Baet en Borgh: werkzaamheden van de stichting van res tauratie naar exploitatie. Er moest gezocht worden naar een passende bestemming voor een hersteld gebouw. Thans zijn alle bruikbare huizen verhuurd, of in eigen be heer ter bezichtiging opengesteld. Onder de bestemmingen noteren we: een restau rant {Wijenburgte Echteld), een polder districtshuis {Aerdt te Rijnwaarden), een studiecentrum {Hemen, deels) een ge meentehuis {Ammersoyen, deels), particu liere bewoning Wisch, Ooyen Kieftskamp). De Voorst bij Zutphen kon onlangs verhuurd worden aan een stich ting die zich richt op 'ondernemen en cul tuur' (produktpresentaties, exposities, bij eenkomsten); de bovenverdiepingen van Zypendaal zijn in gebruik als kantoor van de 'Geldersche Kasteelen' en haar zuster instelling 'Het Geldersch Landschap'. De culturele taak van de stichting komt voorts tot uitdrukking door de openstelling in eigen beheer van vijf huizen. In volg orde van openstelling zijn dat: Carmen- burch (1952), Ammersoyen (1976), Verwol- de (1982), Zypendaal (1983) en Doorwerth (samen met het Nederlands Jachtmuseum in 1986). Het streven is erop gericht deze huizen met behulp van bruiklenen en schenkin gen van particulieren her in te richten, ten einde de bezoekers een indruk te geven hoe deze huizen er van binnen uit zagen en bewoond werden. 'Stijlkamers' zijn daarbij opzettelijk vermeden. Voorwerpen uit ve lerlei perioden en herkomst vormen hier opnieuw een ensemble. Er is getracht om de sfeer te wekken 'alsof de bewoners even weg zijn'. Behalve deze huizen kan men ook (delen) van kasteel Hemen en huis Aerdt bezoeken, die echter niet door de stichting heringericht zijn. Het ligt in de bedoeling om ook Rosendael na beëindi ging van de restauratie in te richten en open te stellen (1990). De zijvleugel zal het kantoor en de tentoonstellingsruimte van het l.B.1. {Internationale Kasteleninstituut) huisvesten. De vijf opengestelde huizen trokken in 1986 ruim 110.000 bezoekers, een geweldige toename vergeleken met 1985, vooral veroorzaakt door het feit dat ook de nog leegstaande vleugels van Doorwerth werden ingericht en openge steld. Financiering Een veel gehoorde vraag luidt hoe de stichting haar inkomsten verkrijgt. In het kort kan gezegd worden, dat in de jaarlijk se exploitatielasten van ruim 2 miljoen voor meer dan de helft (1987: 54%) kan worden voorzien door eigen inkomsten uit verhuringen, verpachtingen, entreegel den, souvenirverkoop en begunstigersbij- dragen. Voor de niet gedekte uitgaven ontvangt de stichting jaarlijks een budget subsidie van de provincie Gelderland (1987: 38%) en een bescheiden bijdrage van het Rijk. De lasten van restauraties zijn hier niet in begrepen; ze zijn afhankelijk van afzonderlijke subsidiëring door de overheid en de mogelijkheid tot financie ring van de eigen bijdrage. Het werk van de stichting wordt gesteund door een groeiend aantal begunstigers, thans 3000. Samenvattend kan worden gesteld, dat de stichting na vier decennia restaureren, sedert 1980 vooral te maken heeft gekre- Vermoedelijk de jongste organisatie in Gelderland op het gebied van monumentenbe- houd en zeker een van de actieve is de in 1983 opgerichte Monumentenstichting 'Baet en Borgh'. Aan de wieg van de stichting stond de His torische Vereniging Tweestromenland, terwijl participanten waren de gemeenten in het Land van Maas en Waal en het Wes telijk deel van het Rijk van Nijmegen, de Vrienden van Baet en Borgh, de Vereni ging Maas en Waals Milieufront en de Stichting Vrienden van de Geldersche Molen. Een indrukwekkend gezelschap: mis schien vormt die brede schare van pete moeien wel de reden dat de jonge stich ting intussen op heel wat goodwill kan bo gen in het land tussen Waal en Maas. Daar buiten trouwens ook. Met veel elan hebben B. P. Baron van Ver schuur en de zijnen zich vanaf het moment van oprichting van hun organisatie ingezet