BOEKEN Verschenen Noord-Hollands kunstreisboek De Sint-Heribert of het witte kerkje te Odijk De geschiedenis van de kei van Laren; en andere historische verhalen. Tekst G. L. de Boer sr. Te bestellen door overmaking van 10,- op giro 15 08 152 (incl. verzendkosten) t.n.v. G. L. de Boer, Laren. West-Friesland oud en nieuw 54e bundel van het historisch genootschap 'Oud West-Friesland'. Bevat opstellen, jaarverslag 1986, uitgebreide bibliografie over West-Friesland enz. Uitg. 'West- Friesland b.v., Hoom. Informatie lidmaat schap vereniging H. J. Avis, Oosteinde 10, 1647 AA Berkhout (02295-1940). Het huijs te Soestdijck Het huijs te Soestdijck is de derde titel in de serie over koninklijke paleizen in Ne derland. Auteur is drs. H. M. J. Tromp. Het behandelt de geschiedenis van het huis en zijn bewoners van 1674, toen de hofstede Soestdijck door de rijke Amsterdamse koopmansfamilie De Graeff werd verkocht aan Prins Willem III, tot en met de huidige situatie waarin het paleis het permanente verblijf is van Prinses Juliana en Prins Bemhard. Mede aan de hand van reisverslagen en inventarissen krijgt de lezer een goede in druk hoe het in- en exterieur en de tuinen van het slot er in de 17de eeuw uitzagen. In de 18de eeuw werd het paleis veel ge bruikt als zomerverblijf en vonden ver schillende activiteiten ter modernisering van het stadhouderlijk onderkomen plaats. Het paleis werd opnieuw verbouwd toen het als nationaal geschenk was aangebo den aan Prins Willem II. Later voegde Prins Hendrik er een aantal 'museumver- trekken' aan toe. Ook Koningin Emma en Koningin Wilhelmina drukten hun per soonlijk stempel op het paleiselijk inte rieur. De huidige situatie van Paleis Soest- dijk wordt beschreven met behulp van in formatie van Prinses Juliana. De uitgave is rijk geïllustreerd en bevat een integrale Engelse vertaling. Prijs f 49,50 uitgegeven bij De Walburg Pers, Zutphen. Manpad en woestduin Waarlijk, men is hier in Arcadie; ontspan ning en literair vermaak op Manpad en Woestduin (1750-1850) door Karin Evers. Het huis Manpad werd twee eeuwen be woond door de familie van Lennep en was in de periode 1750-1850 een centrum van allerlei culturele activiteiten. Met name de natuur werd daar in proza en poëzie vast gelegd. Woestduin was het zomerverblijf van Jacob van Lennep. Het literaire leven van Comelis, David Jacob en Jacob van Lennep op deze lusthoven wordt achter eenvolgens beschreven. Vele afbeeldin gen en stukken poëzie en proza vergezel len de tekst. Deel 9 in de serie Haarlemse Miniaturen. Haarlem, Uitgeverij De Vrieseborch, 1987. 72 pp. ISBN 90.6076.249.5. Prijs 19.50. AMtC Heiligen uit de modder In Zeeland gevonden pelgrimstekens. Door R.M. van Heeringen, DrA.M. Kolde- wey en Drs A.A. G. Gaalman. Dit boekje voorzien van vele afbeelidingen, geeft al lereerst een overzicht van middeleeuwse pelgrimstochten en bedevaartssouvenirs met betrekking tot de provincie Zeeland, gevolgd door een beschrijving van de di verse zeeuwse vondsten. Hoofdstuk 5, het grootste deel van het boek, bestaat uit een beredeneerde catalogus van alle tot nu toe in Zeeland aangetroffen voorwerpen, waarbij van de meeste een afbeelding wordt gegeven. Deel IV in de serie Clavis Kunsthistorische Monografieën uitgegeven door de Waal burg Pers in Zutphen, 1987.152 pp. ISBN 90.6011.559.7. Prijs 25,-. AMtC Samengesteld door drs Peter Don. In de 8e editie van het geheel nieuw opge zette Kunstreisboek voor Nederland is Noord-Holland het laatste deel (na Zeeland en Zuid-Holland) van de hand van Don. Vo rig jaar ging hij het team van de 'Geïllus treerde beschrijvingen van de Neder landse Monumenten van Geschiedenis en Kunst' versterken. Alvorens de plaatsbe schrijvingen aanvangen met Aalsmeer, zijn er hoofdstukken over geschiedenis, ne- derzettingsvormen, bouwmaterialen, ver dediging, kerken en synagogen, het wo nen en bedrijfsgebouwen opgenomen. Op een bondige en duidelijke wijze wordt zo een overzicht gegeven van de ontwikke ling van Noord-Holland. Een vergelijking met de vorige editie is absoluut onnodig. Dit deel geeft zoveel meer informatie en bovenal is van belang dat deze informatie actueel is. Amsterdam bijvoorbeeld be sloeg in de vorige editie 24 pagina's, ter wijl dit er nu ruim 120 zijn! Het boek is rijkelijk voorzien van kaarten, afbeeldin gen en plattegronden. Dit naslagwerk is een aanwinst voor allen geïnteresseerd in de bouwkunst van ons land. Een uitgave van Van Kampen Zonen, Houten, 1987. 