NIEUWS UIT DE PROVINCIES Friesland Groningen Overijssel Gelderland Vakwerkschuur in Rectum weg MIP Friesland begint In museum 5 woningen 'Steenhuis' gevonden Lekkend kerkdak Stad fleurt op Dodenhuisje aan opknapbeurt toe Nunspeet werkt aan monumentenbeleid Leeuwarden - Gedeputeerde Sta ten van Friesland en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hebben een contract getekend waarbij de provincie op zich neemt om in de komende jaren alle gebouwen die zijn gebouwd tussen 18S0 en 1940 te inventariseren voor het Monu menten Inventarisatie Project (MIP). Een aantal daarvan zal wel licht tot monument worden verhe ven. De MIP is een landelijke cam pagne, die begonnen is in Overijs sel, waar dank zij de textielindus trie nog zeer veel mogelijk be schermwaardige gebouwen te vin den zijn. Het is een provinciale aangelegenheid, behalve in de vier grote steden, die de inventarisatie zelf ter hand nemen. Leeuwarden - In het voormalig Natuurhistorisch Museum aan de Herestraat zijn nu vijf woningen on dergebracht. In opdracht van de nv Stadsherstel is een en ander binnen twaalf maanden gereali seerd. Drie panden van het com plex herbergden aan het einde van de vorige eeuw de Bank van Le ning. Uit die tijd dateert een trap leuning met zware balusters in een van de woningen. Het middelste gedeelte bevat de oorspronkelijke gang met marmeren tegels en een barok binnenpoortje uit omstreeks 1700. Op vele plaatsen in het com plex zijn lambrizeringen, stucpla- fonds en schoorsteenmantels te vinden. Restauratie en verbouwing kostten 920.000, gesubsidieerd door regelingen voor de stads- en dorpsvernieuwing en voor premie- D woningen. Ir. L.L.M. van Nispen totSevenaer, directeur van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, heeft het fraaie complex geo pend. Vriescheloo - Middenin het Rei- derland zijn de resten opgegraven van een stenen huis, waarschijnlijk uit de 13e eeuw. In die tijd was een huis van steen een grote zeldzaam heid. Bij Bellingwolde is vlak na de oorlog ook een 'steenhuis' aange troffen, maar dat moest worden ge ruimd in verband met ruilverkave ling. Het is mogelijk dat de vondst bij Vriescheloo om dezelfde reden verloren zal gaan. Het Biologisch- Archeologisch Instituut brengt de vondst op tekening over en catalo giseert de aangetroffen voorwer pen, onder meer scherven van ko- gelpotten. Den Ham - De Stichting Oude Gro ninger Kerken hoopt op korte ter mijn in overleg met de gemeente Aduard te kunnen beginnen met het waterdicht maken van het exte rieur van de kerk waarvan de dak pannen grote scheuren vertonen en lekkage veroorzaken. De zol derbalken zijn al aan het verrotten en het water heeft de vloer aange tast. Ook de westgevel vertoont verschijnselen van ouderdom. Vollenhove - Het eens zo welva rende Zuiderzeestadje wordt dank zij de ideeën van de kunstenaars Jan Hein Daniëls en Marcel van Vuuren weer tot leven gewekt. Zij hebben met het Zwolse stede bouwkundig bureau Witpaard in opdracht van het gemeentebestuur een 'masterplan' opgesteld waar door het ingeslapen stadje moet opfleuren. Sinds de Noordoostpol der gereed kwam (1942), was het gedaan met de eertijds voorname stad met dertien ommuurde have- zathen. De hoekige werkhaven, aangelegd ten behoeve van de droogmaking van de polder, krijgt een rondere vorm, een kustlijn me!t houten pa lissaden en een natuurlijke verbin ding met de historische binnenha ven, die nu in gebruik is bij de re creatievaart. Door deze ingreep willen de ontwerpers het voorma lige stadhuis (1621) met de opval lende Toscaanse zuilenrij en de pal emaast staande tweebeukige hal lenkerk uit de 15e eeuw (de Boven kerk, Grote Kerk, of Sint-Nicolaas- kerk) stedebouwkundig meer tot hun recht laten komen. Enkele ommuurde