mwhm'WÊ J. Franssen tot voorzitter benoemd P.C. Utrecht start werkgroep publiciteit Monument en fiscus Ton Koot-penning voor G. K. J. M. Hamm Heemschut heeft een nieuwe voorzitter (zie pag. 3). Een bijzondere algemene vergade ring van de bond op het fraaie slot Oud-Zuylen benoemde op 14 november de heer J. Franssen te Nederhorst den Berg tot opvolger van de heer G. K. J. M. Hamm, die de vereniging 9 jaar - vanaf 9 september 1978 - voorzat. Hamm ontving voor zijn vele verdiensten gedurende een lange periode voor Heemschut uit handen van vice-voorzitter Van Leeuwen de hoogste onderscheiding van de bond, de Ton Koot-penning. De heer G. K.J. M. Hamm, voorzitter van Heemschut vanaf 1918 tot 1987heeft zojuist de Ton Koot penning uitgereikt gekregen uit handen van vice-voorzitter drs. D. van Leeuwen. In zijn introductie van de nieuwe voorzitter noemde drs. D. van Leeuwen als belangrij ke argumenten voor de voordracht van Franssen zijn uitgebreide contacten in de overheidssfeer, zijn kennis van procedu res en zijn leeftijd. De heer Franssen is lid van de Tweede Kamer fractie van de WD en 36 jaar oud. Hij is onderwijsspecialist in de fractie maar heeft grote interesse voor monumentenzorg. Van Leeuwen noemde het een voordeel, dat Franssen de monu menten niet in zijn kamerportefeuille heeft want dat geeft hem de mogelijkheid tot enige distantie van het politieke bedrijf. Franssen heeft zich in zijn woonplaats Ne derhorst den Berg als kerkbestuurder in tensief bezig gehouden met de restauratie van een aantal oude pandjes rond de her vormde kerk daar. Franssen vond het in zijn eerste speech een groot voorrecht Hamm te mogen op volgen. Hij kent hem als een rustige, afge wogen bestuurder. Franssen zei de pro blemen, waarin Heemschut zich bevindt, te kennen en bij zijn beslissing beschikbaar te zijn als voorzitter, niet over één nacht ijs te zijn gegaan. Hij wil zich de komende tijd eerst vooral goed op de hoogte stellen van wat er onder de leden leeft. Daartoe zal hij alle provinciale commissies een bezoek gaan brengen. Op de nogal eens opgeko men vraag of hij als kamerlid wel voldoen de tijd heeft voor Heemschut gaf hij als reactie, dat hij juist als kamerlid het functioneren in maatschappelijke organi saties als Heemschut erg belangrijk en in spirerend vindt. Door vrienden van hem wordt Franssen als een harde werker ge kenschetst. Tegen scheidend voorzitter Hamm zei vice-voorzitter Van Leeuwen, dat Hamm voor Heemschut heel wat uit het vuur heeft gesleept. Hij verwees daarbij naar diens activiteiten voor de redding van het Noord-Zuidhollands Koffiehuis en het her stel van Woudrichem. 'U bent voorzitter geweest in een echte vechtperiode van Heemschut'. Hamm had in zijn afscheidswoorden geen behoefte aan een opsomming van wapenfeiten. Wel wees hij er nog eens op, dat in de monumentenbescherming zaken en emoties zeer nauw verweven zijn. Dat betekent ook dat meningen zeer uiteen kunnen lopen en emoties kunnen botsen. Enerzijds zijn er harde feiten als financiën en wetten, anderzijds zijn er de architec tuuropvattingen en smaken, die sterk kun nen verschillen. Alle individuele opvattin gen samen vormen de grondslag voor iedere activiteit van cultuurbescherming. Heemschut moet naar een juist evenwicht tussen al die factoren zoeken en leden en buitenwacht stimuleren. Het bestuur zal de komende jaren, naast grote aandacht voor zorgvuldig financieel beheer, zich moeten concentreren op het uitdragen van de be leidslijnen binnen de organisatie en trach ten een eenheid van handelen te bewerk stelligen. Discussie binnen de vereniging is goed maar blokvorming moet vermeden worden. Een eenmaal gevormde mening behoort door allen te worden uitgedragen. Gebeurt dat niet, dan zal een vereniging, alle goede bedoelingen ten spijt, niet over leven. Hamm wenste zijn opvolger en de rest van het bestuur veel sterkte, wijsheid en voldoening toe. In het bijzonder dankte hij vice-voorzitter Van Leeuwen voor de tijd, dat deze Hamm verving. 'Aan zo'n vi ce-voorzitter had ik echt wat', aldus Hamm. De Provinciale Commissie Utrecht van de Bond Heemschut zoekt in de provincie Utrecht leden, die bereid zijn deel uit te maken van een werkgroep, die tot taak krijgt in de provincie Utrecht de publiciteit van Heemschut te vergroten en een leden werfactie op touw te zetten, kortom de 'Pu blic Relations' te verzorgen, tezamen met enige leden van de provinciale Com missie. Gaarne aanmelden bij de Secretaris van de Provinciale Commissie Utrecht: Mr. R. E. Verheijen-van Heukelom, Groenedijk 33a, 3454 PB de Meem. Tel. 03406-19194. Bureau Monumentenwoningen (BMW) heet vanaf 1 oktober 1987 Bureau Belas tingdienst Monumentenpanden (BBM). Vanaf 1 januari 1985 konden uitsluitend ei genaren van monumentenpanden die tot het privévermogen behoorden aan het BMW te Zeist vragen om een beslissing vóóraf, inzake de fiscale gevolgen van de voorgenomen restauratie. Vanaf 1 oktober jl. kunnen voortaan ook eigenaren van mo numentenpanden die tot het onderne mingsvermogen behoren, het BBM om zo'n beslissing vóóraf vragen. Met andere woorden, vanaf genoemde datum kunnen zowel inkomstenbelastingplichtige als vennootschapsbelastingplichtige eigen aren van monumentenpanden vóóraf ver zoeken om vaststelling van de fiscale con sequenties van de voorgenomen restau ratie. Om voor een beslissing vóóraf in aanmer king te komen resteren vanaf 1 oktober jl. de volgende voorwaarden: - het pand moet een Rijksmonument zijn - er mag nog niet begonnen zijn met de restauratie - er dient een duidelijk restauratieplan aanwezig te zijn. BBM p/a Inspectie der Directe Belastingen Oranje Nassaulaan 12 Postbus 3000 3700 DA Zeist tel: 03404-27611 Heemschut, november-december 1987 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 45