1 Lot Huize Veldzicht bezegeld wordt dat Va deel van de reclamanten nu minder zwaar aan plaatsing zal tillen. Dat bij zo'n nieuwe procedure ook alle ruimte wordt ingebouwd voor inspraak en voor overleg laat zich raden. De meeste van de 55 gebouwen op de gemeentelijke lijst zijn boerderijen, want de dorpskern zelf moet nog onder de loep genomen worden. Het bekendste ge meentelijke monument is echter geen boerderij, maar een neo-classicistisch landhuis: het in 1968 door brand van zijn kap beroofde Huize Wientjesvoort, aan de weg van Ruurlo naar Vorden. Het is ooit in beeld geweest voor bescherming van rijkswege, maar dat vond de eigenaar te afstandelijk. Het hemd (gemeente) is hier in elk geval nader dan de rok. Les van Vorden De proteststorm in Vorden heeft gevolgen gehad voor de aanpak in andere gemeen ten. In Doetinchem en Winterswijk bij voorbeeld werd inspraak zelfs bij voor zichtig aftasten tot fundament verheven. Geen gefotografeer meer vooraf of ondui delijk bezoek, maar informaties aan de ba sis zonder verstoppertje te spelen. In het agrarische Hummelo en Keppel (4393 inwoners), waar 178 boerderijen zijn geturfd voor een eventueel plaatsje op de gemeentelijke lijst, werd - na Vorden - vooroverleg met de agrarische standsor ganisaties toegevoegd aan de reeks voor lichtingsavonden, waartoe reeds was be sloten. De voorgenomen bescherming komt in Hummelo overigens te laat voor de 19e eeuwse dorpsschool naast herberg Het Wapen van Heeckeren (één van de 46 rijksmonumenten). Het karakteristieke schoolgebouw, nog wel gelegen in toe komstig beschermd dorpsgezicht, moest afgelopen lente wijken voor een parkeer plaats ten behoeve van de horeca. De in alle opzichten vloekende rij coniferen die, ter afzoming, op de rooilijn werd gepoot moet het gat in de straatwand verhullen. Doetinchem en Winterswijk De op handen zijnde decentralisatie van de monumentenzorg en de subsidielok kertjes uit het fonds stads- en dorpsver nieuwing hebben een doorbraak veroor zaakt in Doetinchem en Winterswijk, waar de vernieuwingsdrang nog niet zo lang ge leden vrij baan gaf aan de bulldozer. In beide gemeenten werden de beloftes aan de particuliere monumenten-organisaties eindelijk ingelost met een monumentenverordening annex subsi diestelsel. In Doetinchem (41.000 inwoners, 9 rijks monumenten) is de oude binnenstad ge heel op jongere bouwkunst geïnventari seerd. In de voordracht voor de gemeen telijke lijst zijn ook enkele vergeten objec ten van voor 1850 meegenomen. Zoals het zogeheten Lodewijk Napole onhuis uit 1642, met zijn boognissen in de achtergevel en de in een cartoucheachtig rolwerk gevatte gevelstenen aan de voor zijde. Vroomheid langs de wegen in het nog over wegend katholieke buitengebied van Lich tenvoorde. (foto Henk Westerveld) de functionalist Alexander Ciesen (1911- 1963), zijn bij het turven tijdelijk uit het ge zichtsveld verdwenen. Notarishuis In Winterswijk (28.000 inwoners, 35 rijks monumenten) zijn voorlopig 20 'gemeente lijke' objecten in de kom van het dorp geïnventariseerd. Volgens Willem Sluis- kes van de gemeentelijke monumenten commissie hebben bedreigde objecten voorrang, zodat later nog een extra rond gang moet worden gemaakt voor de min der urgente exemplaren. Desondanks staat de neo-classicisti- sche, met sloop bedreigde notarisvilla, waarvoor Heemschut recent in actie kwam, (nog) niet op de concept-lijst. En wel omdat men eerst de planologische ontwikkelingen wil afwachten. Wel op de voordracht van 20 objecten staan enkele /ugendsöï-bouwwerken van plaatselijk ar chitect Jacob Johaimes Post en één van de laatste herinneringen aan de