Heemschut adopteert tuinhuis van Salm gen we. Gijsbers: 'We hebben een aantal gemeenten, dat niet heeft gereageerd op de oproep van de Gelderse Monumenten- raad om een gemeentelijk beleid op te bouwen, onze diensten aangeboden. We zijn bereid mensen te leveren of te zoeken voor de gemeemtelijke monumentencom missies, die er nog moeten komen en zijn zelf al in diverse commissies gaan zitten. En verder is er natuurlijk het dagelijkse beschermingswerk, dat we op ons bord krijgen.' Buma: 'De grote waarde van Heemschut is, dat wij een van de weinige instanties zijn, waar burgers en historische vereni gingen op kunnen terugvallen, als zij be zwaarschriften willen indienen.' Hij voegt eraan toe, dat de spreiding van de com missie over de provincie nog niet optimaal, is, maar Gelderland is ook zo groot. 'In alle regio's willen we mensen hebben, die ge vallen van verwaarlozing of aantasting van dorps-, stads-, of landschapsschoon voor ons signaleren.' Romeinse muur Gijsbers heeft veel oog voor goede con tacten met de pers. Door tijdige inschake ling van de kranten kun je publiciteit los maken en ook daarmee veel bereiken. Na tuurlijk komen we daarmee te spreken over de actie van Heemschut voor de vol ledige redding van de onlangs in Nijme gen bij de bouwvoorbereidingen voor een casino aangetroffen Romeinse muurresten. Een muur van hier en daar zo'n 3Va meter hoogte en enkele tientallen meters lang. Via een persbericht vanuit het landelijk bureau haalde Heemschut er zelfs het tv- joumaal mee. In de dagbladpers ver scheen een stroom van artikelen. Helaas heeft deze actie niet tot het ge wenste resultaat geleid en zal volgens de oorspronkelijke opzet van de gemeente slechts vijf meter muur behouden blijven, met inbegrip van het hypocaustum (vloer verwarming). Dit alles weliswaar vrijwel op de vindplaats zelf maar tentoongesteld in de toekomstige parkeergarage van het casino. Bepaald geen fraaie context voor een archeologische vondst. De speciaal voor het behoud 'in situ' opgerichte Stich ting, waarin ook Heemschut participeert, heeft nog geprobeerd behalve de subsi- diënten Rijk, provincie en gemeente, en kele betonproducenten te interesseren voor sponsoring van volledige bescher ming van de vondst maar dit is niet gelukt. Voor verplaatsing van de muur naar een locatie Icings de Waalkade - de second best oplossing - was bijna genoeg geld. Gedeputeerde Staten hadden met een bij drage van vijf ton het gat kunnen vullen. GS wilden dit bedrag echter alleen geven voor behoud op de vindplaats zelf, zodat het helaas de minimumoplossing wordt nl. behoud van slechts 5 meter muur. Het wordt hoog tijd, vindt de Gelderse commissie van Heemschut, dat de meest Romeinse stad van ons land eindelijk de beschikking krijgt over een eigen stadsar- cheoloog. Heemschut heeft dat vijf jaar ge leden al eens aangekaart maar tot op he den zonder resultaat. Nijmegen is de enige stad in ons land van vergelijkbare omvang en ouderdom zonder stadsarcheoloog. Een instelling als de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is heel zinvol en nodig maar is wel puur weten schappelijk bezig. Een eigen stadsarcheo loog zou daarentegen beleid van de grond kunnen tillen op dit terrein. Kwaliteit restauraties Een zaak, die de commissie ook hoog zit, is de dalende kwaliteit van restauraties. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg stelt de laatste jaren steeds geringere eisen aan architecten, die restauratieplannen maken, vindt de commissie. De praktijk is momen teel, dat elk willekeurig architectenbureau zich op dit werk mag storten met alle ge volgen vandien voor de kwaliteit van een restauratie. Hetzelfde geldt soms voor de aannemers. Een knelpunt, dat de commissie tenslot te nog wil signaleren is het gat, dat gaapt tussen de restauratieregeling van het Rijk en de onderhoudsregeling. Onderhoud van grote omvang zoals het vervangen van leibedekking, het vernieuwen van voeg werk en glas-in-lood-ramen kan niet aan gepakt worden omdat er via de restaura tieregeling geen geld voor beschikbaar is en de onderhoudsregeling weer te be perkt is om hierin te voorzien. Daardoor dreigen objecten, die bijvoorbeeld na de tweede wereldoorlog zijn gerestaureerd weer opnieuw in het restauratiecircuit te recht te komen. Met deze cri's de coeur van een sterk gemotiveerde commissie sluiten we dit in terview af. Bronnen: NCM Monumentenjaarboek 1986 en Gelderse Monumentenraad. Het secretariaat van de provinciale com missie van Heemschut in Gelderland be rust bij de heer A.A.E.M. Gijsbers, P.C. Hooftstraat 8,6573 CE Beek-Ubbergen. Tel. 08895-41914. Op de Forellenhof in Beek-Ubbergen, het voormalige Bad Beek in die plaats, staat al tientallen jaren een tuinhuisje, ontworpen door architect Abraham Salm (1857-1915) uit Amsterdam. Oorspronkeli jk was het aardige gebouw tje, in de kemnerkende chaletstijl van rond de eeuwwisseling, te vinden aan het einde van een lindelaantje in Berg en Dal, nu de Prins Hendrildaan. Het deed daar dienst als wachthuisje voor de stoomtram naar Nijmegen ten behoeve van de bewoners van de villa 'Stollenberg'. Die villa, even eens door Abraham Salm gebouwd, brandde in 1927 tot de grond toe af. Slechts één steen, met er in gekerfd 'Stol lenberg', op een verwilderd perceel grond herinnert nog aan het kapitale huis. Restauratie De provinciale commissie van Heemschut in Gelderland wil dit huisje nu gaan op knappen en heeft het inmiddels geadop teerd in het kader van het vijfenzeventigja rig bestaan van de Bond. Met die restaura tie is een bedrag van 25.000,- gemoeid. Daarvan is - heel genereus - 5000,- toe gezegd door de gemeente Ubbergen, die het huisje op verzoek van Heemschut op de gemeentelijke monumentenlijst plaats te. De eigenéiar draagt ook 5000,- bij. De Stichting tot behoud van Monument en Landschap in Ubbergen houdt onder zijn donateurs een actie. Ook zijn enkele fond sen aangeschreven. De Technische School St. Jozef in Nijmegen toonde zich geïnte resseerd en laat vermoedelijk een gedeel te van de restauratie als een zogenaamd leerlingenproject uitvoeren. Al met al goed nieuws voor het Salm- huisje dat er medio zomer 1988 weer keu rig bij moet staan op de Forellenhof in Beek. Giften voor het herstel zijn welkom op postgironummer: 52.41.728 t.n.v. Stich ting Monument en Landschap Ubbergen, met vermelding 'Tuinhuis Salm'. A. A. E. M. Gijsbers Het door Heemschut Gelderland geadopteerde tuinhuisje van Abraham Salm. (foto ABC Makelaardij B. V.) 6 Heemschutnovember-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 6