Europa Nostra prijzen voor Markiezenhof en Agnietenhof k w PRIJZEN BERTFRANSSEN Op voordracht van Heemschut Stemverheffing, wijdse gebaren. 'Ik vind dat dit zo uniek is. Omdat dit gebouwencom plex, gebouwd tussen 1480 en 1515, in plattegrond en opstanden nog zo compleet aanwe zig is!' C. A. ff. Booij verontschuldigt zich voor zijn enthousiasme. 'Er zijn meerdere van dit soort gebouwencomplexen geweest in West-Europa, maar die zijn allemaal verdwe nen of geminimaliseerd, er zijn stukken gesloopt en dergelijke. De paar dingen van het Markiezenhof die verdwenen waren, hebben we teruggebouwd, gereconstrueerd. Dat mocht en dat kon omdat het complex nog bijna compleet was.' Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Inderdaad een heel opmerkelijk gebouw. Zonder twijfel een van de mooiste monumenten die ons land rijk is. Binnenkort wordt de restauratie ervan onder scheiden met een Europese Nostra Award, een internationale prijs op het gebied van de monumentenzorg. De Bond Heemschut had het gebouw hiervoor voorgedragen. Ook het Agnietenhof in Zutphen krijgt, op voordracht van Heemschut, een Europa Nostra Prijs. Bij beide hoven gaat het om een 'diplome of merit'. Over het Agnietenhof verscheen vorig jaar juni in Heemschut een artikel. Europa Nostra, een bundeling van monumenten organisaties, waarvan Heemschut lid is, verleent dit jaar 42 onderscheidingen. De ingang van het Markiezenhof (foto studio Albert Joosen) Je wordt even stil als je de voorgevel be kijkt. Laat-gotiek in schitterende balans. Trapgevels, ijzeren vensterkorven, natuur stenen banden in adembenemend ritme, een achtkante toren.Gesitueerd in Ber gen op Zoom, het sfeervolle stadje (45.000 inwoners) in het uiterste zuid-westen van Brabant. Enigszins vergeten toch wel na vroegere tijden van bloei. In een recent boek over 2000 jaar geschiedenis van Noord-Brabant wordt de stad tot verbijste ring van de bewoners bijna over het hoofd gezien. Het hof werd gebouwd rond 1500 in op dracht van Jan II van Clymes, heer van Ber gen op Zoom. De gebouwen van het om vangrijke complex werden in ca. 30 jaar tijd in etappes kort na elkaar opgetrokken. Bergen op Zoom was in die tijd een welva rende stad met in 1496 1709 huizen. De bouwmeester van de beroemde Anthonis I Keldermans uit Mechelen, die zowel in de noordelijke als in de zuidelijke Neder landen vele gebouwen ontwierp. Hij stierf in 1511, zijn zoon Rombout voltooide de bouw. In 1522 kreeg de belangrijkste zaal een monumentale gebeeldhouwde schouw, die de legende van Christoffel uit beeldt en bekend werd als de Christoffel- schouw. Een groot en prachtig kunstwerk in een gotisch/renaissancistische over gangsstijl, dat de vorige eeuw naar het Bergen op Zoomse stadhuis verhuisde en onlangs na nogal wat soebatten op de oor spronkelijke plaats terugkeerde. In de 18e eeuw vond nog een belang rijke verandering plaats. Het intérieur van de oostelijke vleugel werd in Louis XIV- stijl verbouwd, evenals de bijbehorende gevel aan de tuinzijde. Hoewel deze gevel op zich zelf zeer de moeite waard is mo gen we van geluk spreken dat de rest van de Markiezenhof nog grotendeels het ka rakter van de Brabantse gotiek draagt. Het hof telt verschillende bouwlichamen, het een nog schoner dan het ander. Trapto- rens, open zuilen-galerijen, doorkijkjes, een monumentale entree... Je weet niet waar je kijken moet. Alles is gegroepeerd rond drie binnenplaatsen en twee binnen tuinen. In stand gehouden door defensie De inrichting was heel kostbaar, blijkt uit allerlei gegevens. Maar in 1568 liet Alva inboedel en stoffering in het openbaar vei len. Meer dan twee eeuwen nog bleef het gebouw woonpaleis. In 1818 echter werd het militaire kazerne, bijna 150 jaar lang. Een ramp voor het Markiezenhof? Integen deel. Cees Booij, projektleider van de om vangrijke restauratie, zegt: 'Soldaten zijn niet op een leeftijd dat ze zachtzinnig met de spullen omspringen, ze hebben dat ge bouw echt versleten. En de militairen heb ben nogal wat ingrepen gedaan. Aan de andere kant denk ik dat geen enkele in stantie de laatste twee eeuwen in staat ge weest zou zijn het complex overeind te houden; dat dank zij de genie daken dicht, goten dicht, ramen dicht bleven, dat er dus regelmatig onderhoud gepleegd werd en dat het gebouw niet verpauperd is. Profes sor. R. Meischke zei bij de opening: dit soort gebouwen kon de laatste eeuwen al leen maar in stand blijven doordat het óf wel kloosters ófwel kazernes werden. An ders was het een verloren zaak.' Toch mag het een wondertje heten, dat het Mar kiezenhof met uitzondering van het achter ste gebouw (dat brandde in 1929 uit) in haar militaire periode voor de brand is ge spaard gebleven. Er waren brandbare balklagen, vloeren en kappen genoeg, en anderhalve eeuw lang werd in bijna elk vertrek een potkachel gestookt. In 1957 vertrekt defensie. In een gevaar lijke tijd, monumenten waren maar al te vaak vogelvrij, moesten wijken voor de 'vooruitgang'. Het woord sloop is toen on getwijfeld gevallen. De eigenaar, de ge meente Bergen op Zoom, besloot echter tot een algehele restauratie. Gedacht werd aan een budget van 5 miljoen en een bouwtijd van vier a vijf jaar. Het werden 40 miljoen en bijna vijfentwintig jaar De bedoeling was van het komplex een cultureel centrum te maken (onder andere huisvesting voor een gemeentemuseum en een openbare bibliotheek). Deze bestem ming heeft het inderdaad gekregen. De twee grootste binnenplaatsen zouden ge woon onderdeel worden van het voetgan gersgebied in de stad - ook dat is werke lijkheid geworden. Gegeven het bestem mingsplan werd een plan voor de restau ratie opgesteld. De restauratie Het Bredase architektenbureau De Wilde werd in 1960 met de restauratie belast en er werden architekten van de Rijksdienst Heemschut, februari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5