484 pp. ISBN 90 609 1246 2. Prijs geb. ed. 69,90, paperback 49,90. AMtC Samengesteld door drs Peter Don. In de 8e editie van het geheel nieuw opge zette Kunstreisboek voor Nederland is Noord-Holland het laatste deel (na Zeeland en Zuid-Holland) van de hand van Don. Vo rig jaar ging hij het team van de 'Geïllus treerde beschrijvingen van de Neder landse Monumenten van Geschiedenis en Kunst' versterken. Alvorens de plaatsbe schrijvingen aanvangen met Aalsmeer, zijn er hoofdstukken over geschiedenis, ne- derzettingsvormen, bouwmaterialen, ver dediging, kerken en synagogen, het wo nen en bedrijfsgebouwen opgenomen. Op een bondige en duidelijke wijze wordt zo een overzicht gegeven van de ontwikke ling van Noord-Holland. Een vergelijking met de vorige editie is absoluut onnodig. Dit deel geeft zoveel meer informatie en bovenal is van belang dat deze informatie actueel is. Amsterdam bijvoorbeeld be sloeg in de vorige editie 24pagina's, ter wijl dit er nu ruim 120 zijn! Het boek is rijkelijk voorzien van kaarten, afbeeldin gen en plattegronden. Dit naslagwerk is een aanwinst voor allen geïnteresseerd in de bouwkunst van ons land. Een uitgave van Van Kampen Zonen, Houten, 1987. 484 pp. ISBN 90 6091246 2. Prijs geb. ed. 69,90, paperback 49,90. AMtC Door drs. Gerrit de Vries. De vroegste ge gevens over dit kerkje aan de Rijn in de provincie Utrecht dateren uit de 1 le of 12e eeuw. Door de eeuwen heen werd er uiter aard veel verbouwd en gewijzigd. Het go tisch koor is alles wat rest van een 16e eeuwse modernisering. Wat er nu nog staat is slechts een deel van wat eens een veel grotere kerk is geweest. Aan de hand van archiefmateriaal en vondsten, ten tijde van de laatste restauratie begin jaren tach tig, werden de ontwikkeling en ge schiedenis van dit kerkje opgetekend. Vele oude afbeeldingen en recente foto's maken dit verder duidelijk. Een uitgave in de serie Clavis Kleine Kunst historische Monografieën, deel 7. Zutphen de Walburg Pers, 1987. 48pp. ISBN 90 6011 534 1. Prijs 12,50. AMtC Vervolg pag. 9 sche aspecten (de prachtige Nieuwe Kerk dreigt het kind van de rekening te wor den). Halen we nog één krent uit de weinig aanlokkelijke pap: de Prinsegracht moet een soort boulevard worden. Alsof die gracht dat niet al tientallen jaren is, zij 't met een grotendeels verloederde bebou wing met enkele heel mooie uitzonderin gen, zoals de gerestaureerde Boterwaag. Intussen is er ook een ambtelijk rapport over de groenvoorziening van de Haagse binnenstad verschenen. Ook daar aardige en waarschijnlijk nog uitvoerbare denk beelden. Maar, zo vragen we ons af, elders in de stad overweegt het gemeentebestuur tot wijkverdichting... en daarbij zal heel wat groen sneuvelen. Er zijn Hagenaars, die de turbulente plannen van gemeentebestuurders met luid applaus begroeten. We mogen echter aannemen, dat er meer inwoners van de in ere herstelde residentie zijn, die met angst en beven kennisnemen van het toekomst beeld van de oude binnenstad. Jaren geleden heeft de toenmalige se cretaris van de Bond Heemschut Ton Koot een boek gepubliceerd onder de spre kende titel 'Help ze verpesten ons land'. We zien verlangend uit naar een auteur, die onder een soortgelijke titel een boekje wil open doen over de toekomst van de Haagse binnenstad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 23