Oost-Gelderland: kat uit de boom kijken t «1 MONUMENTENBELEID Ji Een ander groot probleem met name bij torens blijkt het op de juiste wijze uitvoe ren van voegwerk te zijn. De afgelopen strenge winters hebben dit helaas ruim schoots bewezen. Mogelijk gemaakt door de provincie Gelderland heeft Monumentenwacht Gel derland vanaf de oprichting op een ade quate technische begeleiding kunnen bo gen. Hierdoor kon onder andere de kennis en ervaring systematisch worden ver gaard en vastgelegd in een soort inspec tiehandboek. Op deze wijze kan kennis worden overge dragen aan nieuwe monumentenwachters en andere belangstellenden. Ook wordt geprobeerd criteria op te stellen voor het inspectiewerk. Wanneer is een goot slecht, matig of goed, wanneer moet ge schilderd worden? Problemen Andere problemen betreffen nog steeds de bereikbaarheid en toegankelijkheid van de te inspecteren objecten. Dit klemt te meer omdat door de inwerkingtreding van de Arbeidsomstandighedenwet hoge re eisen worden gesteld aan veilig werken. Zorgenkinderen zijn verder de torens van kerken die gebouwd zijn vóór 1798, maar geen eigendom zijn van de burgerlij ke gemeente. Deze vormen qua onder houd een molensteen om de nek van veel kerkvoogdijen en kerkbesturen. Het is dan ook zeer te betreuren dat de minister bij de voorstellen voor een nieuwe monu mentenwet niet tevens van de gelegenheid gebruikt gemaakt heeft om op dit terrein vol voetangels en klemmen orde op zaken te stellen. We willen bepaald niet in mineur eindi gen, vandaar de vraag: is het effect van acht jaar inspecteren in Gelderland merk baar? Met andere woorden heeft de Monu mentenwacht z'n bestaansrecht verwor ven? Mede op basis van een twee jaar ge leden gehouden enquête kan deze vraag volmondig met ja worden beantwoord, al zijn we nog niet waar we willen zijn. Er is een veel grotere bewustwording bij alle eigenaren ontstaan voor het onderhoud, mede gestimuleerd door de subsidierege lingen. Er is veel meer inzicht in en grip op de algehele onderhoudstoestand, zeker waar het gaat om de grote monumenten. Hier door kan nauwkeurig worden aangegeven waar de werkelijke knelpunten zitten en welke restauraties prioriteit verdienen. De nieuwe restauratieregeling van het Rijk bevordert dit inzicht zeker niet, het tegen deel zelfs. De onderhoudstoestand is momenteel duidelijk beter dan acht jaar geleden bij de start van Monumentenwacht Gelder land. De praktijk van de afgelopen jaren is zo doende een duidelijke stimulans om op de ingeslagen weg verder te gaan. K. Boeder is technisch begeleider van de Stichting Monumentenwacht Gelderland. vertaald citaat van A. Lervy-Beaulieu uit Hersteld Verleden van W. F. Denslagen, blz. 90. ROBLUREMAN Monumentenbeleid in Liemers en Achterhoek Inwoners van Oost-Gelderland zijn van nature gewend de kat uit de boom te kijken. De weerspiegeling daarvan is ook zichtbaar in de locale monumentenzorg. Veranderingen gaan langzaam in deze streek, zeker bij beleidsmatige zaken als gemeentelijke bescherming, inventarisatie van de jongere bouwkunst en de decentrali satie, waarbij de plaatselijke overheid monumenten-taken van de grote broer gaat over nemen. Gemeenten met een redelijk voortvarend monumentenbeleid (Doesburg, Zutphen en Aalten) houden, door hun ervaring, hun voorsprong op collega-gemeenten die zich pas de laatste jaren wat meer bekom meren om het plaatselijk erfgoed. Van een echt inhaaleffect is geen sprake. Daarvoor is de achterstand met de pioniers niet al leen te groot, maar ontbreekt ook vaak de politieke wil om hiervoor extraatjes be schikbaar te stellen. Het algemene beeld bij de nieuwe 'actieven' is er dan ook een van 'meedoen met de huidige trend, maar zuinigjes-aan'. Ondanks die voorzichtige start, zeker financieel, zijn de resultaten bemoedigend voor een regio waar alles per traditie nooit zo'n vaart loopt. Er is, ver geleken met vijfjaar geleden, nauwelijks nog een gemeente waar niets gebeurt. Van een geïntegreerd beleid is overigens nauwelijks sprake. Monumentenzorg drijft in de meeste gemeenten nog steeds op een eilandje. Gunstige uitzondering zijn al weer de drie gemeenten met de meeste ervaring (Zutphen, Doesburg en Aalten). Vallen en opstaan Dat het bij dit groeiproces soms lelijk val len en opstaan is bewijzen de ervaringen in het om zijn 8 kastelen bekende Vorden. In deze gemeente voelden de eigenaren van 90 beschermenswaardige panden uit de periode 1850-1920 zich overrompeld door een vorm van meepraten die in feite neerkwam op inspraak-achteraf. Toen de landbouworganisaties zich met de zaak bemoeiden en half Vorden op zijn kop kwam te staan werden diezelfde 90 bouwwerken weer met één pennestreek van de gemeentelijke monumentenlijst ge schrapt. Op die lijst staan inmiddels alleen de 55 panden van welwillende eigenaren. Volgens de ambtenaar, belast met mo numentenzorg, daagt echter herkansing voor de afgevoerde objecten. De gemeen te Vorden (7237 inwoners, 36 rijksmonu menten) heeft de eigen monumenten-ver ordening gewijzigd en minder strakke re gels vastgesteld voor verbouwingen inge geven door bedrijfsvoering of verlangde wijziging van het wooncomfort. Gehoopt Het voormalig internaat Huize Ruimzicht te Doetinchem, dat jaren geleden al werd voorgedra gen voor de rijkslijst maar nu voorlopig wordt veilig gesteld via de gemeentelijke lijst, (foto Henk Westerveld) iX1 TjP sr: Heemschut, november-december 1987 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 33