HISTORISCHE VERENIGINGEN Gelders Oudheid Contact Kerstkaarten voor Petruskerk Zutphen 05750-11826 Stand van het Geiders Oudheidkundig Contact op de Restauratie Vakbeurs in Zutphen in april. In het midden redactrice Annemarie ten Cate. Naast haar mr. W. W. Hopperus Buma, voorzit ter van Heemschut Gelderland, (foto Henk Sikkink) van het Gelders Oudheidkundig Contact aan de wieg gestaan van respectievelijk de Stichting Oud Gelderse Kerken en de Maas en Waalse Monumentenstichting 'Baet en Borgh'. Contactbericht Het belangrijkste medium voor onderling contact is het kwartaalblad 'Gelders Oud heidkundig Contactbericht'. Wat de zorg om onze monumenten in Gelderland be treft kan het volgende worden gemeld: Sedert januari 1977 worden onder verant woordelijkheid van de Gelderse Monu mentencommissie (-raad) regelmatig 'Mo- numentenberichten'gepubliceerd in het Contactbericht, in de daarvoor bestemde, gelijknamige rubriek. Deze rubriek heeft onder meer tot doel: de bevordering van het contact tussen de Gelderse Monumen- tenraad en haar berichtgevers. Het feit dat het blad over ongeveer 1.500 adressen verspreid wordt, geeft grotere bekend heid dan in de kring van berichtgevers al leen. De introductie van de gemeentelijke monumentenverordening via dit medium heeft de groei van het aantal gemeentelij ke monumentencommissies in Gelderland stellig gunstig beïnvloed. Acties tot behoud van monumenten in Gel derland hebben niet zelden geleid tot de oprichting van nieuwe monumentenorga nisaties. De communicatiemogelijkheid via de genoemde rubriek wordt ook bij deze categorie instellingen bij gelegenheid benut. De rubriek staat als steeds open voor nieuws in brede, signalerende zin. Dat wil zeggen over het beleid van overheden, ac tiviteiten van rnonumentenorganisaties in Gelderland, publikaties over Gelderse mo numenten en speciale acties tot het be houd van monumenten. Bouwfragmentendepot Het restaureren van onze monumenten kost geld. Veel geld. Maar als dat in toe reikende mate voorhanden is, zijn er nog heel wat problemen op te lossen. Wat te doen als een bepaald type pannen, stenen of vloertegels niet dan tegen hoge kosten gemaakt kan worden? In Gelderland heeft men - al bijna 20 jaar - een bouwfragmentendepot, waar sloop materiaal van oude gebouwen terecht komt, geschikt voor zogenaamd secundair gebruik. Beheerder van dit unieke depot is de heer A. W. W. Daniëls. Hij tracht steeds een goede voorraad te houden van de meest courante materialen. Wie het bouw fragmentendepot bezoekt, vindt er IJssel- steentjes, blauwe en rode estrikken en Oudhollandse pannen, om de grootste par tijen te noemen. Maar restauratie-archi- techten brengen ook ander materiaal bin nen, materiaal dat men elders aantreft: een spiltrap, kerkbanken, een ijzeren balkon versiering, een fraaie kansel. In de jaren waarin het bouwfragmenten depot onder de vlag van het Contact be staat, is wel bewezen dat dit in een grote behoefte voorziet, terwijl de kosten gering zijn. Duizenden transporten hebben plaats gevonden. Honderden restauraties, waar bij architecten de grootste moeite hadden om het juiste materiaal te bemachtigen, vonden plaats met gebruikmaking van ge lukkige vondsten uit het Gelderse Bouw fragmentendepot. De zonneblinden van Paleis Het Loo, een 18de-eeuws beschil derd plafond uit een gesloopt herenhuis, glas-in-loodramen van de kapel van het gesloopte Groot-Seminarie te Driebergen- Rijssenburg zijn via dit depot naar nieuwe bestemmingen bemiddeld. Zelfs in deze tijd van economische re cessie gaat het werk in het depot door. 'De mensen zijn er nu meer op bedacht om schade aan monumenten te voorkomen', zegt de heer Daniëls. De afgehaalde partij en zijn dus wel kleiner, maar nog altijd is het een komen en gaan van veel uniek sloopmateriaal. Een bekende klant is de Gelderse Monumentenwacht. Het komt ook wel eens voor dat de heer Daniëls 'nee' moet verkopen in verband met een niet-monumentale bestemming. 'Daar over', zegt de heer Daniëls, 'moet eerst ze kerheid bestaan!' In het belang van het behoud van de mo numenten zou voortzetting van dit werk mogelijk moeten blijven. Een zilveren jubi leum zit er zeker nog wel in. Resumerend mag men stellen dat de pi oniers, gescheiden door talrijke grote ri vieren en gestructureerd in nog talrijker instellingen, toch een brug hebben weten te slaan zodat contact mogelijk werd in een provincie met veel windstreken. De brug: het Gelders Oudheidkundig Contact houdt het nog steeds. De Provincie Gelderland komt hiervoor overigens veel lof toe. De pijlers waarop deze brug rust, zijn door de provincie gefinanierd. De heer J. Trijsburg is sinds '77 verbonden aan het Gelders Oudheidkundig Contact. Momenteel is hij directeur van deze instel ling. Om fondsen te kunnen werven voor het behoud van de Petruskerk in het Amsterdamse Sloter- dijk biedt de Stichting Behoud Petruskerk ook dit jaar weer kerstkaarten aan met fraaie stadsbeelden zoals hierboven de Petruskerk zelf. Inl. tel. 020-821910. Prijs 2 kaarten/1,75 42 Heemschut, november-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 42