Vnenden van de Gelderse Molen al bijna 25 jaar actief Monumentencampagne ontkend moeten worden. Met name park- aanleg op wallen en bebouwing.' Telde Gelderland in vroeger eeuwen honderden molens, thans is dit aantal geslonken tot 138 wind-, waterrad- en turbinemolens, waarvan er 107 regelmatig kunnen draaien en malen. Voorts telt de provincie nog 56 rompen van windmolens en 42 restanten van waterradmolens, die hopelijk ooit nog eens tot leven gebracht zullen worden. De meer dan honderd functionerende molens, die de provincie dus nu nog telt, zullen tot elke prijs behouden moeten blijven. Hierop is het beleid van het provinciaal bestuur gebaseerd, daarbij ondersteund door de adviezen van de Gelderse Molen commissie en in de particuliere sfeer door de Provinciale Stichting tesamen met regionale of plaatselijke stichtingen. Vermeld dient overigens te worden, dat ook het rijk een actief molenbeleid kent, met o.a. een subsidieregeling voor het onderhoud van molens. 'Abstracte' reconstructie Toch is Abele Reitsma in de loop van zijn onderzoek geen tegenstander van recon structie geworden. Alleen, die zou wat be scheidener van opzet moeten zijn: 'Gedeel telijke reconstructie is goed als het toeris tische betekenis heeft, maar je moet niet gaan pretenderen, dat je de waarheid in pacht hebt en je concentreren op een punt waar je zo weinig mogelijk belemmerin gen hebt van latere ontwikkelingen.' Een reconstructie kan volgens hem een vrij 'abstract' karakter hebben. 'Je kunt de be grenzingen van de vesting terugbrengen met moderne middelen. Niet noodzakelijk door middel van een wal, maar in de vorm van beplanting, padenaanleg, lantaarnpa len, figuren of kleurcontrasten in de be strating, afknellen van straten.' Kortom, je kunt zulke wijzingen in het stedelijk land schap aanbrengen, dat je bij nadering van Bredevoort weer een beetje het idee krijgt, dat je een vesting binnenkomt. Of de ambitieuze plannen van Brede- voorts Belang ooit gestalte krijgen is de vraag. Niet alleen vanwege bovengenoem de beperkingen, maar ook omdat niet iedereen er enthousiast over is. De heer L. J. Bijsterbos, hoofd van de bouwkundige afdeling van de gemeente Aalten bijvoor beeld, heeft de volgende mening: 'Ik zie het nut van reconcstructie niet zo. Maar dat is een heel persoonlijke overweging, hoor. Bredevoort is geworden zoals het nu is. En dat mag je best zien. Je kunt er nog van alle kanten aan aflezen dat het een geschiede nis gehad heeft en wat voor een ge schiedenis. Als je wilt zien hoe het vroeger geweest is ga je naar Boertange of zo. Dag je uit! Daar hebben we met zijn allen een hoop geld ingestopt.' Nunspeet - Heemkundige vereniging Nu- wenspete te Nunspeet wil meer aandacht geven aan monumenten. Dit gebeurt onder het motto 'Nunspeet: variatie in historisch karakter'. De vereniging heeft verschillende aktiviteiten in voorbereiding voor een lange-termijncampagne, die zowel op de overheid is gericht als op het publiek. In een brief aan de Nunspeetse gemeente raad vraagt Nuwenspete om het formuleren van een aktief beleid voor de 'instandhou ding van waardevolle zaken'. Daarbij wordt gevraagd om het streven naar behoud op te nemen in een algemeen beleid, dat zich uit strekt tot verschillende sectoren en dat ge bruik maakt van verschillende middelen. Op dit moment spant de vereniging zich in voor het behoud van boerderijcomplex 'De Hagen' te Nunspeet. Met de nieuwe campagne wil de vereniging een monumentvriendelijk klimaat in de ge meente kweken. In gevallen waar sloop dreigt, wil de vereni ging bijdragen tot 'positieve oplossingen', die leiden tot instandhouding. Op haar beurt wordt Nuwenspete graag op de hoogte ge steld van 'bedreigende ontwikkelingen'. Contactpersoon: Abele Reitsma, Ds. de Bou terlaan 2,8071GX Nunspeet, tel. 03412- 51212. Vele molens zijn in de loop der jaren uit het stadsbeeld of het landschap verdwe nen. Om deze voortgaande verarming een halt toe te roepen, althans een bijdrage hiertoe te leveren vanuit de particuliere sfeer, werd in 1964 de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen opgericht. Artikel 2 van de Statuten luidt: 'De Stichting stelt zich ten doel de bevordering van het be houd en in werking houden van de in de provincie Gelderland aanwezige wind-, ros- en waterradmolens, één en ander in de meest uitgebreide zin'. Dit laatste is dus ruim bemeten en kan variëren van het in eigendom verwerven en restaureren van molens tot het opleiden van vrijwillige mo lenaars en het maken van propaganda voor molenbehoud. Genoeg werk aan de winkel dus. Vrijwilligers De doelstelling van de stichting is ambi tieus en gezien het feit, dat het aantal be schikbare vrijwilligers beperkt is, is het al tijd weer moeilijk alle wensen te realise ren. Ook de beperkte financiële middelen spelen hierbij een rol. Toch is in de afgelo pen jaren veel bereikt, ondanks het feit, dat niet op een 'apparaat' kan worden te ruggevallen. Bijna alle zaken moeten in de avonduren, in de weekends of op een snipperdag worden afgewerkt, hetgeen wel eens vertragend werkt. Maar het en thousiasme, waarmee dit gebeurt, maakt veel goed. Molen 'De Kroon' Hoogtepunt in het nog korte bestaan der stichting mag wel worden genoemd, na ja ren van touwtrekken, de verwerving in 1974 en de restauratie in de daaropvolgen de jaren van de korenmolen 'De Kroon' te Arnhem, een ronde stenen molen met stel ling, daterend uit 1870 en staande op een heuvel in de wijk Klarendal. Iedere zater dag kan men hem zien draaien, door vaar dige vrijwilligershanden bestuurd. En dan wordt er niet 'voor de prins' gema len, maar voor enkele warme bakkers in Arnhem en voor zelfbakkende particulie ren, die daarvoor zelfs van buiten de stad komen. Direct na de verwerving in 1974 bleek de molen in zo'n slechte toestand te verke- Molen 'De Kroon' te Arnhem. Onder de stel ling zijn onderhoudswerkzaamheden gaande, (foto C. J. de Maret Tak) ren, dat onmiddellijk de romp van een cor- set moest worden voorzien om instorting te voorkomen. Vervolgens werd een nieuwe fundering aangebracht. Einde 1975 werd na toezegging van de benodigde subsidies met de restauratie begonnen. Via een fi nanciële actie werd het niet door subsidie gedekte deel veiliggesteld. Een plaatselij ke krant speelde hierbij een grote rol. En kele grote particuliere giften maakten het benodigde bedrag rond. Op 2 april 1977 was het zo ver, dat de vang kon worden gelicht door dr. H.J. van Eek, oud-voorzit ter van de Gelderse Molencommissie. De gehele wijk Klarendal vierde het ope ningsfeest mee, onder andere met een braderie en demonstraties van oude am bachten. Vermeld moet worden, dat de afwer king van de molen, het lijnoliën van vloe ren en molenonderdelen, het schilderen van het houtwerk en de uiteindelijke Heemschut, november-december 1987 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 39