stop Vervolg van pagina 11 werp was geïnspireerd door de Engelse landschapsstijl. Het plan bestond uit een romantische parkachtige aanleg van het terrein, waarin zes losse gebiedjes waren gesitueerd. Deze zes 'bouweilanden' wer den weer opgedeeld in totaal 17 te bebou wen percelen. Er werden voor die tijd zeer gedetail leerde bouwvoorschriften vastgesteld. Deze hielden o.a. in: - dat op elk perceel niet meer dan een woonhuis bewoonbaar voor ten hoog ste twee gezinnen mocht worden ge bouwd, - dat er geen combinatie van percelen mocht plaatsvinden, - dat ten aanzien van de juiste plaatsing van het gebouw de voorschriften van het gemeentebestuur moesten worden gevolgd, - dat op de aangekochte terreinen geen koffiehuizen, fabrieken, herbergen of pakhuizen gevestigd mochten worden. Het specifieke van het Zuiderpark is dat de 17 percelen pas in de loop van de 25 jaar tussen 1880 en 1905 werden bebouwd. Of dit door de crisis van de jaren '80 en '90 werd veroorzaakt zoals P. Kooy in zijn proefschrift suggereert, of doordat een aantal percelen in het bezit was van één persoon die te hoge prijzen vroeg, is niet geheel duidelijk. Het resultaat van deze lange invullingsperiode is wel, dat hier door in het park diverse ontwerpen in uit eenlopende neo-stijlen, overgangsstijlen naar jugendstil en mooie jugendstilarchi- tectuur te bewonderen zijn. Het park sluit stedebouwkundig harmo nieus aan op de Parklaan, een aaneenge sloten wand van herenhuizen, en op de daar weer achter gelegen Oosterpoortwijk met een geheel ander karakter. Het Zui derpark en het daarachter gelegen ge deelte van de Oosterpoortwijk vormen een fraai ensemble van 19e-eeuwse architec tuur en stedebouw en is van een goede bouwkundige kwaliteit en een gave struc tuur. Historische ontwikkeling en mogelijke toekomst van de Verbindingskanaalzone De grondslag voor de huidige ruimtelijke structuur van de Verbindingskanaalzone dateert uit de laatste decennia van de vo rige eeuw. Het Verbindingskanaal met Ooster-, Zuider- en Westerhaven werd in 1876 gegraven als verbinding tussen Eemskanaal en Winschoterdiep in het oos ten van de stad, en Noord-Willemskanaal, Hoendiep en Reitdiep in het westen. Het kanaal ontstond op de plaats van de oude vestinggracht aan de zuidkant van de stad, gegraven in het begin van de 18e eeuw als onderdeel van de grote uitleg. Op de ge slechte vestingterreinen ter weerszijde van de vroegere gracht ontstond aan de stadskant (op de plaats van de vroegere wallen) de villabebouwing van de singels, en aan de zuidkant op de buitenterreinen het stationsgebied, het Zuiderparken de Veemarkt. Van deze drie qua structuur, karakter en bebouwing zeer verschillende gebieden, is op het terrein van de Veemarkt in het begin van de jaren zeventig het Cultuur- Achterzijde villa Zuiderpark 12/13, centrum d'Oosterpoort verrezen en heeft het stationsgebied in de jaren tachtig een ware metamorfose ondergaan. In het laatstgenoemde gebied kwamen grote nieuwbouwprojecten tot stand zoals het Hunzehuys, het nieuwe gebouw van de NMB en het op dit moment in aanbouw zijnde PTT-complex. Hoewel de meningen hierover verschillen, kan men stellen dat deze gebouwen qua schaal redelijk in dit gebied passen en dat de stad hierdoor een grootstedelijk ogende entree heeft gekre gen. Dit 'grootstedelijke' aanzien van de stad willen B&W nu in de gehele Verbin dingskanaalzone doorzetten. Voor de uit werking van het eerste stedebouwkundige concept, dat door de dienst RO was opge zet en waarin de gedeeltelijke sloop van het Zuiderpark was opgenomen, werden de architecten Koolhaas en Kleihues inge huurd. In een met veel publiciteit omgeven 'open planprocedure' werden de moge lijke architectonische invullingen van de zone gepresenteerd. Dit gebeurde tijdens een aantal presentatie avonden in de loop van 1987, waar ook het publiek zijn mening kenbaar kon maken. Het min of meer defi nitieve voor politieke besluitvorming ge schikte totaalontwerp kwam eind 1987 ge reed. Het huidige Zuiderpark blijft hierin zowel wat de structuur als de bebouwing betreft, als cultuurhistorisch waardevol element gehandhaafd. De Vereniging tot Behoud van het Zuiderpark en Omgeving. Onmiddellijk na het bekend worden van de mogelijke sloop van dit unieke stukje stad werd de Vereniging tot Behoud van het Zuiderpark en Omgeving opgericht. In het najaar van 1986, een half jaar na de oprichting, hadden zich al 5000 personen als lid of sympathisant aangemeld. Met een aantal ludieke acties werd de aan dacht van het grote publiek en de politiek getrokken. Ondertussen begonnen al wel projectontwikkelaars panden aan te ko pen. Het werd duidelijk dat alleen een snelle besluitvorming het onherroepelijke einde van het park kon tegenhouden. Na enkele mislukte pogingen van de dienst RO zijn zin door te drukken en na een hevige politieke strijd binnen de PvdA, de belangrijkste politieke partij in Groningen, besloten tenslotte alle poli tieke partijen zich voor het behoud van het Zuiderpark, zowel wat bebouwing als structuur betreft, uit te spreken. Ook Rem Koolhaas is van mening dat het Zuiderpark een dusdanige eigen kwaliteit bezit - hij noemt het een groene oase - dat hij inten sivering met nieuwbouw niet verantwoord acht. De Bond Heemschut, De Vereniging tot Behoud van het Zuiderpark en Omgeving en de Stichting Vrienden van de Stad Gro ningen richtten daarop in oktober 1987, toen het gebied niet meer politiek omstre den was, een verzoek tot de ministers van WVC en VROM de aanwijzing van het Zuiderpark en omgeving tot beschermd stadsgezicht te onderzoeken. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg antwoordde in december namens de beide ministers aanwijzing tot beschermd stadsgezicht op dit moment nog niet op portuun te achten, daarbij verwijzend naar het onlangs gestarte inventarisatieproject jongere bouwkunst en stedebouw 1850- 1940. Het gemeentebestuur wordt in de brief als eerstverantwoordelijke aangewe zen voor een verantwoorde en zorgvuldige beleidsbepaling t.a.v. de ontegenzeglijk aanwezige historisch-ruimtelijke en -struc turele elementen. Op zes januari 1988 heeft de gemeente raad het structuurplan definitief vastge steld. De passage over het Zuiderpark is nu als volgt geformuleerd: 'Wat betreft het Zuiderpark, dat een specifieke plaats in neemt in deze zone, geldt als uitgangspunt behoud en herstel van de waardevolle ruimtelijke structuur. Dit uitgangspunt vraagt om onderhoud en kwaliteitsverbe tering van zowel de villabebouwing als de parkstructuur.' Of hiermee het behoud van dit waardevolle stukje stad werkelijk ge garandeerd is, zal de toekomst moeten uit wijzen. G.J.D. Offerman is voorzitter van de Stich ting Vrienden van de Stad Groningen en adviseur van de Vereniging tot Behoud van het Zuiderpark en Omgeving. 13 JJjDERPAÖi Heemschut, maart-april 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 13