Monumentenbeleid in Apeldoorn geloofwaardig van start MONUMENTENBELEID G. VOSSELMAN Apeldoorn staat bekend als een aantrekkelijke woonplaats, omgeven door veel groen. Een meer bijzondere bekendheid genieten Paleis Het Loo, De Naald, park Berg en Bos en wellicht om andere redenen enkele instellingen van rijksbelasting- en verzekeringswezen. Ondanks de 'koninklijke'historie is Apeldoorn niet rijk aan rijksmonumenten. Inte gendeel, in het stedelijk gebied staan slechts vijf gebouwen als rijksmonumenten aangemerkt. In het omvangrijke buitengebied van deze grootste gemeente van Nederland bevinden zich nog ongeveer twintig rijksmonumenten. Toch is ook in Apeldoorn een toenemende belangstelling voor monumentenzorg te constateren. Sinds 1977is er bijvoorbeeld een gemeentelijke monumentencommissie. De eerste aanzetten hiertoe en tot het maken van een gemeentelijke monumentenver ordening kwamen voort uit de bevolking en de gemeenteraad. Met ingang van 1985 is tevens een gemeentelijke subsidieverordening van kracht. In die zin is het monumen tenbeleid veelbelovend en geloofwaardig gestart. Een van de Apeldoomse huuskes aan de Korte Nieuwstraat, die als geheel op de monumenten lijst staan Historische ontwikkeling Wat nu Apeldoorn heet, bestond tot om streeks 1850 uit een aantal agrarische buurtschappen en dorpen zoals Brink, Or den, Wormen en Ugchelen. Het agrarische dorpencomplex telt dan ongeveer 10.000 inwoners. Apeldoorn kent derhalve geen historische stadsontwikkeling. Mede om dat de oorspronkelijk agrarische bebou wing verdwenen is, verklaart dit de schaarsheid aan rijksmonumenten. Wel zijn sporen uit vroegere perioden nog van wezenlijke invloed op de ruimtelijke structuur van Apeldoorn. In de eerste plaats betreft dit de bouw van Paleis (oorspr. als jachthuis) Het Loo in opdracht van stadhouder Willem III in 1684. De uitstraling van Het Loo is aan de noordwestzijde van Apeldoorn zichtbaar in het lanenstelsel. De bekendste hiervan is de Loolaan vanaf het gedenkteken De Naald richting N.H.kerk (centrum). Verder werden op de oostflank van de Ve- luwe vele sprengen gegraven. Aangedre ven door het continu stromende water zijn in Apeldoorn vele papier- en korenmolens gebouwd; later vaak uitgegroeid tot grote papierfabrieken en wasserijen. Door de realisering van nieuwe (spoor)- weg- en waterverbindingen veranderde de agrarische structuur vanaf medio 19e eeuw snel. Begunstigd door de centrale ligging in deze nieuwe infrastructuur ont wikkelden zich - vooral langs het Apel- dooms Kanaal - vele industrieën. Gelijktijdig werd een aantal landgoederen nabij Het Loo verkaveld. Mede geïnspi reerd door Het Loo verkozen niet-Apel- doomers o.a. renteniers uit de Oost deze omgeving om zich een fraaie villa te laten bouwen. In deze periode tot ca. 1920 is in feite het mooiste deel van 'historisch' Apel doorn ontstaan: de zgn. Parkenbuurt(en). In het overig deel van Apeldoorn wer den met name de enken verkaveld en be bouwd met overwegend kleinere 'vrij staande (Apeldoomse) huuskes.' In de 20e eeuw, vooral na 1945, kwam de ontwikkeling van Apeldoorn in een gi gantische stroomversnelling. In nauwelijks een eeuw groeide het dorp uit tot een meer provinciale stad van bijna 150.000 in woners. Door verhuizing van enkele Rijks diensten naar Apeldoorn leek het zelfs even een dependance van Den Haag te worden. De laatste decennia is daardoor in en nabij de binnenstad veel oude bebouwing gesloopt en vervangen door zgn. stedelij ke bebouwing. De tendens via afbraak naar schaalvergroting is thans enigermate gekalmeerd. Wellicht mede door de deels tegenvallende resultaten van de stadsver nieuwing is de belangstelling voor hand having van waardevolle bebouwing ener zijds en de roep naar kwalitatief goede nieuwbouw anderzijds toegenomen. Uit het bovenstaande kan worden afgeleid dat de belangrijkste gebouwen van cul tuurhistorische waarde dateren uit de peri ode 1850 tot ca. 1920. Gemeentelijke monumenten- verordening Ondanks de schrale oogst van monumen ten uit het verre verleden komt Apeldoorn de eer toe dat het als één van de eerste Gelderse gemeenten in 1976 een gemeen telijke monumentenverordening vaststel de. Deze verordening voorziet in de moge lijkheid een gemeentelijke lijst van monu menten samen te stellen. Het biedt het ge meentebestuur de mogelijkheid om de be treffende gebouwen of terreinen te be schermen tegen sloop of rigoureuze ingre pen die het karakter van het geheel aan tasten. Bewust van de (extra) lasten die een ei genaar heeft met het in goede staat hou den of restaureren van monumentale of beeldbepalende panden, heeft de ge meenteraad aanvullend een subsidiever ordening vastgesteld. Ter tegemoetko ming in de kosten is een restauratie- en onderhoudsbudget beschikbaar; voor het jaar 1987 bedraagt dit ongeveer 200.000,- Aanwijzing tot gemeentelijk monument Onder monumenten wordt verstaan alle zaken en terreinen zoals die in de Monu mentenwet zijn beschreven. Op een twee tal punten is in de plaatselijke verordening echter een verruiming aangebracht. Ten eerste is juist ter bescherming van jongere bebouwing geen ouderdomsbeperking opgenomen. Ten tweede kunnen op de gemeentelijke lijst ook objecten als monu- 22 Heemschutnovember-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 22