EC m IMF een uit de binnenstad wegtrekkende groothandel een gebouw voor huisvesting van studenten gezet. De sprong in de rooi lijn staat een accent toe (foto 2). Tussen de Gelkingestraat en de Herestraat is een winkelpassage, de Willem Lodewijkpas- sage gebouwd, waarboven zich woningen bevinden (foto 3). Verderop in zuidelijke richting is een nieuw pand gebouwd, waarbij de architect erin is geslaagd de klassieke opbouw van een gevel in heden daagse vormen te vertalen (foto 4). Met het nieuwe struktuurplan is in de stad Groningen een aanzet gegeven tot een symbiose van de historische stad en een gebied waarin functies kunnen wor den gesitueerd waarvoor de infrastructuur van de binnenstad niet toereikend is. Er is hier sprake van een intensiveringszone. Gelkingestraat 35 Groningen. De wijze waarop de door de gemeente Groningen aangestelde supervisoren er naar hebben gestreefd deze zóne naast de binnenstad een eigen karakter te geven - bijvoorbeeld door markering in de vorm van een toren, op die plaats waar hij het silhouet van de oude torens niet echt ver stoort, maar aanvult, en daarmee van verre Sluismeesterswoning Zoutkamp. ook dit aspect van de stad belicht - getuigt van gevoel van afhankelijkheid van de sa menstellende delen van een stedelijke sa menleving. (Deze toren zou gesitueerd moeten worden in het verlengde van de autoweg uit het zuiden). De Grote Markt De huidige aanpak waarin grote projecten op veel plaatsen in die zóne worden uitge werkt, gaat voorbij aan het parasitaire ef fect dat dit beleid op de binnenstad kan hebben. Naast de uitwerking van het struktuurplan zijn grootschalige Ontwikke lingen gaande in de historische stad. De Grote Markt zou anders moeten wor den ingericht en van nieuwe wanden moe ten worden voorzien. De gelijktijdigheid van uitvoering van al deze plannen kan een grote functionele onevenwichtigheid tot gevolg hebben. Men dreigt voorbij te gaan aan die aspecten, op grond waarvan de binnenstad zo gewaardeerd wordt. Het is mogelijk de huisvesting van meer groot schalige maatschappelijke functies in be paalde gebieden te accepteren, mits bij de vormgeving van zo'n vestiging de mense lijke maat en de omgeving een fundamen tele rol spelen. Helaas kan deze intentie Woonbebouwing Ten Boer. niet worden afgelezen aan enkele projec ten die thans in de binnenstad in uitvoering zijn, b.v. Mullercomplex- Casino en het in een planstadium verkerende project aan de voet van de Martini-toren. In de provincie gelden dezelfde uit gangspunten, doch de omstandigheden als ontvolking en vergrijzing, geven een totaal andere maat aan de problemen. Door het ontbreken van sterke economi sche impulsen loopt het historisch erfgoed bij veranderingen veel grotere risico's. De ingrepen in de landelijke gebieden zijn kleiner, doch hebben veelal een veel gro tere uitwerking op het beeld dein in een stedelijk gebied. Door deze kwetsbaar heid dient vooral in de details een grote zorgvuldigheid te worden betracht. Bij voorbeeld in Zoutkamp is de voormalige sluismeesterswoning in 1979 op terughou dende wijze uitgebreid en gerestaureerd, zodat de karakteristiek van gebouw en omgeving bewaard bleef en het functione ren verbeterde (foto 5). In Ten Boer, op de rand van de terp, daar waar bebouwing en een gebied van moestuinen elkaar ont moeten, is een aantal woningen aan de be bouwing toegevoegd. De situering is daar zo gekozen dat de aanwezige radiale pa den nog meer nadruk krijgen en het sil houet van de grote Kloosterkerk wordt on dersteund (foto 6). De Provinciale Commissie van de Bond Heemschut rekent het tot zijn taak bij de gemeentebesturen en direkties Gemeen tewerken het gevoel voor deze aspecten te bevorderen. De P.P.D. Groningen geeft daartoe met de serie rapporten in het ka der van het milieu en landschapsonder- zoek een duidelijke stimulans. ir. L. W. Bameveld is technisch adviseur van de Groningse commissie van Heem schut. ir. P. Reijenga is secretaris van de commis sie. Heemschut, maart-april 1988 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 15