Toekomstplannen Molenerf 'De Ster* in Utrecht RESTAURATIE GUUSHAEST Medio vorig jaar werd aan de J. P. Coenstraat 5-5e in Utrecht een prachtig gerestaureerd monument van bedrijf en techniek opgeleverd: molenerf 'De Ster'. Dit molenerf maakte samen met het belendende molenerf behorende bij zaagmolen 'De Bijgeval' ruim tweeéneenhalve eeuw deel uit van een bedrijven-complex waar ruw hout werd verzaagd en verhandeld. Gezicht op deel van molenerf en houtzagerij na de restauratie Guni 1987). Kijk vanaf Leidse- weg aan de zuidoost-zijde. (foto Vereniging Molenerf De Ster) Molenerf 'De Ster' dankt zijn naam aan Arien van de Starren, die in 1721 zaagmo len 'De Ster' - een bovenkruier - liet bou wen op de grond van het St. Jobsgasthuis, gelegen aan de Leidsche Rijn, net even ten westen van de toenmalige stad. De molen 'De Bijgeval' werd in 1739, even eens in opdracht van Van de Starren, als paltrokmolen gebouwd naast molenerf 'De Ster', en was speciaal bedoeld voor het za gen van zwaar hout. De opzet en inrichting van beide erven leken op elkaar. In beide gevallen lagen de opstallen - de zaagmolen, de open houtloodsen en de woningen- in carré-vorm om het erf heen. In respectievelijk 1876 en 1890 werden de beide molenerven verkocht aan Willem de Wit. Tot voor enige jaren zijn de beide erven in bezit van de familie de Wit geble ven en als houthandel in gebruik geweest. Wel zijn er in de loop der tijd diverse wijzi gingen aangebracht. Zo zijn ondermeer de zaagmolens rond 1860 geëlectrificeerd, en werden de bovenbouwen van 'De Bijgeval' en 'De Ster' in 1909 en 1911 ontmanteld. Toen de gemeente Utrecht begin jaren tachtig de erven aankocht met het oog op plannen voor een buurtpark, was met name molenerf 'De Ster' nog vrijwel geheel intact gebleven. Slechts een loods en een knechtswoning waren door ondermeer brand zwaar gehavend. Van het erf van 'De Bijgeval' waren alleen nog twee lood sen overgebleven. Nader onderzoek en inspraak resulteer den uiteindelijk in het gemeentelijk besluit molenerf 'De Ster' geheel te restaureren (behoudens de bovenbouw van de molen en een knechtswoning) en daarbij één van de loodsen van 'De Bijgeval' te verplaat sen. De rest van het gebied en haar directe omgeving werd bestemd tot buurtpark. Daarmee is een zeer uniek bedrijfsmonu- ment bewaard gebleven, dat rustiek gele gen is midden in de stad Utrecht, op een balgooi afstand van de Jaarbeurs en het Centraal Station. Augustus 1986 is Vereniging Molenerf 'De Ster' opgericht. Deze vereniging be staat uit drie gezinnen (zes volwassen le den). Vereniging Molenerf 'De Ster' is als particulier initiatief opgericht om op het erf een woon-werkproject te realiseren, dat een passende en moderne bestem ming aan het molenerf geeft. De doelstel ling staat in de verenigingsstatuten als volgt omschreven: a. het ontwikkelen en steunen van soci aal-culturele activiteiten op en rondom het molenerf 'De Ster', zoals de exploi tatie van één of meer ateliers, een oe fenruimte voor musici en muzikanten, een crèche of kleuterdagverblijf met dierweide, een timmerwerkplaats met museumfunctie; en het bieden van ruimte voor buurtactiviteiten; b. het bevorderen van de wederopbouw in haar oorspronkelijke staat van de zaagmolen op het molenerf en - in het algemeen - het vergroten van de mo numentale en toeristische waarde van het molenerf; c. het verschaffen van woon- en/of werk ruimte aan die leden van de vereniging - met hun gezinnen - die zich met die exploitatie en/of leiding bij die activitei ten bezig houden; d. het beheren van gemeenschappelijke zaken, ruimten en voorzieningen ten behoeve van de leden; e. het behartigen van de belangen van de bewoners, gebruikers en exploitanten van het molenerf 'De Ster'. In januari 1987 besloot de gemeente Utrecht het private deel van het erf - de opstallen en tuinen - in huur aan de vereni ging te geven, en tevens het gehele erf als monument aan de Maatschappij tot Stads herstel NV te verkopen en in beheer te geven op basis van een erfpachtovereen komst. Half 1987 kwamen de opstallen beschik baar, waarvan de woningen inmiddels zijn betrokken. De voorbereidingen voor het realiseren van de bedrijfsmatige onderde len van het project zijn in volle gang. Zoals altijd bij dit soort projecten is het een hele puzzel om de uiteenlopende belangen en randvoorwaarden met elkaar in overeen stemming te brengen, en dan ook de finan ciën nog te laten kloppen. Dat is hier even eens het geval, hoewel er gestaag vorde ringen worden gemaakt. Wel zal de we deropbouw van de molen op z'n best een lange termijn doel kunnen zijn. Maar ver der ziet het er naar uit dat de meeste on derdelen in de loop van 1988 stukje bij beetje hun beslag kunnen gaan krijgen. Dat geldt niet alleen voor diverse (in)- bouwactiviteiten, maar ook voor de be sluitvorming en uitvoering van de inrich ting van het molenerf als openbaar gebied. Want het erf zal een openbaar karakter krijgen. Eigenlijk blijkt vooral het aantrekken van ambachtelijke houtbewerkingsactivi teiten in de oude zagerij niet eenvoudig. Hier blijken strenge milieu-eisen en de ge stelde huurprijs op gespannen voet met el kaar te staan. In overleg met de gemeente Utrecht wordt alsnog gezocht naar een passende oplossing voor dit probleem. Behalve dat geïnteresseerden hierbij wor den uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen op het sfeervolle molenerf, doen we hier tenslotte tevens een oproep aan mensen die een passende bestemming voor de zagerij kunnen realiseren, of daar toe middelen of contacten weten aan te dragen. Namens Vereniging Molenerf 'De Ster' Guus Haest, p/a J. P. Coenstraat 5a, 3531 EK Utrecht, 030-937990 Heemschut, februari 1988 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 7