Mien Ruys' park op K.N.S.M.-eiland bedreigd Teleac-cursus stadsgeschiedenis GERDAM.L. SPRUIT Het Oostelijk Havengebied in Amsterdam is een buitengewoon windrijk terrein. Midden tussen de spoorrails op het IJ-eiland werd in 1950 een aardig klein park aangelegd, dat ontworpen was door de tuinarchitect mevrouw Mien Ruys. Zij kreeg daartoe de opdracht van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij (K.N.S.M. Beeld van Neptunus met triton en fontijn zijn inmiddels al weggehaald uit de vijver van het parkje (foto Cerda Spruit) De functie van het park zou zijn om ver strooiing te bieden aan de wachtende bootpassagiers, die via de aangrenzende Kompaszaal de wal betraden en verlieten. Nadat het K.N.S.M.-terrein in onbruik was geraakt namen nieuwe bewoners bezit van het eiland. Zij namen zelf het onderhoud van hun huizen ter hand, evenals dat van het parkje. De paden moesten opnieuw toegankelijk gemaakt worden, en parkje en omgeving werden van waaivuil ont daan. Een boomverzorgster heeft een aan- Op 8 april start de nieuwe Teleac-cursus over stadsgeschiedenis onder de titel 'Ste den en hun verleden', de ontwikkeling van de stedelijke samenleving in de Nederlan den tot de 19e eeuw. Aan de hand van 12 Nederlandse en Vlaamse steden wordt op een toegankelijke wijze de historische herkomst van de Noord- en Zuidneder landse stad in beeld gebracht. In de cursus worden de volgende the ma's uitgewerkt: De stadsverdeling wordt behandeld met Maastricht en Naarden als voorbeeldsteden. De stedelijke recht spraak en het bestuur worden beschreven aan de hand van de Mechelse geschiede nis. Bij het ontwerp kerkelijk leven staat Utrecht centraal. tal bomen gesnoeid, er werd gemaaid en gefrased. Het afgelopen jaar zijn drie bankjes vernieuwd, en we zijn met de aan leg van een kruidentuin begonnen. In het parkje is het goed toeven. Toch hebben de plannenmakers net gedaan alsof het parkje er niet is; de nieuwbouw woningen zijn er gewoon overheen gete kend, 45 stuks ongeveer. En ergens an ders op het eiland wordt dan weer een grasveldje aangelegd. Alsof nieuw gras De Bossche geschiedenis licht het thema verkeer nader toe, Antwerpen illu streert de (verre) handel, Leiden de nijver heid, Amsterdam het wonen (in de breed ste betekenis van het woord), Leuven het onderwijs, Haarlem de cultuur (zowel de kunsten als de volkscultuur en vrijetijdsbe steding), Brugge de sociale zorg en ten slotte toont de Groningse geschiedenis het belang van de relatie stad-platteland. De verschillende thema's worden geïntrodu ceerd met behulp van de geschiedenis van een van de oudste en mooiste steden van Nederland, Maastricht. De twaalf televisielessen worden vanaf 8 april a.s. wekelijks uitgezonden op vrij dag van 18.30-19.00 uur via Nederland 3. beter is dan een flinke boom. Wij daaren tegen vinden: a. De plek waar het parkje zich bevindt goed. b. De plek is indertijd met reden gekozen, de architect ook! Het park als monu mentje, tussen de rails en bij de Kom paszaal van het K.N.S.M.-gebouw is een stukje cultuur. c. Er staan 37-jaar oude bomen en strui ken die niet te evenaren zijn door nieuw groen. Een deel van de beplan ting kan gemakkelijk weer (nog) tientallen jaren mee. d. Het nodige groot onderhoud (vervan gen van enkele bomen, en verbeteren van paden b.v.) kan plaatsvinden op het moment dat de nieuwbouw-werk- zaamheden rondom het parkje plaats vinden. Tenslotte valt nog te overwegen of het niet aardig zou zijn om de wilde (on)- kruidbegroeiing juist te handhaven als al ternatief, voor het altijd zogenaamd keu rige (hondepoepl-)grasveldje. Het is nu wel duidelijk dat de gemeente lijke nota van uitgangspunten te slordig was op het punt van het K.N.S.M.-parkje. Misschien of mogelijk handhaven, dat be staat natuurlijk niet. Je handhaaft het parkje, öf niet. Die keuze moet nu gemaakt worden. Dit parkje afbreken is o.i. verkwisting. Overigens past handhaven van deze mooie groenvoorziening goed in een toekomst gericht bouwbeleid: meer aandacht voor de kwaliteit van de woonomgeving, in de context van de historie van dit gebied. Als besloten wordt om dit park op deze plek te laten bestaan, dan kan in samen spraak met de oorspronkelijke ontwerp ster worden begonnen met het maken van een plan voor herstel, onderhoud, en eventuele aanpassing aan de huidige be hoeftes. Wij hopen vurig dat deze mooie kans niet wordt gemist. Cerda M.L. Spruit, die actie voert voor behoud van het Mien Ruys'park, woont aan de Oostelijke Handelskade 58-1, 1019 BP Amsterdam, tel. 030-380028. De twaalf radioprogramma's zijn wekelijks te beluisteren op maandag van 21.30-22.00 uur op Radio 5. De eerste les start op 11 april a.s. De cursus wordt in het najaar van 1988 opnieuw uitgezonden. De cursus wordt eveneens via Teletekst begeleid. Het cursusboek 'Steden en hun Verle den' kost 59,50. De wandelgids kost 19,50. Beide boeken zijn als set verkrijg baar tegen de prijs van 75,-. U kunt het cursusboek en/of wandelgids bestellen door het bedrag van het ge wenste pakket over te maken op postgiro 54.42.32 ten name van 'Steden en hun Ver leden'. Beide boeken zijn ook in de boek handel verkrijgbaar. Verdere inlichtingen 030-956229. Heemschut februari 1988 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 17