Stad als Nijmegen zou eigen stadsarcheoloog moeten hebben INTERVIEW JAAP KAMERLING Provinciale Commissie Heemschut Gelderland: 'We zijn in Gelderland de laatste tijd behoorlijk opgeschoten met de monumentenzorg. De Gelderse Monumentenraad en de monumentenwacht vormen hier een goede basis om vanuit te werken. In de jaren '70 tot '75 werd er door de toenmalig gedeputeerde drs. A.R Vermeer ook hink aan de monumentenzorg getrokken. Daarna was er een tijd lang minder aandacht voor dit beleidsterrein. De huidige Gedeputeerde mevrouw N.H. van de Broek- Laman Trip speelt op constructieve wijze in op de decentralisatie van de monu mentenzorgmede als gevolg van de wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Mede door haar inzet is duidelijk sprake van een provinciaal Gelders Monumentenbeleid. Dat zegt mr. W.W. Hopperus Buma, voor zitter van de provinciale commissie van Heemschut in Gelderland. In het karakte ristieke raadhuis van het Betuwse Valburg hebben we met hem, secretaris van de commissie A.A.E.M. Gijsbersen de direc teur technische en juridische zaken drs. J.P.J. van der Haagen van het landelijk bu reau Heemschut een interview. Aan het begin neemt de technisch adviseur van de commissie W. van Keulen ook deel aan het gesprek. Van der Haagen blijkt het niet helemaal eens te zijn met de zonnige kijk van voor zitter Buma op het provinciaal monumen tenbeleid. Weliswaar beschikt de provin cie over een adviescommissie voor de mo numentenzorg, de Gelderse Monumenten- raad, maar zij ontbeert tot op heden node een eigen provinciale monumentenveror dening. Een provincie hoort een dijk- wachtfunctie te hebben, vindt hij. Zolang er geen gesloten net van is moet er van provinciewege een andere passende voorziening op dit punt zijn. Provincies als Noord-Holland en Noord-Brabant hebben wel een eigen provinciale verordening. Ook van provinciewege moet er een in ventarisatie van monumenten plaats vinden. Geen provinciale verordening Secretaris Gijsbers geeft Van der Haagen wel een beetje gelijk. 'Er is hier geen ver ordening maar Gelderland kiest daar ook niet voor in het besef, dat voor provincies op dit punt in de toekomst geen prominen te rol is weggelegd. Maar dat betekent niet, dat Gelderland geen duidelijk onder steunende rol speelt. De provincie ver strekt financiële middélen voor restaura ties en scoort daarbij het hoogst van alle provincies (5.4 miljoen en 18.3 procent van het landelijk totaal) maar is dan ook het grootste. Beleidsmatig wordt in Gelder land sterk decentraal gedacht. Er zijn in de provincies al zo'n 49 gemeenten (novem ber 1987) met een eigen monumentenver ordening. Dat is 57 procent van alle ge meenten. Verder hebben 40 gemeenten een gemeentelijke monumentencommis sie. Dat is 46.5 van de Gelderse gemeen ten (Bron: Gelderse Monumentenraad). In de laatste cultuurnota van de provincie wordt echter slechts een gering aantal pa gina's aan monumentenzorg besteed, wat sober afsteekt bij soortgelijke nota's in de andere provincies, merkt Van der Haagen op. Gijsbers is optimistischer: 'Er gebeurt hier veel. We hebben bijvoorbeeld vier monumentenwachtteams met ruim 1000 aangesloten leden. Het verschil met elders is, dat hier veel aan de basis zelf gebeurt. De provincie regelt weinig van bovenaf.' numentencommissie heeft zijn de bouw stenen er om het beter te gaan doen. En in Nijmegen is er nu een inventarisatie van jonge bouwkunst gemaakt. Men ontwik kelt daar nu een samenhangend beleid en denkt aan een zekere bescherming van de 19e-eeuwse stadsuitleg. Kleinere gemeenten Zijn de kleinere gemeenten berekend op de nieuwe taken, die zij met de nieuwe Monumentenwet toebedeeld krijgen zoals het zelf afgeven van sloopvergunningen? Gijsbers: 'Ze beschikken vaak over onvol doende menskracht en hebben onvol doende geld om te restaureren. De grote steden kunnen vaak flink putten uit het stadsvernieuwingsfonds maar de kleinere plaatsen moeten het doen met het provin ciaal fonds voor de stadsvernieuwing. Een De technisch adviseur van Heemschut Gelderland W. van Keulen, voorzitter mr. W. W. Hoppe rus Buma en secretaris A. A. E. M. Gijsbers (resp. v.l.n.r.), na de Algemene Vergadering op kasteel Oud-Zuylen. (foto Bert Franssen) Buma spreekt lovende woorden over steden als Zutphen, Elburg, Zaltbommel, Hattem, Doesburg, Harderwijk en Buren. Grote steden als Arnhem en Nijmegen liepen achter maar zijn nu duidelijk aan het bijsturen. Nu bijvoorbeeld Arnhem een no ta, een topografische atlas, een inventari satie van gevoelige gebieden en een mo- stadje als Doesburg bijvoorbeeld profi teert daar onvoldoende van. Trouwens in het algemeen is het zo, dat het budget, dat het Rijk over heeft voor monumentenzorg wat afgenomen is. Waar gaat Heemschut Gelderland zich de komende tijd vooral voor inzetten, vra- Heemschut, november-december 1987 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5