HEEMSCHUT IN AKTIE Plan Stadskern vergt aanpassing Boerderij niet slopen, maar beschermen Zandpaadje dient voetpad te blijven Wacht met sloop van zes villa's Vrouwesteeg moet intact blijven Kasteel Walborch wordt gesloopt Prijs voor West-Indisch huis 's-Hertogenbosch - Tegen het ont- werp-bestemmingsplan 'Stads kern'heeft de Bond Heemschut een aantal bezwaren ingediend bij de gemeenteraad. Zo vindt de bond het niet consequent om slechts op drie plaatsen de oude rooilijnen terug te brengen; het wa re beter overal op straathoeken correcties aan te brengen waar het historische rooilijnenbeloop verlo ren is gegaan. Met name noemt de bond de Moriaan aan de Markt straat waar aan de zijkant bebou wing zou moeten komen waardoor deze straat haar historische rooilij nenbeloop terugkrijgt. De bond acht behoud en versterking van het karakteristieke rooilijnenbeloop essentieel voor het bewaren van het karakter van de sfeervolle bin nenstad. De 'winterterrassen'die volgens het plan aan de Markt worden toe gelaten, moeten niet te ruim en te vaag worden omschreven. Noem ze niet 'gebouw', maar 'open of overdekt terras'. Laat ze niet ge bruiken voor 'horeca-doeleinden', maar voor 'café-, cafetaria- en lunchroomdoeleinden' omdat der gelijke terrassen niet bedoeld zijn voor een restaurant, bar, nachtclub of hotel, alle immers toch ook hore cabedrijven. Waar in het plan staat 'wanden geheel of gedeeltelijk verwijderbaar', zou volgens de bond expliciet moeten komen te staan: 'wanden en eventueel dak moeten geheel verwijderbaar zijn'. Door deze verandering in de om schrijving van toe te laten terrassen op te nemen, wordt bereikt dat er geen permanente winterterrassen kunnen komen. De bond vindt de Markt misschien wel het belang rijkste deel van het beschermd stadsgezicht. Een zorgvuldige af weging van het algemeen stadsbe lang, met name van de historische en stedebouwkundige structuur, ten opzichte van het particuliere horeca-belang acht de bond daar om noodzakelijk. Straat- en pleinwanden Als in de Waterstraat het bankge bouw wordt uitgebreid, betekent dat een herstel van de historische structuur, waarmee de bond graag akkoord gaat, maar Heemschut prefereert wel een geheel gesloten wand aan de straatzijde die de be staande opening geheel afsluit. Daarentegen meent de bond dat aan de Kerkstraat het semi-perma- nente geprefabriceerde gebouw van de speelgoedwinkel dient te verdwijnen om weer uitzicht te krijgen op het karaktervolle oude schoolgebouw erachter. Er is nu wel een gesloten straatwand«be- reikt, maar de bond geeft er de voorkeur aan het markante school gebouw weer in het zicht te krijgen. Ook wil de bond niet graag dat er slechts enkele woningen worden gebouwd op het open terrein aan het Herman van Moerkerkplein. In principe is de bond akkoord, maar bebouw dan het gehele terrein langs deze zijde, zodat het plein een wand krijgt waardoor het echt een plein wordt. En dan de kwestie van de ver keersstromen in de stadskern van Den Bosch. De oude stad met haar sfeer en karakter is een verbinding met het verleden. Met name de Vughterstraat is een verkeersgoot geworden, een sluiproute voor doorgaand verkeer en de grootste flessehals van de binnenstad. De bond waarschuwt de gemeente raad dat wanneer men doorgaat met particuliere auto's onbeperkt toe te laten in de binnenstad, steeds vaker verdere verkeers- aanpassingen nodig zullen zijn. Daardoor zal de binnenstad verder worden aangetast. Bergharen - De Bond Heemschut heeft het college van B en W van Wijchen verzocht het bestem mingsplan niet te wijzigen en te be vorderen dat het boerderijtje Stom- pedijk 2 wordt geplaatst op de ge meentelijke lijst van beschermde monumenten. Samen met de N.H. pastorie en het oude raadhuis, die beide reeds op de Rijksmonumen tenlijst staan, vormt de betreffende boerderij volgens de bond een component waarvoor planologi sche en juridische bescherming noodzakelijk is. De bond merkt verder op dat het nieuwbouwplan voor een grotere woning op de plaats van het boerderijtje de rooi lijn volgens het bestaande bestem mingsplan overschrijdt. Boxmeer - In