Heemschut Kritiek ir.Oskam zeker zinvol sr J 1/ Veel gemiste architectonische kansen in Amsterdam In zijn Nieuwjaarstoespraak en interviews in Het Parool van 4 en 8 januari jl. heeft ir Oskam de architectuur van de Amsterdamse binnenstad nogal stevig gekraakt en het is verheugend dat een hoofdambtenaar van de gemeente Amsterdam zulk een scherpe kritiek heeft geuit. In grote lijnen kan men het zeker met hem eens zijn. Toch is het vooral de stedebouwkundige die wijst op de verwaarlozing en de vernietiging van de openbare ruimte. Het is stellig juist dat goede stedebouwkundige plannen een basis vormen voor een goede architectuur, maar men moet daarbij bedenken dat die goede stedebouw voor een belangrijk deel wordt bepaald door de politiek verantwoordelijken, in casu het gemeentebestuur van Amsterdam en in het bijzonder het college van Burgemeester en Wethouders. Zo heeft indertijd de nauwe samenwerking van wethouder Wibaut en Berlage geleid tot het boeiende plan van Amsterdam Zuid, van de Amstel tot het Stadion. Ook Amsterdam Noord kan als een goed ste debouwkundig plan worden aangemerkt. Van zulk een krachtig beleid is thans wei nig meer te merken en dat wordt boven dien nog negatief beïnvloed door de macht van de projectontwikkelaars op overeenkomstige wijze als zij in 1866 belet ten dat het bekende plan van Ir J.G. van Niftrik voor de uitbreiding rond de Singel gracht kon worden verwerkelijkt omdat het kwalijke plan voor de Pijp meer gelde lijk gewin opleverde. Gelukkig hebben onlangs twee raadsle den - Mevrouw Agsteribbe en mr Cnoop Koopmans - een bescheiden poging ge daan door te waarschuwen tegen de ver krachting van goede architectuur door de roes van de renovatie en de toepassing van kunststoframen. Het is jammer dat de kritiek van ir Os kam in feite is blijven steken in het stede bouwkundige aspect terwijl gesuggereerd wordt dat er kritiek is geuit op de architec tuur van de binnenstad. Wel noemt ir. Os kam enige schrijnende voorbeelden van gemiste kansen zoals Rokin Plaza en het hotel Barbizon op de kop van de Zeedijk, waaraan nog ware toe te voegen de hotels Marriott en Sonesta; het laatste verdrong met zijn gemakzuchtige architectuur het gebouw van het Vrije Volk dat getuigde van een innerlijke beschaving en van de hoop op een betere wereld. Minder gelukkig is ir Oskam met zijn kritiek op de Optiebeurs. In tegenstelling tot veel architectuur die als lopende band- werk, pretentieus en middelmatig wordt afgewezen is juist de Optiebeurs een voor beeld van ingetogenheid en een zorgvul dige afweging van eenvoud, die een herin nering oproepen aan het Palazzo Strozzi in Florence en waaraan op de hoek nog een speels element als een Amsterdams gein tje werd toegevoegd. In wezen komt de Optiebeurs overeen met de door ir Oskam zo gewaardeerde kan toorvilla's tegenover het Rijksmuseum; zij getuigen van een haast geheimzinnige eenvoud, die na een aanvankelijke afwij zing van het Amsterdamse publiek ten slotte toch het pleit heeft gewonnen door soberheid en raffinement, zulks in schrille tegenstelling tot het modieuze gele ge vaarte er tegenover. Minder gelukkig ook is m.i. de waardering van ir Oskam voor de (overigens vooral mede dankzij Heem schut gerealiseerde) restauratie van het Noord- en Zuidhollands Koffiehuis; hier heeft de nostalgie het gewonnen van het oorspronkelijke plan voor een geheel nieuw plan dat fraai aansloot bij het metro station op het Stationsplein. Ook zijn goed keuring van de zachtgele nieuwbouw op de Zwanenburgwal is in het kader van zijn kritiek onbegrijpelijk. De gebogen voor gevel, waarin raamkozijnen zijn aange bracht zonder enige relatie met de belen dingen, wijst op een schrikbarende eigen dunk en onbekwaamheid, waarbij het wel standstoezicht wel een zeer minimale toets heeft aangelegd. Het is juist dat ir Oskam er op wijst dat het niet gaat om de begrippen mooi of le lijk en dat Amsterdam niet mag worden aangedaan dat vertoon van onzorgvuldig heid, oppervlakkigheid en goedkope pre tentie. Als het weer een feest wil zijn om in vervolg op pagina 4 (rechtsonder) In dit nummer: Nieuws uit de provincies 19,20,21 Foto omslag: Beschermvrouwe: \L_ Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 1, 3740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn 9 Zicht op de achtkantige toren van de be kroonde Markiezenhof te Bergen op Zoom (foto Studio Albert Joosen) Nieuwe architectuur in Amsterdam 3,4 Europa Nostra prijzen voor Markiezen- en Agnietenhof 5,6 Molenerf 'De Ster' in Utrecht 7 Nieuw hart voor Den Haag? 9 Beschermde gezichten in Friesland 10, 11 Algemeen Handelsbladgebouw van sloop gered 12, 13, 15 Parkje Mien RuyS bedreigd 17 Kroonberoep Waaggebouw 22 Het elektrische motorrijtuig 810 uit 1927 van de Haagse Tramweg Maatschappij, een van de 16 als roerende monumenten van bedrijf en techniek op de Haagse gemeentelijke monumentenlijst geplaatste tramwagens. (Foto: Bureau Monumentenzorg, Den Haag) Jaargang 65, no. 2, februari 1988 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 H.M. Koningin Beatrix Heemschut, februari 1988 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 3