Heemschut Jubileum Restauratieprijzen voor Valburg, Harderwijk en Ubbergen PRIJZEN Heemschut weet zich bij het 'hoedenvan het heem gesteund door tal van burgers en instellingen. Andersom gaat de stelling ook op: veel monumenten-organisaties en oud heidkundige verenigingen doen regelmatig een beroep op de Bond om gezamenlijke belangen te verdedigen - of men vraagt advies hoe te handelen. Een van die contacten in de vroege jaren tachtig betrof de dreigende afbraak van een bakhuisje in Herveld, gemeente VaJ- burg en de - niet alleen in de ogen van Heemschut - ongelukkige situering van een aantal nieuwbouwwoningen bij een fraai gelegen terpboerderij in datzelfde Herveld. Door de bemoeienissen van technisch ad viseur van Heemschut Gelderland, W. van Keulen kon uiteindelijk een goed resultaat worden geboekt. De historische vereniging 'Falburcmarca', voortvarend geleid door dr. G. Somford, mocht haar ijveren voor het behoud van een Bakhuisje in Herveld op donderdag 24 september 1987 beloond zien met de Gel derland Restauratie Jubileumprijs van Heemschut. De belangrijkste overweging daarbij was dat deze actieve vereniging sinds 1978 heeft gepleit voor het behoud van het uit 1868 daterende bakhuis, dat stond bij de inmiddels afgebroken monumentale boer derij 'De Opneem' in Herveld. Parallel daarmee liep het ijveren van dr. Somford en zijn enthousiaste bestuur voor het op richten van een klein streekmuseum in de gemeente Valburg. Uiteindelijk kon, mede door de positieve instelling van eigenaar Johan Winnemuller, het bakhuis worden verworven, afgebroken onder deskundig toezicht en opgeslagen worden op de ge- meentewerf van Valburg: met het oog op betere tijden. Die kwamen toen het ge meentebestuur van Valburg - daarmee de wens van 'Falburcmarca' onderschrijvend - het bakhuis weer liet opbouwen, nu bij de mooie gelegen boerderij 'De Tip'in Herveld-Zuid, waar vroeger ook een bak huis moest hebben gestaan. Het werd een zogenaamd werkeloze jongerenproject en ook kwam er gemeentegeld uit het stads en dorpsvemieuwingsfonds. De herbouw duurde van juni 1985 tot eind oktober 1986. Een zo goed mogelijke situering bij 'de Tip' had echter nog heel wat voeten in aar de, omdat die samenhing met de planolo gische inpassing ter plaatse van een aantal nieuwbouwwoningen. Volgens de omwo nenden en Falburcmarca - gesteund door Heemschut - zouden die woningen veel te dicht bij de karakteristieke boerderij ko men te staan en daarmee bij het bakhuisje. Gelukkig werd uiteindelijk een voor ieder een aanvaardbare situering bedacht. Ook het bakhuisje kon zo voordelig mogelijk, pal naast de boerderij, worden herbouwd. Een resultaat waarop Falburcmarca - en Heemschut ook een beetje - best trots mag zijn. De herbouw van het bakhuis is gereali seerd door de inzet van velen uit de plaat selijke bevolking, motiveerde de voorzit ter van de Provinciale Commissie Gelder land van Heemschut in Gelderland, mr. W. W. Hopperus Buma, het jurybesluit. Of zoals dr. G. Somford in zijn dankwoord op Burgemeester J. Massink van Valburg onthult de Heemschut-plaquette. Rechts van hem dr. G. Somford, voorzitter van de oudheidkundige vereniging Falburcmarca het gemeentehuis van Valburg het formu leerde: Wat particulier initiatief met over heidssteun vermag'. Woorden waarbij Heemschut zich van harte kan aansluiten. 'Soephuis' Harderwijk Juist voor het ter perse gaan van dit Heem schutnummer werd bekend dat in Gelder land nog twee Jubileum Restauratieprijzen zijn toegekend. Dit vanwege de uitge strektheid van deze provincie en het aan wezig zijn van meerdere voor bekroning in aanmerking komende objecten. In Harderwijk ging een prijs naar de heren H. Molenaar en H. Roozeboom voor de door hen ondernomen restauratie van de 14e eeuwse, voormalige zeepoort, naast het Blokhuis, ook bekend als het 'Soep huis'. Ubbergen En in Ubbergen werden het gemeentebe stuur en de Stichting tot behoud van Monu menten en Landschap bekroond. Beide hebben zich al jaren ingezet voor het her stel van het Persings Kerkje in de Ooypol- der onder de rook van Nijmegen. Met behulp van jonge werkloze bouwvak kers werd de drainage rond de kerk ver beterd en zijn herstelwerkzaamheden uit gevoerd aan muren, dak, gewelven en vloer van het gebouw. Het geld daarvoor kwam zowel van de gemeente Ubbergen als van de Ubbergse Monumentenstich ting, die daarvoor in de afgelopen jaren allerlei acties onder de bevolking op touw heeft gezet. In het volgende Heemschutnummer ko men wij op beide bekroningen uitgebrei der terug. A.A.E.M. Gijsbers Het Herveldse bakhuis herbouwd naast boerderij De Tip. Heemschut, november-december 7987 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 43