tuinen worden opgeknapt en voor het publiek opengesteld. Zo wordt aan de Bis schopsstraat de tuin van havezathe Marxveld uit 1500 aangelegd door Bureau Oranjewoud, dat ook de tuinen van Het Loo restaureerde. In het gebouw komt een oudheids- centrum en zal Gemeentewerken onderdak vinden. De overheid in vesteert 12 miljoen in de plannen. Genemuiden - Bij de bouw van het dodenhuisje uit 1871 op de be graafplaats is terra cotta toegepast. Het is te vinden aan de pinakels op het dak van het unieke gebouwtje en in een tableau boven de toe gangsdeuren. De dakbedekking is om andere redenen bijzonder. Hier is gebruik gemaakt van zink dat met felsnaden in elkaar grijpt. Deze zeer duurzame constructie komt onder meer ook voor bij het Scheveningse Kurhaus. Er zijn plannen om het dodenhuisje geheel af te breken en elders op de begraafplaats opnieuw op te bouwen. Het bouwwerk staat nu als het ware in een gat en verdient beter. Bekeken wordt ook wat er nog meer dient te worden geres taureerd op het kerkhof. Het ijze ren hek om de begraafplaats en smeedwerk op een aantal graven komt wellicht ook aan de beurt. Nunspeet - B en W van Nunspeet hopen binnen twee jaar plannen klaar te hebben voor een gemeen telijke monumentenverordening, een monumentencommissie en ee(n gemeentelijke monumentenlijst. Dit zegt het college in antwoord op een brief van Heemkundige Ver eniging Nuwenspete. Nuwenspete vroeg in de brief, ge richt aan de gemeenteraad, om het formuleren van een actief beleid voor de 'instandhouding van waar devolle zaken'. Een eigen gemeen telijk beleid is volgens de vereni ging nodig, onder meer door een toekomstige taakverzwaring voor de gemeente als gevolg van wijzi gingen in de Monumentenwet en de Woningwet. Daarnaast signa leert de vereniging verschillende andere ontwikkelingen, die een verhoogde aandacht rechtvaardi gen: een landelijke inventarisatie van bouwkunst uit de periode 1850 tot 1940; de trend om binnen de oude dorpskernen intensief nieuwbouw te plegen en de bezui niging op welzijnsaccommodaties, die mogelijk het voortbestaan van enkele monumenten bedreigt. Nuwenspete stelde in de brief dat de zorg voor waardevolle zaken opgenomen dient te worden in een algemeen beleid, dat zich uitstrekt tot verschillende sectoren en dat de beschikking heeft over ver schillende instrumenten. Nuwen spete denkt hierbij niet alleen aan een gemeentelijke monumenten lijst, maar bijvoorbeeld ook aan een maatregel die de sloop van ka rakteristieke gebouwen aan ban den legt. Burgemeester en Wethouders vin den overigens dat een nieuw ge meentelijk beleid niet ten koste mag gaan van het bestaande stre ven, om veertien rijksbeschermde monumenten in de gemeente te restaureren. Als mogelijke finan cieringsbronnen voor een ge meentelijk monumentenbeleid noemt het college: het fonds stads en dorpsvernieuwing en de pro vinciale subsidieregelingen. Ver der vindt het college het voor de rechtszekerheid van belangheb benden belangrijk om objective beschermingscriteria te ontwikke len. De door architektjan Jans al in 1930 getekende schuur (waar schijnlijk voormalige boerderij) op het erve Mokkelenkate in Rec tum bij Wierden zal gesloopt worden. Gemeentewerken in Wierden heeft alle mogelijke moeite gedaan, dit oude hallehuis te redden, maar Monumentenzorg heeft geen geld. Everhard Jans mat dit pand kort geleden op, en mevr. Hesselink-van der Riet (Heemkunde Rlbergen) verrichte ook ter plaatse onderzoek (ma nier van funderen). Zo wordt Twente beroofd van een uniek stukje vakwerkbouw met leemvlechtwerk, dat een beeld gaf van de oude boerenvoortva- ring. Wellicht werd deze 'schuur' tussen 1650 en 1700 gebouwd. Heemschut, februari 1988 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 19