Ruimte voor De Vlieger Strijd tegen verval Kroon niet tegen ontgrinding Kroonberoep Heemschut over Waaggebouw Ontsierend plastiek Kroonberoep tegen plan Binnenstad-Oost Beschermd dorp Sint Maarten al in jaar 1000 bewoond over de toestand van de kerkge bouwen in het Mergelland en Maastricht. Intensief gebruikma ken van de verbeterde subsi diemogelijkheden en jaarlijkse nauwkeurige inspecties hebben hier mede toe geleid. De Monu- mentenwacht, die actief is sinds 1981, constateert helaas wel steeds vaker achterstallig onderhoud. Zij 'bewaakt' ruim 300 objecten, waar onder vrijwel alle monumentale kerken in de provincie. Maastricht - Een met planten overwoekerd bouwvallig huisje te gen de achterkant van het voorma lige klooster aan de Capucijnen- straat, is volledig vervallen: er zit geen dak meer op, de vloeren'zijn doorgerot en de muren zijn poreus. Volgens de gemeente past het huisje niet in de plannen voor een nieuw wooncomplex en kan het daarin geen functie krijgen. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft toegestemd in sloop, maar een buurtbewoonster meent dat het gered moet worden. Zij schat de restauratiekosten op 1SO.OOO. Volgens de gemeente zou restauratie twee ton kosten. Het plan van de buurtbewoonster om er een gemeenschapshuis voor de nieuwbouw van te maken kan volgens de gemeente niet door gaan, omdat het huisje te dicht op de nieuwe bebouwing komt te staan. De bewoonster overweegt een bezwaarschrift in te dienen bij het ministerie van WVC. Ohé en Laak - De Kroon heeft de gemeente in het ongelijk gesteld. Zeven jaar is tevergeefs gestreden tegen de ontgrinding van het Aas- terbergseveld. Er mag 16 ha grind worden weggebaggerd. De Kroon motiveert haar beslissing onder meer met de constatering dat be doelde 16 ha onderdeel zijn van een veld van 60 ha, waarvan reeds 44 ha is weggebaggerd. Hier is derhalve sprake van afronding van een project, aldus de Kroon. Bo vendien kent de Kroon groot ge wicht toe aan het belang van grind- winning voor de nationale grond- stoffenvoorziening. Het argument van een verwachte grote recrea tiedruk wordt afgedaan met de op merking dat hier geen verband ligt met de ontgrinding, maar met de toekomstige exploitatie van het ge bied. De Bond Heemschut gaat bij de Kroon in beroep tegen het ont werp voor een door de Franse ar chitect Philippe Starck in glas en staal uit te voeren aanbouw - een overdekt buitenterras - bij het Amsterdamse Waaggebouw. Heemschut heeft op zichzelf geen bezwaar tegen het gebruik van moderne vormen en materialen bij toevoegingen als deze. Tegen de nu voorgenomen vormgeving heeft de bond echter, dit ter ver duidelijk van het artikel hierover vorige maand, ernstig bezwaar. De aanbouw zou als een soort vierkante doos tegen het Waag gebouw worden aangeplakt waar door aan de herkenbaarheid van de oude stadspoort - het waar schijnlijk oudste openbare we reldrijke gebouw in de hoofdstad - sterk afbreuk wordt gedaan. Het laatste ontwerp acht de bond zelfs nog slechter dan het vorige, waar van de rondbogige kapconstruc tie aansloot op de oude poort. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg en de gemeentelijk wel standscommissie vonden het ont werp wel een verbetering, waarna een monumentenvergun ning volgde. Heemschut gaat nu overleggen met de Stichting Cen trum De Waag. Heeft dat overleg, waartoe de stichting bereid is, succes, dan kan het Kroonberoep weer van tafel. Ook tegen de voorgenomen interieurwijzigin gen heeft Heemschut bezwaren maar, ervan uitgaande dat aan de door de minister gestelde voor waarden wordt voldaan en het historische poort-karakter onge schonden blijft, heeft de bond daar geen halszaak van willen ma ken. 