NIEUWS UIT DE PROVINCIES !03r\ Haagse MIP A van start LA Utrecht Noord-Holland Tegen sloop fabriek Nieuwe Weerdpoort 17e-eeuws of modern Utrecht en Nationaal Restauratie Fonds Hendrick de Keyser krijgt prijs PBF Cuyperskerk in verval Plan voor Hamdorff Proveniershuis klaar Synagoge monument Oude zijde blijkt nu nieuwe zijde Hortus wil superkas Op 21 januari is in de tramremise aan de Haagse Parallelweg het Monumenten Inventarisatie Project van Den Haag officieel van start gegaan. Deze inventarisatie zal de periode 1850-1940 omvat ten. In zijn openingstoespraak liet wethouder R. Vlaanderen zich teleurstellend uit over de nieuwe monumentenwet. Waarom krij gen de gemeenten niet naast het Rijk de bevoegdheid rijksmonu menten aan te wijzen, vroeg hij zich af. En dat op een moment, dat het monumentenbeleid in steeds meer gemeenten echt belangrijk begint te worden. Verder vond hij, dat ons cultureel erfgoed niet beperkt mag worden tot topmonumenten. Hij werd op z'n wenken bediend. Diezelfde middag werd bekend, dat de minister de histo rische tramremise, de enige gaaf gebleven remise uit het begin van deze eeuw, heeft aangewezen als rijksmonument. Op de foto een historische 'gele'tram uit 1923, dienaar Wassenaar, Leiden, Delft en Voorburg reed. Trams zijn de enige erkende roerende monumenten. (JK) Het contactadres van Nuwenspete is: Ds. de Bouterlaan 2,8071GX Nunspeet, tel. 03412-51212. Veenendaal - Er is verzet tegen de gemeentelijke plannen om 'De Nieuwe Fabriek', waarin het On- dememerscentrum is gevestigd, te slopen en te vervangen door nieuwbouwwoningen. Een groep van 35 Veenendaalse ondernemers steunt het initiatief van het plaatse lijk gevestigde Restauratie Advies en Begeleidingsbureau (R.A.B.) om te zoeken naar een waardevolle en passende bestemming voor het voormalige fabriekscomplex en een financieel haalbaar alternatief te bieden. Het bureau zoekt con tact met groeperingen die zich sterk maken voor het behoud van de schaarse monumenten in Vee nendaal, met de landelijke werk groep Industriële Archeologie en met Monumentenzorg om tot een goede oplossing te komen. Vee nendaal sloopte tot nu toe liever dan de restanten te bewaren die herinneren aan de vroegere siga ren- en wolindustrie. Utrecht - Op de plek waar de Oude Gracht in het noorden van de oude stad overgaat in de huidige Van Asch van Wijckskade, lag sinds de 13e eeuw Utrechts noor delijke toegang, de Weerdpoort, een stadspoort die in 1839 gedeel telijk en in 1861 geheel werd ge sloopt. Er zijn plannen om daar ter plekke opnieuw een poortachtige situatie te scheppen, maar de me ningen zijn verdeeld of het er 17e- eeuws moet gaan uitzien of juist zeer modem. Er zijn twee ontwer pen: architect Ir. P. van Vliet denkt aan een gebouw met de allure van de Gouden Eeuw, architect Ir. A. Oosting zocht het in staal en veel glas. In het 'oude' ontwerp is voor zien in een restaurant met enige woningen; het 'nieuwe' ontwerp zou een computercentrum met wo ningen kunnen bevatten. Utrecht - De gemeente Utrecht en het Nationaal Restauratie Fonds zijn een overeenkomst aangegaan over de financiering van de monu mentenzorg. De overeenkomst legt vast, dat gemeente en Nationaal Restauratie Fonds de totale finan ciering van een restauratie kunnen verzorgen. In het vervolg gaat de bemoeienis dus verder dan alleen het aanvragen en uitbetalen van subsidies. Voor de eigenaar van een monu ment betekent dat in de praktijk, dat hij of zij alleen rechtstreeks met de gemeente te maken heeft en van veel financiële beslommerin gen wordt verlost. In Utrecht wordt de nieuwe finan- cieringsvorm voor het eerst toege past bij de restauratie van een aan tal gebouwen van de Oude Katho lieke Gemeenschap aan de Maria- hoek. De St. Gertrudiskapel is een van die gebouwen. Amsterdam - Het Prins Bernhard Fonds heeft de prijs voor de monu mentenzorg 1988 toegekend aan de Vereniging Hendrick de Key ser, die zich dit jaar 70 jaar bezig houdt met restauratie van woon huismonumenten in heel Neder land. Volgens het Fonds heeft het restauratiewerk van Hendrick de Keyser in talrijke steden eigenaren van omliggende panden ertoe aan gezet hun bezit eveneens te restau reren. Opmerkelijk noemt het Fonds het dat de vereniging zich bij haar werk ook richt op het inte rieur van de monumenten. De prijs, groot 100.000, wordt op 4 juni uitgereikt in Blokzeil, een van de steden waar de Vereniging Hendrick de Keyser panden bezit. Alkmaar - Het bestuur van de 'Stichting tot behoud van monu mentale kerken in Alkmaaf dient nog 240.000 te vinden voordat Alkmaars enige Cuyperskerk, de Sint-Laurentius aan het Ver- dronkenoord, kan worden geres taureerd. De Stichting bereidt een actie voor. Er is haast bij want het dak lekt en er vallen regelmatig stenen naar beneden. Verder zal er een beter uitgewerkt restaura tieplan moeten worden ingediend alvorens de subsidie van 1,3 mil joen op tafel komt. De Sint-Lauren- tius is het eerste project van de Stichting; bestuursleden ervan za ten ook in het comité dat de restau ratie van het orgel van de Grote of Sint-Laurenskerk heeft weten te verwezenlijken. Laren - Er komt een basisplan voor het Hamdorff-complex. Archi tect Dr.Ir. E.J. Hoogenberk is door de eigenaar aangezocht voor deze renovatie. Als de eigenaar ak koord is, dienen B. en W. en ver volgens de raad hun oordeel te ge ven. Er komt een expositie zodat ook de Larenaren er kennis van kunnen nemen. Edam - Het Proveniershuis, gele gen tegenover de Grote Kerk, is gerestaureerd. Staatssecretaris E. Heerma van Volkshuisvesting heeft het officieel geopend. Het hofje dateert uit 1550 en is opgezet voor arme mensen die er gratis mochten wonen en eten, conform de 'prove', een recht dat men kon genieten door zich aan de huisre gels te onderwerpen en een in koopsom te betalen. Zaandam - De provincie Noord- Holland overweegt de synagoge aan de Gedempte Gracht op de monumentenlijst te zetten. Het is het enige gebouw in de Zaanstreek dat herinnert aan de vooroorlogse joodse gemeente en vertegen woordigt een bouwstijl met bijzon dere cultureel-historische waar den. Amsterdam - Opgravingen aan de Nieuwendijk. op de plek waar de bioscoop Royal heeft gestaan, heb ben aangetoond dat de stad zeker vijftig jaar ouder is dan tot nu toe werd aangenomen en dat de oud ste bewoning niet aan de oostzijde van de Amstel was gevestigd (de Oudezijds Voor- en Achterburg wal), maar juist aan de westzijde. Dit betekent dus ook dat de Nieuwendijk de 'oude zijde' is. Er is een zilveren muntje uit om streeks 1250 gevonden, wat bete kent dat er toen al een geldecono mie was, dus dat er sprake was van een stedelijke nederzetting en niet meer van een agrarische bevol king die was aangewezen op zelf voorziening. Er zijn zes goed ge conserveerde vloeren aangetrof fen en gebruiksvoorwerpen, die aantonen dat er toen al stedelijke bewoning was. Volgens stadsar- cheoloog J. Baart is met deze vond sten ook duidelijk geworden dat de dam in de Amstel niet vanaf de oostelijke kant is aangelegd, de kant waar nu Krasnapolsky staat, zoals tot nu toe werd aangenomen, maar juist vanaf de kant van het pa leis. Amsterdam - Volgens het overle vingsplan van de Hortus Botanicus zal er één grote 'superkas' worden gebouwd die alle bestaande kas sen moet gaan vervangen behalve de monumentale palmenkas. Het ligt in de bedoeling die superkas voor een deel aan te leggen in het water van het grachtje achter de Hortus, een mooi, maar kwetsbaar stukje van de Plantage, een situe- 20 Heemschut, februari 1988

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 20