NIEUWS UIT DE PROVINCIES Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Tegen het plafond Nirwana blijft Behoud Scheveningen Monument Jan Blanken St. Baaf in nood Dorpsbescherming Stoeppalen Overeenstemming over verdeelsleutel tekort Kerkgebouwen 'gezond' Haagse bouwplaten ring, die intussen heel wat protest heeft opgeroepen Aan de overkant van het grachtje ligt de Overtuin, waar in de noodkas duizenden de Victoria Regia hebben zien bloeien. Als de plannenmakers hun zin krijgen, zal daar ter plekke alleen nog een kweektuin blijven bestaan met opslagplaats voor ma terialen. Deze plannen kosten 3,5 miljoen gulden. Als de financiering van het overlevingsplan rond komt, zal de Hortus in 1990 op eigen benen kun nen staan. Het bedrijfsleven zal 3,3 miljoen gulden moeten sponsoren. De provincie Noord-Holland heeft intussen een éénmalige subsidie van 150.000 ter beschikking ge steld als bijdrage in de overbrug gingsperiode voordat de nieuwe opzet van start gaat. Den Haag - Het gerestaureerde Mauritshuis heeft in de centrale hal een plafondschildering van Ger Lataster gekregen die niet door een ieder hogelijk wordt gewaar deerd. De kunstenaar is de per soonlijke keuze van museumdirec teur Dr. H. Hoetink, die de schilde ring omschrijft als 'een feestelijk dynamische decoratie, die een bij zonder contrast vormt met de ze- ventiende-eeuwse stijl van het ge bouw en zijn collectie'. Anderen vinden dat het geen pas geeft een zo fraai gerestaureerd museum op te zadelen met dergelijke dyna miek, die vloekt bij de wanden en het intieme gebouw geweld aan doet. Den Haag - Neerlands eerste flat gebouw, Nirwana, aan de Benoor- denhoutseweg, zal voor 7 miljoen worden opgeknapt. Het betonnen gebouw is in 1930 neergezet door de architecten J. Duiker en J.G. Wiebenga en wordt door velen ge zien als een monument in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid, (zie Heemschut 7/8 1987, pag. 7.) Scheveningen - De werkgroep 'Behoud Scheveningen' maakt zich ernstig zorgen over het feit dat tal van karakteristieke panden en voorwerpen dreigen te verdwij nen. Er is een voorlopige lijst op gesteld van zaken die de aandacht moeten krijgen. Daaronder vallen de Atlas, een opslagplaats voor ge reedschap en materialen aan de Gondelstraat, een authentieke ro ken; aan de Zeesluisweg, gevels en panden aan de Keizerstraat, de watertoren aan de Pompstation- weg en het witte huis aan de Mar- cellisstraat. Andere zaken zijn de pomp bij de kerk aan de Keizer straat, de bijna ingesloten vuurto ren en hotel Gouden Wieken aan de Scheveningseweg, waarvoor projectontwikkelaars belangstel ling hebben. Het initiatief heeft de volledige instemming van de ge meentelijke dienst voor de Monu mentenzorg. Vianen - Na de begin 1987 gehou den tentoonstelling over leven en werk van waterbouwkundig inge nieur Jan Blanken (1755-1838) in het Rijksmuseum te Amsterdam, is een stichting in het leven geroepen met het doel het grafmonument in Via nen van de ingenieur in oude luis ter te herstellen. Het monument werd drie jaar na het overlijden van Jan Blanken geplaatst en dreigt nu verloren te gaan. De naam van Jan Blanken is verbonden aan tal loze grote waterbouwwerken in Nederland, aangelegd in de begin periode van de waterstaatszorg (1795-1825) onder keizer Napoleon en vooral koning Willem I. De 'Stichting Herstel Grafmonument Jan Blanken' denkt 40.000 nodig te hebben voor het herstel en hoopt het monument in 1988, pre cies 150 jaar na het overlijden van Jan Blanken, gereed te hebben. De Stichting is gevestigd: p/a Stadhuis Vianen, Postbus 46,4130 EA Via nen, bankrekening 496446304 bij de Amrobank Vianen. Het giro nummer van de Stichting is 119726. Aardenburg - De provinciale kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente in Zeeland heeft kennelijk veel moeite met de grote opknapbeurt die de Sint Baafskerkmoet ondergaan. Daarop lijkt het, nu het gemeente bestuur met moeite 720.000 heeft losgekregen aan subsidies en de kerkvoogdij blijft aarzelen mede werking te verlenen. De provinci ale kerkvoogdij heeft nog niets zwart op wit en zegt nog geen be slissing te hebben kunnen nemen over de kwestie van de overdracht van de monumentale kerk aan de Rijksgebouwendienst. Gemeente raadsleden vinden het maar niets dat de kerkvoogdij blijft aarzelen, temeer omdat de plaatselijke her vormde gemeente slechts uit zo'n zestig zielen zou bestaan. Sint Maartensdijk - De oude kern kan beschermd dorpsgezicht wor den als de gemeenteraad van Tho- len ingaat op het initiatief van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. De gemeente ziet bezwaren en acht de voorgestelde grenzen binnen Westvest, Oostvest, Noord poort, Westpoorten de Haven wel wat ruim getrokken. Vooral aan de Haven is nogal wat moderne be bouwing. Bovendien zijn er plan nen om daar het nieuwe arbeids bureau neer te zetten. Willemstad - Een van de aantrek kelijkheden van de stad zijn de hardstenen stoeppalen met de bij behorende kettingen of hekwer ken als grenspalen van de 'eigen- stoep'. In Willemstad hebben alle woningen een eigenstoep, of ze hebben die gehad. Die stoepen be staan uit zeer verschillende materi alen: hardstenen zerken, hardste nen tegels, afgezet met dito ban den, gebakken tegels, baksteen en betontegels met een deklaag van basaltine. Op het eerste gezicht lij ken al die palen eenzelfde straat- meubilair te vormen, maar nadere beschouwing leert dat elk pand zijn eigen model heeft. Ze hebben allemaal een basement, schacht en een kop, maar voor het overige zijn ze zeer verschillend. Architect P. Hartmans NAV geeft hiervan in het blad Ravelijn van Heemkunde kring 'De Willemstad'een over zicht, gecompleteerd met verdui delijkende tekeningen. Het secre tariaat van 'De Willemstad' is ge vestigd Kerkring 12,4797 AB Wil lemstad. Heusden - De gemeente krijgt een rijksbijdrage van 19,5 miljoen voor het ongedekte tekort van 22,3 miljoen dat is ontstaan bij de restauratie van het vestingstadje. De provincie Noord-Brabant four neert 2,5 miljoen zodat Heusden zelf nog 1,3 miljoen zal moeten betalen. Van de rijksbijdrage van 19,5 miljoen neemt het ministerie van WVC 11,5 miljoen voor haar rekening en het ministerie van VROM 8 miljoen. Over deze ver deelsleutel is twee jaar tussen par tijen onderhandeld onder leiding van de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mevrouw De Graaff- Nauta. Mergelland - De Monumenten- wacht Limburg is niet ontevreden Berlages kantoor tegen brandschade en op het leven'van de Neder landen van 1845. Van dit gebouw, dat van De Volharding en het Huis Huguetan heeft het Haagse Bureau Monumentenzorg i.v.m. zijn 10- jarig bestaan kartonnen bouwplaten uitgegeven. Ze zijn te bestellen bij het bureau in Den Haag, tel 010-122735. Heemschut, februari 1988 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 21