- nodig opgeknapt worden ten koste van veel geld en dus kwamen er plannen om het dan maar af te breken... In de zestiger jaren had het nog gekund. Toen werd het prachtige Amptshuys uit 1699, waar eeu wenlang recht was gesproken, gesloopt. Maar de afschuw hierover is bij de bevol king nog steeds onderwerp van gesprek. Een herhaling moet uitgesloten worden. De bevolking van Bredevoort is uitge sproken monument-gevoelig. Dat blijkt vooral uit de activiteiten van de vereniging Bredevoorts Belang. De Vereniging heeft bijvoorbeeld drie panden opgekocht en twee daarvan laten restaureren, het derde volgt spoedig. Het monumentenbeleid lijkt ook veilig bij de gemeente Aalten, waar onder Bredevoort valt. Er is een gemeen telijke monumentenlijst, de gemeente heeft zijn best gedaan restauratiegelden in voorbeeld! En een mooi park dat bij het nog overgebleven stuk gracht de indruk van een vesting teniet doet. Er is nog een ander probleem. Hoe zag de vesting er, eeuwen geleden - eigenlijk uit? Dat kon niemand in Bredevoort pre cies vertellen. Ook de vereniging Brede voorts Belang had de kennis niet in huis. De vereniging ging op zoek naar een stu dent, die in het kader van een afstudeer project de geschiedenis van Bredevoort in wilde duiken. En kwam in contact met de twintigjarige Abele Reitsma, student bouwkunde aan de H.T.S. te Zwolle. Een betere keus had de stichting nauwelijks kunnen maken. Met buitengewone ener gie en enthousiasme ging hij aan de slag. Hij ging te rade bij archiefstukken in Aal ten, Arnhem, Den Haag, en andere plaat sen. Hij ging vier maanden in Bredevoort Gezinsvervangend tehuis 'Kupershuusten', een rijksmonument. de wacht te slepen, sommige projecten ook vóórgefinancierd en de aanwijzing van Bredevoort tot beschermd stadsge zicht met succes bepleit. Vele restauraties zijn tot stand gekomen. Reconstructie vesting? De vereniging Bredevoorts Belang pro beert niet alleen verval tegen te houden. Men is ambitieuzer. Een zwaar diskus- siepunt is bijvoorbeeld de vesting. Want Bredevoort ziet er niet meer uit als een vesting. Toegegeven, er is nog een stuk gracht van enige importantie, en er zijn nog wat restanten van de stadswal. Maar dat verkoop je niet als een vesting. Dat is de reden, dat er stemmen zijn opgegaan de oude vesting te laten herleven, althans een deel in oude5luister te herstellen, zeg maar te reconstrueren. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het betekent bijvoorbeeld, dat een en ander wat op de plaats van de oude vesting is gebouwd of aangeplant, zal moeten verdwijnen. Het sportcomplex van de Voetbal Vereniging Bredevoort bij- Tuinkoepeltje op de vestingwal van Brede voort wonen om beter contacten te kunnen leg gen en zich ter plaatse uitgebreid te oriënteren. En hij kwam, komt, met resulta ten. Of iedereen er blij mee zal zijn is ech ter de vraag. 'Reconstructie van vesting werken,' zegt hij, 'moet je waar kunnen maken. Maar over de vesting van Brede voort bestaan nauwelijks specifieke gege vens. Eigenlijk alleen plattegronden. Maar beslist geen bouwtekeningen.' Ook bij de vraag of een uit plattegronden bekende stadspoort weer opgebouwd zou moeten worden - een prima entree toch voor het stadje - stuit je op hetzelfde probleem: het idee is prachtig, maar hoe die poort er ooit uitzag weet niemand, ook Abele Reitsma heeft het niet kunnen achterhalen. 'Een andere belemmering voor recon structie,' vervolgt Reitsma, 'is dat nieuwe re, meer recente ontwikkelingen na 1750 v Molen Prins van Oranje in Bredevoort. Een rijksmonument met doorkijkje via 't Walletje. (fotoH. Westerveld) Heemschut, november-december 7987 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 37