De commissie in actie W. VAN KEULEN A.A.E.M. GIJSBERS schoonmaakbeurt geheel door vrijwilli gers werd geklaard. De voormalige paardestal naast de mo len werd eveneens herbouwd en ging fun geren als vergaderruimte van de trotse stichting. Molenbeheer Naast verwerving van molens - de Klaren- dalse molen is nog steeds het enige bezit - stelt de stichting zich ten doel molens in Gelderland te beheren, hetgeen onder meer betekent, dat er regelmatig mee ge draaid wordt. Want niets is funester voor een molen dan stilstand! Zo heeft de stichting thans vier windko- renmolens in beheer: de stellingmolen 'De Prins van Oranje'te Buren, de stellingmo len 'De Hoop'te Garderen (gem. Bame- veld), de beltmolen 'De Oude Molen'te Wychen en de stellingmolen 'De Ster'te Geesteren (gem. Borculo). Alle molens zijn gemeente-eigendom. Aan dit beheer heeft de stichting de handen vol, want nogmaals: het is allemaal vrijwilligerswerk. Het be heer omvat onder meer algemeen toezicht op de molens, periodieke inspectie van de bouwkundige toestand door deskundigen en rapportering en advisering hierover aan de eigenaar, klein onderhoud en, ze ker niet in de laatste plaats, zorgdragen voor een regelmatig bemalen, tenminste éénmaal per week. Deze bemaling alsme de het kleine onderhoud geschiedt door de vrijwillige molenaars. Opleiding tot molenaar En hiermee raken wij meteen aan een an dere activiteit van de stichting: het verzor gen van de opleiding van vrijwillige mole naars in Gelderland. Want wie A zegt, moet ook B kunnen laten volgen. Het heeft geen zin je in te zetten voor het behoud van molens die stilstaan. Een stilstaande molen is per definitie een molen in verval. Met alle macht probeert de stichting vooral jonge mensen te interesseren voor het oude ambacht van molenaar. Uitgaan de van 100 te bemannen molens in Gelder land zouden er eigenlijk constant 200 gedi plomeerde vrijwilligers beschikbaar moe ten zijn. En die zijn er helaas niet. Wel zijn in Gelderland sedert 1971 ruim 120 kandi daten geslaagd voor het examen, inge steld door de vereniging 'De Hollandsche Molen'te Amsterdam, maar wegens ver huizing, werkomstandigheden of leeftijd is helaas weer een aantal afgevallen. De op leiding duurt ongeveer twee jaar. Van de vrijwilligers wordt verwacht, dat zij gedurende deze periode elke zaterdag bereid zijn instructie te ontvangen op één van de Gelderse molens. Deze instructie wordt gegeven door beroepsmolenaars en vrijwilligers, die reeds geruime tijd prak tijkervaring hebben. Momenteel bedraagt het opleidingsrendement 20%, dus slechts 20 op elke 100 vrijwilligers, die met de cur sus starten, slagen voor het examen. Van de kandidaten slaagt in de regel 70%. Dit examen is inderdaad geen sinecure. Het bestaat uit een theoretisch en een prak tisch gedeelte. Niet alleen het examen, maar ook de lange voorbereidingstijd hiervoor blijken velen toch niet te kunnen opbrengen. De coördinatie van de opleiding berust in Gelderland dus bij de stichting. Het be stuur benoemt de instructeurs, in overleg met het Gilde van vrijwillige molenaars. Het bestuur benoemt ook de opleidings commissie, die belast is met de dagelijkse begeleiding van de cursisten en de kandi daten voor het examen voorstelt. Excursie en andere activiteiten Momenteel telt de stichting ongeveer 800 begunstigers. Veel te weinig natuurlijk voor een provinciale instelling! Vandaar dan ook vanaf deze plaats een opwekking aan allen, die het Gelderse landschap lief is, de activiteiten van de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen te steu nen met een bijdrage in de vorm van een begunstigerschap, ofwel daadwerkelijk door zich als vrijwilliger te melden. De minimum jaarcontributie kan niet te hoog worden genoemd: 15,-. Daarvoor krijgt men een aardig kwartaalblad in de bus: 'De Gelderse Molen', dat de lezer in formeert over het Gelderse molengebeu- ren. Jaarlijks wordt ook voor de begunsti gers een excursie georganiseerd, die de deelnemers