal muzikale aktiviteiten in de drie Nico laaskerken. Zo wordt bijvoorbeeld een con certserie georganiseerd die een overzicht geeft van muziek uit de periode 1560 tot he den. Bovendien worden er twee wandelconcer ten georganiseerd. Voorts wordt een serie muzieklezingen verzorgd door de Amster damse muziekhistoricus Drs. P. Fischer. Het Ministerie van W.V.C. heeft de componist Daan Manneke in de gelegenheid gesteld een serie muziekstukken te vervaardigen ter gelegenheid van het jubileum. Deze zul len op 7 mei 1988 in de drie Nicolaaskerken worden uitgevoerd. Buurtaktiviteiten De buurt waarin de drie kerken zijn gelegen wordt actief bij het eeuwfeest betrokken. Voor volwassenen en voor kinderen wordt een foto-en tekenwedstrijd georganiseerd onder het motto 'Het mooiste plekje in de buurt'. Tijdens een aantal zgn. themawande lingen worden er enige interessante aspec ten van de buurt nader belicht. Inlichtingen: 020-6522984. Museum Amstelkring aan Oude- zijds Voorburgwal 40, waar ook de schuilkelder 'Ons'Lieve Heer op solder'is gevestigd. Heemschut, maart-april 198$ 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 17