Het gemeentelijk monumentenbeleid in Voorst ONUMENTENBELEID ANNE MARIE TEN CATE Voorst roept meestal onmiddellijk de herinnering op aan kastelen, landhuizen en buitenplaatsen. Dat er echter veel meer is zal niet bij ieder bekend zijn. Vooralde 19e en 20e-eeuwse bebouwing is in grote mate aanwezig: buitenplaatsen, villa's en boe renhofsteden. De gemeente Voorst met haar 23.000 inwoners zal naast de 74 Rijksmo numenten na voltooiing van de inventarisatie nog eens ca. 212 gemeentelijke monu menten tellen. De gemeente mag zich gelukkig prijzen met een gemeentebestuur dat een krachtig en doortastend monumentenbeleid voert, waarmee de schoonheid van deze streek voorlopig veilig is gesteld. menten die bijvoorbeeld beeldbepalend zijn/of die nog A-monumenten kunnen worden. Tenslotte de C-lijst, objecten die niet in aanmerking komen. Natuurlijk kwam ook het M.I.P. (Monumenten Inven tarisatie Project) ter sprake. Daar de ge meentelijst voornamelijk 19e en 20e eeuw- se bebouwing bevat, hoeft men in feite uit de A- en B-lijsten te zijner tijd slechts een selectie te maken. Gereformeerde kerk aan de Enkweg te Voorst. Oorspronkelijk gebouwd als koetshuis bij het aanpandige herenhuis. In 1896 ingrijpend verbouwd tot kerk. Voorbeeld van A-monument. Gemeentelijke monumentenlijst Sedert 1982 heeft de gemeente Voorst een gemeentelijke monumentenverordening en een monumentencommissie, waarin verschillende ambtenaren, twee leden van de plaatselijke oudheidkundige vereni ging en een lid van de Gelderse Monu- mentenraad zitting hebben. Deze commis sie komt een maal per maand bijeen. De werkwijze van de inventarisatie is als volgt! Eerst werden alle potentiële monu menten gefotografeerd en daaruit werd een keuze gemaakt. Vervolgens werden de veel tijd vergende beschrijvingen ge maakt, waar mogelijk aangevuld met ge schiedkundige en kadastrale gegevens. Per dorp of streek werd dan een voorlich tingsavond georganiseerd. Hiertoe wer den eigenaren, bewoners en zakelijk ge rechtigden uitgenodigd, alsmede de pers. Aan de hand van een diapresentatie wer den de bedoelingen van het gemeente bestuur uiteen gezet, de subsidiemogelijk heden besproken, vragen beantwoord en misverstanden zoveel mogelijk weggeno men. Een belangrijk punt van het gemeen tebeleid is, dat de gemeente geen beleid wenst te voeren over de ruggen van de burgers en wil trachten door het stimule ren van het onderhoud de monumenten in stand te houden. Na de voorlichtingsavond werd de betreffende regio helemaal afge werkt, waardoor de voorlichting werd ge spreid en het werk ter gemeentesecreta rie handzamer en overzichtelijker werd. Tot nu toe werden 142 objecten op de lijst geplaatst. Voorlichting In het hele proces van plaatsing zijn vooral de voorlichtingsvergaderingen erg be langrijk. Het blijkt toch telkens weer dat een goede en open voorlichting positieve reacties van de bevolking uitlokt. Wel moeten vaak veel misverstanden worden weggenomen bijvoorbeeld omtrent de zo genaamde waardevermindering, over het wegblijven van of wachten op subsidies en over hetgeen wel of niet kan en mag bij herstel, wijzigingen enz. Belangrijk is ook dat de ambtelijke leden van de commissie - zoals in Voorst het geval is - zelf door drongen zijn van het grote belang van de monumentenzorg. Op het gemeentehuis is een loket waar alle moeilijkheden en wen selijkheden kunnen worden besproken en mogelijk opgelost. Foto-archief Bovenstaande regels werden opgetekend uit de mond van de heer H. Mooibroek uit Leersum, secretaris van de Stichting Gel derse Monumentenwacht en oud-secreta ris van de Gelderse Monumentenraad. Uit dien hoofde heeft hij zitting gehad in de Voorster monumentencommissie. Bij een bezoek aan het gemeentehuis in Twello werd mij vervolgens het foto-ar chief getoond en uitgelegd. De lijst bestaat uit drie categorieën: A-monumenten, die absoluut geplaatst (moeten) worden en B-, de zogenaamde twijfelgevallen, monu- Villa Ruimzicht aan Rijksstraatweg 69 in Voorst. Groot herenhuis uit 1917 van archi tect J. A. Heuvelink. Ooit hotel, nu uitvaart centrum. Voorbeeld van een 20e eeuwsA- monument Budget De benodigde geldelijke middelen om al de monumenten te herstellen belopen ca. 11 miljoen. Tof 1990 is de gemeente via de meerjarenplanning 168.000 gulden toege kend en voor 1991 inmiddels 161.000 gul den. Een bezwaar van de meerjarenbegro ting is dat men te ver vooruit moet zien en de beperkte subsidie maakt vaak een meeijarenrestauratie noodzakelijk. Een meevaller was dat de kerken van Voorst en Terwolde al voor de subsidiestop ge restaureerd werden. De gemeente stelt bovendien jaarlijks 60.000 gulden beschikbaar voor een on derhoudsregeling, een bedrag dat door de genereuze provinciale subsidieregeling meer dan verdubbeld wordt. Er wordt dus alle mogelijke moeite gedaan om de schoonheid van deze streek zoveel moge lijk in stand te houden. Tot slot kan gesteld worden dat er in de gemeente Voorst met succes een monu mentenbeleid gevoerd wordt. Een tocht door de in prachtige herfstkleuren getooi de gemeente maakt het belang van dit be leid nog eens duidelijk. Met dank aan mevrouw A. W. Lubberdirtk, secretaris afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie Twello. Heemschut, november-december 1987 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 25