in het voorjaar per bus langs een molenroute in of buiten de provincie voert. In het najaar is er dan nog een con tactdag, waar de molenliefhebbers elkaar ontmoeten en van interessante voordrach ten en een broodmaaltijd worden voor zien. Voor al deze evenementen bestaat steeds grote belangstelling. Het adres van de stichting is: Klarendalseweg 82 te Arnhem. Iedere zaterdag kunt u daar terecht voor een oriënterend gesprek met één van de bestuursleden, voor een rondgang door de in bedrijf zijnde molen of, indien u culinai re plannen hebt, voor het kopen van gist en op eeuwenoude wijze vermalen tarwe. Drs. G. J. de Maret-Takis penningmeester van de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen en lid van de provinciale commissie Heemschut Gelderland. - Dijkverzwaring: de ontwerp plannen voor dijkverzwaring worden ons regelmatig toegezon den en als wij menen dat er actie genomen dient te worden, ge beurt dat ook. Zoals in Neerrij nen, waar het wachten is op een definitief plan. - In Tiel wordt de ontwikkeling in verband met de bouw van een nieuw stadhuis gevolgd. - Winterswijk wil een bestem mingsplan wijzigen om de sloop van een notarishuis mogelijk te maken. Hiertegen hebben wij reeds bij voorbaat bezwaar ge maakt en wachten de verdere ontwikkelingen af. - Bezwaar werd gemaakt tegen de wijziging van het bestem mingsplan van het buitengebied tegen de stadsmuren van Buren. Door de nieuwbouw langs de Kastanjelaan zou het uitzicht op het stadje verdwijnen en gaat het open gebied tegen de stad aan verstedelijken. - De gemeente Duiven heeft een ontwerp bestemmingsplan ge maakt om een winkelcentrum te Hieronder een greep uit de acties, waar Heemschut Gelderland op dit moment nog mee doende is kunnen bouwen in het vrij gaaf aanwezige hart. Hiervoor moet de zeer oude straatweg verlegd worden en moeten enkele fraaie panden verdwijnen. - In Putten kwam een particulier met het voorstel bij de gemeente om een in verhouding vrij groot en hoog winkelcentrum te bou wen in een kleinschalige omge ving. Voorlopig is dit van de baan, maar er wordt naar andere mogelijkheden gezocht. Ook hier blijven we op het vinkentouw zitten. - Aan de gemeente Zutphen werd schriftelijk gevraagd af te zien van sloopplannen van het St. Hubertus gesticht. - In Geldermalsen wil een groot winkelbedrijf een nieuw complex bouwen, waarvoor meerdere ka rakteristieke panden gesloopt moeten worden. Toen wij bij B en W onze verontrusting naar voren brachten, bleek dat zij ook zorg om het gebied hadden; ook hier blijven we waakzaam. - Zandwinning in Gelderland dreigt de pan uit te rijzen. Aan tasting landschap Maas en Waal. Heemschut reageert. - Ontwerpbestemmingsplan kern Breevoort (gem. Aalten) is gereed. Heemschut buigt zich over het plan, dat is gebaseerd op de aanwijzing van deze ves tingstad tot beschermd stadsge zicht. - Nieuwbouw aan Commanderie van St. Jan te Nijmegen. Plan voorziet in 2e fase tot oprichting van een reuze donjonachtige to ren, waardoor bouwmassa van huidige Commanderie in de ver drukking komt. Heemschut zal hierover contact opnemen met gemeentebestuur. - Actie tegen sloop van boerde rij in Nunspeet (Zeeweg 48-52). Zou in nieuwbouwwijk volgens actiecomité Nuwenspete goed kunnen functioneren als op te richten oudheidkamer en bij voorbeeld kinderboerderij. Heemschut betuigt adhesie. - Behoud Paltrokmolen in het Openluchtmuseum te Arnhem - met medewerking van Bond Heemschut gerealiseerd - Er is een plaquette geplaatst, waarop inschakeling Heemschut wordt vermeld. - Structuurplan gemeente Nij megen uit 1985. G.S. laat weten bezwaren van Heemschut te de len m.b.t. aantasting door bebou wing van terreinen 'Driehuizen' en 'Nijmeegse Baan' - dit met het oog op de cultuurhistorische waarde van deze gebieden. - Verharding van landelijke Kel derlaan in Doetinchem roept be zwaren op. Geen goede zaak vol gens P.C. Gelderland. 40 Heemschut, november-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 40