Speels en creatief reageren op historische omgeving AANNEMERSBEDRIJF HUURMAN B.V. DELFT Met zijn kritiek op de nieuwe architectuur in Amsterdam pakt ir. Oskam in feite een discussie op, die Aart Oxenaar al op 3 maart 1986 in de NRC entameerde. Ook Oxenaar brak toen de staf over de 'nietszeggende'hotelbouw in de Amster damse binnenstad van hetzelfde architec tenbureau C. de Klerk. Bij het toen juist gereed komende Holiday Inn hotel was volgens hem sprake van een 'onopvallend inpassen van grootschalige projecten in het historische stadscentrum'. Instellingen als Heemschut werd toen een 'bange geest' verweten. Zij zouden de stad willen behandelen als een dood monument, waaraan niets meer mag worden toege voegd. Toen al schreven we in de NRC, dat in derdaad het oude stadsbeeld één geheel in belevingswaarde dient te blijven. Maar dat sluit beslist niet uit, voegden we daar aan toe, dat 'eigentijdse' architectonische invullingen in de binnenstad door Heem schut zouden worden afgewezen. Nieuwbouw mag kleinschalige oude bouwwerken niet wegdrukken maar om gekeerd mag nieuwe architectuur ook niet worden bepaald qua stijl door de be staande architectuur. Schaal en maat van de nieuwbouw moet passen bij de be staande bebouwing maar moet wel eigen karakter hebben. En wat dat betreft sloeg Oskam in zijn Nieuwjaarstoespraak de spijker op de kop. Veel nieuwe architec tuur in de Amsterdamse binnenstad vindt hij terecht oninteressant en getuigen van middelmaat. De voorgevel van het nieuwe Barbizon Palace op de kop van de Zeedijk lijkt inderdaad 'op een achternamiddag in elkaar gezet. Lopende band-werk'. Na tuurlijk, de verticale opbouw van de gevel past met ijzeren logica in het ritme van de omringende bebouwing maar wat voegt het toe aan de architectuur van het Stati onsplein? Zou het niet fantastisch zijn als de in Amsterdam aankomende treinreizi ger hier verrast zou worden door een inte ressant, controversieel bouwwerk, zo vroeg Oskam zich af. In de Volkskrant, die zich ook in deze discussie mengde, stelt Ids Haagsma, 'dat veel architecten zich in Amsterdam wel degelijk bewust zijn van de schoonheid van de binnenstad, reden, waarom zij met hun 'aangepaste architectuur' dat beeld niet willen verstoren'. Dat klopt, maar ik vrees dat dit respect voor de historie wat te ver is doorgeschoten en de 'bange geest', die eens Heemschut werd verwe ten, over een aantal architecten vaardig is geworden. Een bange geest, die leidt tot benepen en daardoor weinig inspirerende architectuur. Het lijkt of er voor elke histo rische situatie in de stad maar een laatje met voorgeschreven ontwerpen hoeft te worden open getrokken. Het ontbreekt ar chitecten als De Klerk te vaak aan crea tieve, speelse antwoorden op bestaande historische situaties. Gelukkig is er hoop op betere ontwer pen. Het uitbreidingsplan van bureau De Klerk voor het Victoriahotel ziet er al wat beter uit. Echter niet nadat de schoon heidscommissie zich er zeer intensief mee had bezig gehouden. Het eerste ontwerp vond zij onvoldragen. De correctie op dat ontwerp 'uiterst saai'. Het derde ontwerp werd echter nadrukkelijk positief beoor deeld door de commissie. In dit ontwerp krijgt het tweede gevelvlak (de bovenste twee etages) een vrije golvende vorm ter wijl het wordt uitgevoerd in pleisterwerk of zeer lichtgekleurd baksteen. Het eerste gevelvlak - een strakke gevel, die echter qua schaal goed aansluit op de bestaande bebouwing - krijgt gepolijst en gevlamd geel graniet als gevelbekleding. Boeiende vormgeving met eigentijdse ma terialen dus. Ook al valt er ook op dit ont werp de nodige kritiek te leveren - de fa- briekachtige inpassing van het gebouw in de Hasselaersteeg bijvoorbeeld - het lijkt een vooruitgang t.o.v. andere projecten van De Klerk. Misschien moet zijn bureau gewoon eens wat meer tijd nemen om een goed ontwerp te maken. Dan hoeft het huiswerk niet steeds weer te worden over gemaakt. Jaap Kamerling Buitenwatersloot 323, 2614 GS Delft, tel. 015-141745 ïd Postbus 87, 2600 AB Delft ütruüz.." -Restauratie-plantekening westgevel grote binnenplaats vlgs. architect j. Bom. op*n. aalcru KoJ Üv) HyJ- Lji.,-!-!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 4