de gemeenteraad is een voorbereidingsbesluit aan vaard voor een perceel aan het Zandpaadje. Vanouds trok langs dit voetpad de processie van het Heilig Bloed tussen kerk en kloos ter in de oude dorpskom en Het Zand. Even verder, aan de Maas, staan de kapel van St. Johannes Ne- pomuk en het grafelijk kasteel. Het fraaiste deel van dit historische ge bied vormt het geheel van het stati ge empire-huis aait Het Zand 15, de groep oude lindebomen, het Zand paadje en het voorname huis Het Zand 17 in Lodewijk XVI-stijl met ommuurde tuin. Beide percelen zijn rijksmonumenten en staan nog steeds in hun authentieke omge ving. Het Zandpaadje moet volgens de plannen worden verbreed en toe gankelijk gemaakt voor gemotori seerd verkeer. De Bond Heem schut acht dit een aantasting van de cultuurhistorische betekenis van dit belangrijke deel van Box meer, het Zandpaadje was immers vanouds een voetpad. Enschede - Terwijl de gemeente lijke monumentencommissie zich samen met Het Oversticht en de Bond Heemschut inspant nog voor het einde van het volgende jaar een lijst gereed te hebben van te beschermen monumenten van vóór 1940, komt het bericht dat zes karakteristieke villa's aan de Haaksbergerstraat en de Ripper- dastraat mogelijkerwijs zullen wor den gesloopt ten behoeve van nieuwbouw voor het lucht- karteringsinstituut ITC. De monu mentencommissie doet een be roep op B en W voorlopig geen be sluit over sloop van de zes panden te nemen en vraagt advies te mo gen uitbrengen over alle vooroor logse panden die op de een of an dere manier betrokken zijn bij plannen voor sloop of verbouw. De monumentencommissie herin nert aan de omstreden sloop van het monumentale oude politiebu reau en zet uiteen dat het in het onderhavige geval gaat om zes panden die de sfeer en het gezicht van de stad bepalen, want Ensche de is meer dan een plaats voor huisvesting van grote instituten, meent de commissie. Gouda - De bouwplannen aan de Vrouwesteeg, een onderdeel van het beschermde stadsgezicht op de plaats waar nu nog veertien his torische pandjes staan, ondervin den tegenwerking uit de bevol king. Met name de 'Oudheidkundi ge Kring Die Gouwe', de 'Initia tiefgroep Vrouwesteeg? Houden zo!'en de "Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda'zijn veront rust. De Bond Heemschut heeft be richt de gang van zaken rondom de Vrouwesteeg betreurenswaar dig te vinden. Conservatie en ste debouwkundig karakterbehoud acht de bond wenselijk, ook al is de steeg eenvoudig van vormge ving. De gemeente houdt vast aan sloop en disharmoniërende nieuwbouw omdat het plan in een vergevor derd stadium is. Gedeputeerde Staten moeten hun toestemming nog geven. Ohé en Laak - De Kroon heeft be slist dat de ruïne van het kasteel Walborch mag worden afgebro ken. Als er eventueel tijdens de sloop waardevolle materialen wor den aangetroffen, dienen deze te worden overgedragen aan Monu mentenzorg. Met deze uitspraak is een einde gekomen aan een con flict dat zich vier jaar heeft voortge sleept. Naar het oordeel van de Raad van State is er geen enkel archeolo gisch belang dat de verdere be scherming van de resten van het kasteel rechtvaardigt. Provincie en gemeenteraad van Ohé en Laak hebben zich al eerder uitgespro ken voor sloop van de ruïne omdat deze te geïsoleerd kwam te liggen door de ontgrindingen in de nabije omgeving. Heemschut heeft zich sinds begin 1984 sterk gemaakt voor het be houd van de Walborch en is een verklaard tegenstander van de ont grindingen, die volgens de bond zeker in deze mate nergens voor nodig zijn. Men zie hierover onder meer de nummers van februari 1984 (nr. 2) blz. 44, november/de cember 1985 (nr. 11/12) blz. 224, ju ni 1987 (nr. 6) blz. 4 en september 1987 (nr.9) blz. 10. De Stichting het West-Indisch Hnis heeft op 16 december de Heem schut Jubileum Restauratieprifs gekregen voor de restauratie van het West-Indisch Huis. In ons volgende nummer meer hierover. Er werd een speciaal voor deze prijs gemaakte plaquette onthuld, (foto: Maarten Brinkgreve). Heemschut, november-december 1987 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 31