Ontwikkelingen rond Zuiderpark in Groningen STADSVERNIEUWING Vervolgplannen De haast van de gemeente blijkt ook uit het feit dat verschillende planprocedures in elkaar werden geschoven; terwijl het structuurplan nog in behandeling was werd de eerste uitwerking in de vorm van een stedebouwkundige schets voor de in tensiveringszone Verbindingskanaal al naar buiten gebracht. Vervolgens werd in deze procedure het maken van een stede bouwkundig plan en architectonische plannen in elkaar geschoven. Deze fase is gestructureerd door het aantrekken van twee stedebouwkundige supervisoren van buiten (Koolhaas Kleihues). Dat het door elkaar lopen van de verschillende plan niveaus aan de helderheid van de dis cussie niet bijdraagt laat zich denken. Daarnaast is het gemeentebestuur met am bitieuze plannen voor de binnenstad (rond de Grote Markt) bezig. Het is duidelijk dat van een zorgvuldige planvoorbereiding nauwelijks sprake meer is. Stedebouw in een nieuwe fase De economische problemen waar het ge meentebestuur voor staat zijn maar al te reëel. De problemen in de stedebouw die gaan komen ook. De meeste energie is in de loop van deze eeuw gegaan in uitbreiding van de stad. De gevolgen voor de binnensteden als ge volg van die groei zijn al aanzienlijk ge weest. We zijn nu een fase ingetreden waarbij het grootste deel van de energie zich rechtstreeks op de bestaande stad zal gaan richten. De spanning tussen de wens nieuwe elementen in de stad in te brengen (met het risico van verbrokkeling) en de wens voort te bouwen op aanwezige kwa liteiten (met het risico van een te defen sieve houding) zal nog veel groter worden. Mijns inziens biedt dit struktuurplan wei nig handvatten voor een positieve wissel werking, d.w.z. een zinvolle stedebouw kundige aansluiting van de nieuwe ele menten in de bestaande stad. Johan van de Beek is architect te Gronin gen Begraafplaats Heerenveen De historische begraafplaats Heerenveen zal, na ruiming van de graven, de herken bare contouren van begraafplaats behou den. Zij zal een waardig groenelement in een historische omgeving blijven. Hiermee zal de tweede optie van Heemschut wor den gehonoreerd. De eerste luidde de be graafplaats geheel in tact te laten en te res taureren. In een volgend nummer komen we uitgebreider op deze zaak terug. Waag Amsterdam Voor alle duidelijkheid willen we er nog eens op wijzen, dat het artikel in ons janu- ari-nummer over de Waag in Amsterdam van Olga van der Klooster geheel op per soonlijke titel is geschreven. Heemschut heeft zich destijds neergelegd bij de geplande inbouw voor de Waag maar is, in tegenstelling tot wat in dat arti kel stond, in beroep gegaan tegen de ge projecteerde aanbouw (zie pag. 22 febru- ari-nummer). G.J.D. OFFERMAN Na de publicatie van Het Ontwerp Structuurplan Groningen 1986 in het voorjaar van 1986, zou over de toekomst van het 19e eeuwse villaparkje Het Zuiderpark in Groningen een hevige discussie losbarsten. Móest dit 19e eeuwse monument van stedebouw en villa- bouw wijken voor kantoorkolossen? Een nieuw begrip dat in het structuurplan gepresenteerd werd met betrekking tot de ontwikkeling van de stad was de term intensiveringsgebied. In dergelijke gebieden zou doormiddel van intensivering van stedelijke, regionale en bovenregionale functies het stedelijk organisme versterkt moeten worden. Op deze wijze zou een invulling gegeven kunnen worden aan het belangrijkste uitgangspunt van het structuurplan, namelijk de versterking van de centrumpositie van de stad Groningen. Dat met intensivering sloop en vervolgens nieuwbouw van grotere en hogere gebouwen bedoeld werd, leed geen twijfel. Zuiderpark nr.2, gebouwd in 1881 (foto Rijksuniversiteit Groningen) In het ontwerp structuurplan werden vijf intensiveringsgebieden genoemd, waarbij de zone langs het Verbindingskanaal (waarin het Zuiderpark ligt) het eerst ont wikkeld moest worden. In het ontwerp structuurplan kon men hierover lezen: 'De belangrijkste kantoorlocaties in Groningen zijn naast het stadscentrum vooral de zone langs het Verbindingskanaal en de zone langs de Zuidelijke Ringweg. In het bijzon der de huidige ontwikkeling van het sta tionsgebied en de komst van de centrale directie van de PTT bieden unieke moge lijkheden de kantoorfunctie van de zone langs het Verbindingskanaal te intensive ren, met inbegrip van Het Zuiderpark. De beroering over deze laatste bijzin zou de discussie rond de rest van het structuur plan bijna in het niet doen verdwijnen. Het Zuiderpark De beslissing tot aanleggen van het Zui derpark werd in 1880 genomen. De bouw meester had voor het voormalige buiten- vestingterrein tussen de Herewegen de Oosterweg drie verkavelingsplannen op gesteld. Voor het derde plan spraken B&W duidelijke voorkeur uit, '...omdat het de gelegenheid schenkt om tegelijk met de uitdoening van den grond als bouwter rein op de uitbreiding van het plantsoen in den gemeente bedacht te zijn.' Het ont- Vervolg op pagina 13 Heemschut, maart-april 1988 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 11