voor het behoud en de restauratie van een aantal markante en beeldbepalende mo numenten in het werkgebied. Achtereen volgens zijn dat het Gemaal in Appeltem, het Torentje van de Blankenburgh te Beu- ningen en de Ruïne van St. Walrick in Overasselt. Drie om uiteenlopende redenen sterk bedreigde monumenten. Het voormalige stoomgemaal te Appeltem werd in maart 1984 verworven van het Polderdistrict Groot Maas en Waal. Met de gemalen in Nijkerk en Putten - óók industriële monu menten - getuigt het van Gelderlands strijd tegen het water. Lange tijd leek het voort bestaan van het karakteristieke complex, in 1918 gebouwd, onzeker. Maar na jaren lang overleg kan nu de restauratie starten, omdat de gemeente West Maas en Waal intussen de nodige 'geldmiddelen heeft kunnen vrijmaken. Het torentje van de ver dwenen burcht Blankenburgh in Beunin- gen werd december 1985 in eeuwigduren de erfpacht verkregen. Na een voorlopige conservering door de Gelderse Monumen- tenwacht zal, volgens de jongste berich ten, medio december 1987 Baet en Borgh nog een aanvang kunnen maken met de restauratie van het beeldbepalende (rijks) monumentje, daartoe financieel in staat ge steld door de gemeente Beuningen. De kapelruïne van St. Walrick was het derde project waarvoor Baet en Borgh zich de afgelopen jaren heeft sterk gemaakt. En ook daar kwam het succes. Na overna me in erfpacht, medio 1985, kon voorjaar 1987 het herstel van dit eeuwenoude mo nument worden gevierd. Maar men zit bij Baet en Borgh niet stil. Als vierde in de rij werd inmiddels de voormalige N.H. Kerk te Altforst verworven. Het ligt in de bedoe ling daar, na een grondige restauratie, het secretariaat van de stichting te vestigen. Ondersteuning Naast deze in het oog lopende activiteiten is Baet en Borgh ook op andere, wellicht minder spectaculaire maar even noodza kelijke fronten actief. Zo participeert men in verschillende gemeentelijke monumen tencommissies, organiseert lezingen en tochten voor de inmiddels flink gegroeide kring van donateurs en sympathisanten. En tot slot mogen de goed verzorgde Nieuwsbrief en de Knipselkrant niet on vermeld blijven. Instructieve artikelen en nuttige informatie gaan daarin hand in hand. Het is duidelijk dat Baet en Borgh onder een goed gesternte zijn weg gaat. Of is toch niet alles rozegeur en mane schijn in het land van Maas en Waal? Een al geruime tijd geleden door de Stichting aan alle gemeentebesturen in het werkge bied gevraagde ondersteuning, teneinde de apparaatskosten te kunnen veilig stel len, heeft op dit moment nog slechts één positieve reactie van gemeentewege op geleverd. Waarvan gaarne acte! En dan te weten dat misschien al weer een volgend verwaarloosd object in het zicht is gekomen: het in Engelse Tudor- gotiek opgetrokken grafmonument van de familie Van 't Lindenhout in de gemeente Beuningen, dat dringend aan een opknap beurt toe is. A.A.E.M.G. Wie meer wil weten over Baet en Borgh, het adres is: Postbus 22, 6650 AA Dmten; tel: 08870-12289. Secretaris M. W. M. Soe- tekouw verstrekt alle gewenste informatie. gen met de exploitatie- en bestemmings problemen die het bezit van dergelijke grote gebouwen met zich meebrengt. De restauratie van Rosendael kon gelukkig in 1986 gestart worden. Het streven is om in de toekomst ook met de restauraties van Waardenburg, Nederhemert, Batenburg (consolidatie) en Landfort (interieur) te kunnen beginnen. Met de inzet van velen en met de onmisba re steun van vooral de Provinciale over heid en van particulieren is het bestaans recht van de stichting reeds lang gebleken en kan het halve-eeuwfeest (1990) met ver trouwen in de toekomstige ontwikkelingen tegemoet worden gezien. Drs. J.C. Bierens de Haan is kunsthistorisch medewerker bij de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. Heemschut, november-december 1987 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 21