's-Hertogenbosch - De Bond Heemschut heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Den Bosch geschreven het te be treuren dat er een modern plastiek is geplaatst op het voorplein van hët tot Noordbrabants Museum verbouwde voormalige Gouverne mentshuis. De oude, voorname sfeer van het voorplein is behou den gebleven, helaas nu ontsierd door een groot modern plastiek. De eenheid fagade-voorplein is zo doende storend verbroken, het zicht vanaf de straat op de gevel van het Gouvernementshuis wordt geblokkeerd en het kunstwerk vraagt te veel aandacht. Bij de verbouwing tot museum heeft de bond altijd op het stand punt gestaan dat de voormalige gouvemementswoning van de Haagse bouwmeester Pieterde Swart in authentieke staat dient te blijven. Daarover is uiteindelijk met de provincie overeenstem ming bereikt. Zie Heemschut 1984, nr. 1, blz. 18; nr. 5, blz. 105; nr. 7/8, blz. 167; nr. 10, blz. 213 en 1986, nr. 5/6, blz. 80. 's-Hertogenbosch - Nu Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant de bezwaren van de Bond Heem schut tegen het bestemmingsplan Binnenstad-Oostvan de gemeente Den Bosch gedeeltelijk ongegrond hebben verklaard, is de bond daartegen bij de Kroon in beroep gegaan. Het plan voorziet onder meer in sloop van het MEAO-com- plex ten behoeve van een parkeer garage, in een loop- en fietsroute van de Papenhulst naar de Wind- molenbergstraat, in het verdwijnen van de manege en de Rijks HBS en in parkeren op het Sint-Janskerk- hol. De bond handhaaft zijn bezwa ren. Zie daarvoor Heemschut fe bruari 1987, nr. 2, blz. 23 en juli/ augustus 1987, nr. 7/8, blz. 14. Oldeberkoop - Bij het ministerie van WVC is de procedure gestart om de dorpskern aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. Het ge meentebestuur van Oosts telling- werf stemt volledig met dit plan in, maar ziet een bezwaar: een be stemmingsplan voor Oldeberkoop is ver gevorderd en zelfs al in in spraak geweest. Met Monumen tenzorg in Zeist wordt een proce dure gezocht om dubbel werk te voorkomen. Het eiland Sint Maarten op de Antillen moet al omstreeks het jaar4000 bewoond zijn ge weest. Dat is 500 jaar voordat s er Nederlanders kwamen. Tot nu toe werd aangenomen dat de Nederlanders er als eersten kwamen, maar het is duidelijk geworden dat er vanaf het be gin van de jaartelling tot aan de ontdekkingen van Columbus meestal wol groepen van enke le honderden Indianen hebben gewoond. Deze ontdekkingen zijn gedaan door een groep van twaalf Nederlandse onder zoekers, die.samen met leden van*het Archeologisch,Antro pologisch Instituut Nederland se Antillen er aan het werk zijn geweest in opdracht vande re gering van de Antillen. De Ne derlandse groep stond onder leiding van JM. Baart, stadsar- cheoloog van Amsterdam. De meest opzienbarende vondst was het skelet van vermoede- lijk:e'en Spaanse officier;tdie sneuvelde in een gevecht met Peter Stuyvesant, de latere gouverneur van NieuwAm- sterdam. T.g.v. de viering dit jaar van 2000jaar Voorburg is de stichting 'Molen De Vlieger, geef hem de ruimte' opgericht. Doel is de molen, die nu nog ingeklemd ligt tussen een sporthal en een flatgebouw te verplaatsen naar een in aanleg zijnd stadspolder- landschap. Voorzitter J. Franssen van Heemschut zit in het aan bevelingscomité. 22 Heemschut, februari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 22