vergane glo rie van de textielindustrie: het langgerek te, bakstenen fabrieksgebouw van de tri- cotagefabriek van C. J. Willink, met ge denkplaat, aan de Wilhelminastraat. Blikvanger in het gemeentelijk concept is het in eclectische stijl opgetrokken drieluik uit de erfenis van de zendingspre dikant ds. Van Dijk( 1830-1909): een kerk gebouw met aanleunende pastorie en het vroegere internaat Ruimzicht, dat thans dienst doet als schoolgebouw. Het in de stijl van de Amsterdamse school opgetrok ken voormalige postkantoor van bouw meester Joseph Crouwel zal weldra volgen op de voordracht, die inmiddels tot 16 ge bouwen gevorderd is. Drie voorbeelden van het zogenaamde Nieuwe Bouwen, van Doetinchem - Het lot van de historische burgemeestersvilla Huize Veldzicht in Doe tinchem is bezegeld. De villa, één van de laatste herinneringen aan de in 1920 opge heven gemeente Ambt Doetinchem, zal het veld ruimen voor de bouw van vier riante woningen. De ook door Heemschut ondersteunde actie van de Oudheidkundige Kring Deutekom (zie Heemschut jan. '86, nr. 1) kreeg nauwe lijks respons. Kennelijk was het verval als gevolg van nachtelijke vernielingen al te ver heen. De villa biedt de aanblik van een ruïne. De gemeente Doetinchem gaf in april de sloopvergunning af waarom al in 1985 door de met bouwgrond speculerende eigenaren was gevraagd. Nu de restauratie-kandidaten het lieten afweten was er volgens het ge meentebestuur geen reden om de sloop nog langer tegen te houden. In mei kwam onver wacht alsnog een gegadigde opdagen met serieuze restauratieplannen. Zowel ge meente als provincie waren enthousiast. Uit eindelijk bleken de financiële risico's toch te groot. Eind juli liet deze kandidaat het definitief afweten, waarna de bouwplannen voor het betreffende terrein versneld in pro cedure werden genomen. Lichtenvoorde In een wat kleinere gemeente als Lichten voorde (17.558 inwoners, 11 rijksmonu menten) leken 'decentralisatie' en 'inventa risatie jongere bouwkunst' begin oktober nog begrippen uit een andere wereld. Heel langzaam dringt echter ook hier het besef van verandering door. Het accent van de gemeentelijke zorg komt vermoe delijk te liggen op de devotie-tekens langs de wegen, zoals enkele bidkapelletjes en een kruisbeeld. Bijverschijnselen Aan het eind van de rit kan gesteld wor den dat de decentralisatie-gedachte, en de instelling van het fonds stads- en dorps vernieuwing, kleinere gemeenten over de drempel hebben geholpen. De wat grotere gemeenten in Oost-Gelderland kwamen tot het inzicht dat langer uitstel niet ver standig is. Probleem bij bescherming op het locale vlak blijft dat in kleinere gemeenschappen de belangenafweging wel eens anders is dan zou moeten. Plaatsing op, of afvoering van de lijst kan incidenteel een zaak blij ven van vriendjespolitiek, onderhuidse contacten van een met mooie plaatjes to verende project-ontwikkelaar of de socia le controle van een opgehitste rij tegen standers. Twee voorbeelden: - In het toch vaak met complimenten overladen Aalten schrapte de politiek, na een actie van een plaatselijke bank, meer dan 40 panden van de concept lijst omdat het onroerend goed minder waard zou worden. - In Winterswijk sprak, bij de sloopdrei- ging voor het Notarishuis, totale on macht uit het handelen van de monu mentenvereniging. Het hoofd werd in de schoot gelegd omdat enkele leden vreesden hun contacten te verliezen of zakelijke opdrachten mis te lopen. Gelukkig zijn er dan organisaties als de Bomenstichting en Heemschut, die meer moed tonen. Heemschut, november-december 1987 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 35