Heemschut Gelderland voor nieuwe taak VERENIGING Heemschut Gelderland vraagt aandacht voor gemeentelijk monumentenbeleid Drie feiten bepalen het tot stand komen van dit Heemschutnummer dat geheel is gericht op de provincie Gelderland. Het eerste is, niet toevallig in deze context, ook het meest concrete: aan een markant voorbeeld van jongere architectuur in Nederland, het Huis Wylerberg te Beek-Ubbergen, wordt de komende maanden in het Nijmeegs Museum Commanderie van St. Jan een tentoonstelling gewijd. Op deze expositie staat de architec tuur van de villa, in 1920 ontworpen door de Duitse architect Otto Bartning (1883-1959), centraal. Mevr. N.H. van den Broek-Laman Trip. teleurstellend te moeten vaststellen dat er in het ontwen) van de nieuwe Monumen tenwet nauwelijks een taak voor de pro vincies is weggelegd. De inspanningen die Gelderland en andere provincies zich ge troost hebben hadden naar mijn oordeel op een positivere benadering van de rol van de provincies in het ontwerp van wet mogen rekenen. Niettemin hoop ik dat de problemen die zich thans voordoen bij toepassing van de nieuwe rijksregelingen door provincies, Rijk en gemeenten gezamenlijk worden opgelost. Ik noem hier ook bewust de belangrijke rol van de gemeente. Bij de decentralisatie van de stads- en dorpsvemieuwing(sgelden) is gebleken dat provincie en gemeenten in goed sa menspel een verantwoord en zorgvuldig beleid kunnen ontwikkelen. Eenzelfde soort constructie op het terrein van de mo numenten acht ik heel goed mogelijk. Een goede zorg voor de instandhouding van ons waardevolle erfgoed is gebaat bij een optimale betrokkenheid van alle over heidslagen. Mevrouw N. H. van den Broek-Laman Trip is Gedeputeerde voor Welzijn, w.o., Cul tuur en Monumenten, alsmede Volkshuis vesting en Stads- en Dorpsvernieuwing in de provincie Gelderland. Dit speciale Gelderland-nummer zal op 22 december om 4 uur officieel worden aangeboden aan Gedeputeerde N.H. van den Broek-Laman Trip. De aan bieding vindt plaats in de koffiekamer van het Provinciehuis te Arnhem. Vervolgens kan worden gemeld - en de relatie tot genoemde tentoonstelling ligt voor de hand - dat de Provinciale Com missie van Heemschut in Gelderland, in sa menspraak met het Provinciebestuur, de Gelderse Monumentenraad, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming (N.C.M.), een symposium organiseert met als thema: hoe om te gaan in Gelderland met de jonge(re) bouw kunst? Deze studiedag wordt gehouden op vrijdag 4 maart 1988 in het monumentale vroeg twintigste-eeuwse complex 'De Ref terte Ubbergen. Een beknopte expositie over jonge bouwkunst in Nederland: 1850- 1940, aangevuld met Gelderse voorbeel den, maakt het programma compleet. Symposium Vanuit Heemschuts visie op de monu mentenzorg ligt het voor de hand dat dit symposium niet alleen is gericht op de particuliere organisaties in onze provincie die zich inzetten voor de bescherming van het culturele erfgoed, maar dat ook ge meentebestuurders in het algemeen en le den van gemeentelijke monumentencom missies in het bijzonder van harte welkom zijn. Zij juist, omdat de inventarisatie van de jongere bouwkunst in Gelderland, het zogenaamde M.I.P., ook hier ter hand zal worden genomen op termijn. Gelderland presenteert zich met deze aflevering van ons tijdschrift aan een naar verwachting grote groep geïnteresseer den in de monumentenzorg van dit gewest. Een provincie met de omvang van Gel derland en zijn qua indeling drie kwartie ren, ieder met hun eigen identiteit (Velu- we, Rivierengebied en Achterhoek- Liemers) vormt voor onze provinciale commissie een arbeidsintensief gebied. Lag daarbij in het achter ons liggende de cennium de nadruk vooral op de brand wachtfunctie die Heemschut per traditie vervult: het attenderen van overheid en burgerij op ontwikkelingen in negatieve zin als het gaat om de monumentale en landschappelijke waarden van dit gewest, de komende jaren willen wij ons nadruk kelijker dan voorheen gaan richten op een nieuwe taak. Dit met het oog op de voor de deur staande of reeds in uitvoering geno men decentralisatie van de monumenten zorg van het rijk naar de gemeenten toe. Jonge bouwkunst Hiermee wordt bedoeld het stimuleren van het gemeentelijke monumentenbeleid, ook daar waar het om de jonge bouwkunst gaat. Heemschut weet zich gesteund door zijn leden in Gelderland. Juist op hen wil len we een beroep doen zich beschikbaar te stellen voor activiteiten op gemeentelijk niveau zoals het zitting nemen in een mo numentencommissie, waarmee de integra tie van dè monumentenzorg in het totale gemeentelijke beleid weer een stap dich terbij komt. Er is op dit terrein de afgelopen jaren winst geboekt, dankzij vooral de inspan ningen van het provinciebestuur en de voormalige Gelderse Monumentencom missie. Ere wie ere toekomt. Veel ge meentebesturen hebben hun monumen tenbeleid gestalte gegeven, andere wach ten echter af of aarzelen welke richting in te slaan. Juist op deze laatste groep Gel derse gemeenten doet Heemschut in het kader van deze uitgave een dringend be roep hun verantwoordelijkheid niet langer te schuwen. Deze mooie provincie, zo rijk aan land- schapsschoon en historisch gegroeide be bouwing, vraagt om een geïntegreerd mo numentenbeleid. Wie bij het bepalen daarvan ook op Heemschut een beroep wil doen vindt de Provinciale Commissie in dit gewest aan zijn of haar zijde. Wij schuwen het overleg bepaald niet. Integendeel! mr. W. W. Hopperus Buma voorzitter provinciale commissie Heem schut Gelderland A.A.E.M. Gijsbers, secretaris van de commissie De in mei 1987 verschenen brochure van de Vereniging Nederlandse Gemeenten 'Gemeentelijke monumentencommissies aan het werk' is voor de Provinciale Com missie Gelderland van Heemschut aanlei ding geweest zich (opnieuw) tot verschil lende gemeentebesturen in Gelderland te wenden die nog geen (gemeentelijk) mo numentenbeleid voeren. In haar brief dringt de commissie aan op een integraal monumentenbeleid. Daar naast biedt zij aan - voor zover het binnen haar mogelijkheden ligt - te assisteren in zaken als het inventariseren, het in kaart brengen en het beschrijven van objecten die in aanmerking komen om geplaatst te worden op de gemeentelijke monumen tenlijst. Voorts stelt de P.C. Gelderland de be treffende Colleges van B en W en de ge meenteraden voor te komen tot een ge- dachtenwisseling over deze materie. Inmiddels heeft een aantal gemeente besturen positief gereageerd op het aan bod van Heemschut. Datzelfde geldt voor een Heemschut-vertegenwoordiging in gemeentelijke monumentencommissies. J.K. 4 Heemschut, november-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 4