Invullingen in stads- en dorpskernen STADS- EN DORPS VERNIEUWING j L. W. BARNEVELD P. REIJENGA 'In het oude is het nieuwe verborgen, in het nieuwe wordt het oude onthuld' Vrij naar Augustinus Onze leefomgeving is als gevolg van maatschappelijke ontwikkelingen voortdurend aan veranderingen onderhevig. In de wording van deze omgeving is een aantal kwaliteiten van onvervangbare waarde meegegeven. De veranderingen roepen voor een deel de vraag op of de eraan ten grondslag liggende functioneel-economische motieven opwe gen tegen hun konsekwenties voor de belevingswaarde van de betreffende omgeving, dan wel heimelijk dienen als vorm-oorzaak voor beoogde ruimtelijke effecten. Naast positief te waarderen ontwikkelingen kan dit veranderingsproces in onze binnensteden ook leiden tot verlies van ruimtelijke en cultuurhistorische waarden met het risico, dat karakter en beeld van gehele steden verschralen. Dit wordt in hoge mate bepaald door de kwaliteiten van de oude centra, waar de hoogtepunten van het stedelijk leven zich afspelen. eigentijdse vormgeving, mits functie, hoofdvorm, afmetingen, schaal, en materi aalgebruik harmoniëren met de omgeving. Het gaat hier namelijk om onze gezamen lijke geschiedenis, die onontbeerlijk is voor een echte visie op de toekomst en deel uitmaakt van onze cultuur en dus niet om zaken die uitsluitend materiële en eco nomische waarden bezitten. Hiermee wil echter niet zijn gezegd dat alles wat waardevol is moet worden be houden, maar wel dat het onontkoombare erosieproces in onze binnensteden zorg vuldig door de betrokken gemeentebestu ren moet worden begeleid. In stedelijke ruimten met veel karakteristieke panden kunnen ingrijpende vervangingen zelfs met behoud van rooilijn en gemiddelde bebouwingshoogte ernstige gevolgen hebben voor het stadsbeeld. Tot voor kort kwamen dit soort ontwikkelingen in de stad Groningen slechts zelden voor, doch in de nabije toekomst worden enkele be langrijke locaties bedreigd. (Turfsmgel, Aa-Kerkhof westzijde, Oude Boteringe- straat - Wolters Noordhofpanden). Turftorenstraat Groningen. Met betrekking tot deze problematiek tracht Heemschut schadelijke ontwikkelin gen te voorkomen, zulks op basis van haar doelstelling: 'bescherming van de schoon heid en het historisch-ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van mo numenten in het bijzonder'. In dat kader strekt haar zorg zich - voor wat betreft de gebouwde omgeving - dus niet alleen uit tot geregistreerde monumenten maar vooral ook tot de directe omgeving daar van. Beeldbepalende panden (waaronder ook wel 19e en vroeg-20e eeuwse karakte ristieke objecten), noodzakelijk geworden vervangingen, alsmede stedebouwkun- dige en landschappelijke waarden. De Bond Heemschut wil daarbij bevor deren, dat de continuïteit, die in de ontwik keling van ons cultuurpatroon aanwezig is, ook in de karakteristiek van ons leefmi lieu, als onderdeel van dat totale patroon, zichtbaar blijft. Mede daardoor stelt zij zich op het standpunt, dat bij noodzakelijk ge bleken vervangingen en invullingen de voorkeur moet worden gegeven aan een GelMngestraat, Willem Lodewijkpassage Groningen. Geslaagde voorbeelden Sloop van individuele panden en vervan ging door nieuwbouw heeft uiteraard veel plaatsgevonden. Hoe moeilijk het is om zulke invullingen met eigentijdse vormge ving harmonieus in een straatwand in te passen blijkt uit de vele matige en slechte resultaten. Enkele naar onze inzichten re delijk geslaagde gevallen zijn te vinden in bijvoorbeeld de Turftorenstraat; het kleine pleintje geeft een onverwachte wending aan een - bij aanvang en aan het eind - tra ditionele smalle binnenstadstraat (foto 1). Aan de Noorderhaven is op het terrein van Noorderhaven Groningen. Heemschut, maart-april 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 14