weinig strijdvaardige opstelling van met name de R.D.M.Z. 'Ik denk aan ons Kroon- beroep inzake Elburg - de bouw van een Bejaardencentrum juist binnen het Be schermd Stadsgezicht of de vergunning voor de verbouw van een 18e eeuwse win kelpui in Hattem, waartegen de plaatselij ke bevolking - en ook Heemschut - te recht in het geweer kwam.' Het landschap bedreigd De bedreiging van de historisch-geografi- sche karakteristiek van ons landschap is een ander punt. 'We hebben wel onze Streekplannen in Gelderland, maar ont wikkelingen in de veehouderij met zijn enorme schaalvergroting, het probleem van de mestverwerking of bijvoorbeeld de aanslag die er in het Gelderse Rivieren land wordt gedaan op de bestaande land schapsstructuren bij de voorgenomen cen trale industriële zandwinning en de klei en grindontgrondingen doen je je hart vasthouden'. 'Enerzijds is er gelukkig veel aandacht voor herstel van het landschap: houtwal len, rietkragen, kleine beplantingselemen ten als meidoornheggen, aan de andere kant komt een plan Ooievaar uit de lucht vallen - en meteen zie je, bijvoorbeeld in de Ooypolder bij Nijmegen, dat men ideeën die nog helemaal niet uitgekristalli seerd zijn, gaat uitproberen. Bomen wor den gekapt, want het landschap was vroe ger ook open hier, zo luidt de motivering. Het wordt hoog tijd dat iedereen uit zijn ivoren toren komt en het eigen gelijk ter discussie durft te stellen.' 'Hoe gaat bijvoorbeeld het M.I.P. t.z.t. met deze gegevens om, want de omgeving van onze monumenten en karakteristieke be bouwing is als het ware de kapstok waar aan je de in zo'n gebied waardevolle ele menten behoort op te hangen', vervolgt Gijsbers. Dijkverzwaring In het monumentenveld voorziet Gijsbers de komende jaren ook bij de dijkverzwa ringsplannen langs Waal en Maas grote problemen. De afweging tussen het be houd van landschap of historisch gegroei de bebouwing is hier heel moeilijk. 'Er zit een behoorlijk spanningsveld tussen de dikwijls tegenstrijdige adviezen. Ik ben niet optimistisch als ik naar de resultaten, met name in Neerijnen kijk. Monumenten zorg heeft hier weer het loodje gelegd. Een paar prachtig gesitueerde oude pan den en de zogenaamde Poort van Neerij nen gaan hoogstwaarschijnlijk toch tegen de vlakte'. Afbraak kerken Een ander knelpunt betreft het behoud en de (her)bestemming van kerken die geslo ten dreigen te worden. 'Na de eerste golf van afbraak in de jaren zestig en zeventig is het aan het kerkelijk front een tijdje rus tig geweest. Maar zeker in Nijmegen en ook in Arnhem - verdere informatie ont breekt me op dit moment - zullen tussen nu en vijf jaar verschillende beeldbepalen de kerken worden gesloten - en wat voor de hand ligt - afgebroken. Ik denk dat dit bijvoorbeeld in Nijmegen tot een gevoeli ge aanslag op het stadsbeeld zal voeren. Ruïne van kasteel Batenburg. van de Hefbrug over het Maas Waalkanaal in Heumen is hoogst ongewis. 'Een prachti ge brug, enig in zijn soort, zeker in Gelder land. Maar wat doe je er mee, nu het ka naal wordt verbreed?' Bewondering heeft Gijsbers voor Harm Hegger van de Brouwerij de Raaf in Heu men. 'Die inzet - en wat er is bereikt door deze jonge ondernemer hier: een voor beeld hoe je met een dergelijk project moet omgaan. Heemschut wil hem graag steun verlenen waar het ons mogelijk is'. Ruïnes Tenslotte een hartekreet van de secretaris van de Gelderse Provinciale Commissie: 'Wie bekommert zich in dit gewest om on ze ruïnes? Ze zijn hier betrekkelijk zeld zaam in tegenstelling bijvoorbeeld met En geland en ook Frankrijk. Ruïnes zijn voor een eigenaar alleen maar ballast; de exploitatie is niet of nauwelijks mogelijk. En zoek maar eens een bestem ming voor een ruïne. Laat staan een poten tiële koper. De boerderij in Heumen, die wordt gerestaureerd en verbouwd tot brouwerij-museum. Kijk maar naar de Maria-Geboortekerk, als je vanuit Arnhem de stad binnenrijdt. Denk die torens en dat zadeldak weg, en je hebt een groot gat. Kerktorens zijn de beelddragers in een stadspanorama. En dan dat gesol in Arnhem met de Eusebius- kerk aan het Nieuwe Plein. Het gaat daar mee dezelfde kant op als enkele jaren ge leden met de St. Pieter in Den Bosch. Uit eindelijk is het gebouw zo verloederd, dat afbraak volgt. Doodjammer voor het plan- Hoogenberkm. Arnhem'. Monumenten van bedrijf en techniek Tenslotte noemt secretaris Gijsbers de monumenten van bedrijf en techniek in Gelderland. Ze vormen door hun speci fieke karakter een wat vreemde eend in de bijt van de monumentenzorg. Ze heb ben meestal een grote omvang, zodat een herbestemming moeilijk wordt. Er zijn po sitieve ontwikkelingen te noemen als met de gemalen in Nijkerk en - gelukkig nu ook - in Appeltem. Maar het oude gemaal in Alphen aan de Maas vervalt zienderogen, de toekomst Een voorbeeld is de ruïne van de N.H. Kerk in Ammerzoden: consolidatie van het kerkschip is dringend nodig, maar de kerkvoogdij heeft geen geld. Hetzelfde geldt voor de kasteelruïnes van Batenburg en Nederhemert, vergeten kastelen. Alle pogingen om een restaura- tie-consolidatiesubsidie te verkrijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Ik ben er van overtuigd dat hier heel vlug wat moet gebeuren, anders vallen met name in Ba tenburg de restanten binnenkort in de kas teelgracht. Of zitten we daar met zijn allen op te wachten?' Nog erger vindt Gijsbers het als een ei genaar zijn bezit moedwillig laat vervallen. 'Ook in Gelderland hebben we daar trieste voorbeelden van: De Nijenbeekhi] Voorst aan de IJssel bijvoorbeeld of de Havezathe De Loowaard in de gemeente Duiven. Hier wreekt zich het ontbreken van een onder houdsplicht. 'Dat is een duidelijk manco in de wet', besluit Gijsbers zijn relaas. 'Maar dat wisten we al jaren. Kwam er maar een afdoende oplossing'. J.K. Heemschut, november-december 1987 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 29