Druten voorbeeldgemeente in het Land van Maas en Waal MONUMENTENBELEID Batenburg EVERHARDJANS Als ik bij Nijmegen de grote weg verlaat en terechtkom in een schilderachtig rivieren landschap, is er de herinnering aan de middelbare school, waar de leraar Nederlands ons het prachtige gedicht van Marsman offreerde over de 'traag stromende' grote ri vieren. Het is een landschap voor fijnproevers: kronkelende rivierdijken, dijkhuizen, T- enkruk- boerderijen, knotwilgen. Druten Dicht tegen de Waal aan ligt Druten, de hoofdkern van de gelijknamige gemeente, waar fraaie boerderijen en enkele oude burgerhuizen de hoofdstraat opfleuren. Verticaal accent: de toren van de neo-goti- sche kerk uit 1875, van de hand van de dr. P.J.H. Cuypers. Deze streek is overwegend katholiek. Wil van den Dobbelsteen Tegenover mij, in de kantine van het ge meentehuis, zit Wil van den Dobbelsteen, chef interne zaken. Bruin ringbaardje, vriendelijke ogen achter een bril, geboren in het wat zuidelijker gelegen Batenburg (aan de Gelderse zijde van de Maas). Vari kindsbeen af was hij al geïnteresseerd in de heemkunde van eigen streek. Enkele platenboekjes uit de jaren zeventig getui gen hiervan. 'Druten in oude ansichten', 'Kent u ze nog, de Drutenaren' en: 'Druten in grootmoeders tijd' (Europese Biblio theek, Zaltbommel). Sinds 1 november 1969 is Wil op het ge meentehuis werkzaam. Hij is o.a. belast met de uitvoering van het gemeentelijk monumentenbeleid. Dat is bij hem in goe de handen, hij doet dit met hart en ziel, maar ook: zakelijk en deskundig. Een recent uitvloeisel van zijn op kennis gebaseerde beleid is de door het Geogra fisch Instituut van de Katholieke Universi teit Nijmegen uitgevoerde studie naar de Waalbandijk bij Afferden (gem. Druten).1 In het kader van de 'Deltahoogte' zal de dijk ten noorden van het aan de Waal gele gen Afferden verzwaard moeten worden. Dit zou de vernietiging van ecologische en cultuurhistorische waarden veroorzaken. Gelukkig is in overleg met de gemeente Druten, Rijkswaterstaat, Polderdistrict Groot Maas en Waal, de Directie Natuur, Milieu en Faunabeheer samen met Staats bosbeheer, besloten om te kiezen voor een terughoudende variant. Daarbij wordt ten noorden van de bestaande dijk een nieuwe bandijk aangelegd, zodat de oor spronkelijke dijk een binnendijk zal wor- In het zuiden van 'Maas en Waal' ligt de kasteelruïne Batenburg. Een kasteel, dat wordt gekenmerkt door een pitto reske, ringvormige kasteelaanleg, die rond 1600 werd herbouwd, maar in 1794 in vlammen opging. Op 20 novem ber werd in de oude kerk (met fraaie rouwborden) het door streekkenner H. van Heiningen geschreven werk: 'Ba tenburg, eeuwenlang twistappel'ten doop gehouden.2 Dit royaal uitge voerde boek van 300 pagina's behan delt de veelbewogen historie van dit plaatsje en zijn kasteel, door de eeu wen. Batenburg was zelfs een tijdje in bezit van de Duitse 'Fürst' van Bentheim en Steinfurt. Na 1800 volgde er een tijd van teruggang. De hoofdstraat in Druten met BK Kerk op achtergrond (foto gem. Druten) den. Ook voor andere locaties in het ri vierengebied een inspirerend voorbeeld! De streekeigen bebouwing wordt zoveel mogelijk ontzien en gerestaureerd (dijk huizen, oude tabakschuren, etc.). Inventarisatie en restauratie Een voorlopige inventarisatie van monu mentwaardige gebouwen in de gemeente Druten heeft plaatsgevonden, en er is zelfs een eigen 'Monumentenbordje' ontwik keld, met groen-wit zandlopermotief, ver gezeld van de tekst: Monument/Gemeente Druten. Ook Leiden kent een eigen monu menteninsigne. De gemeente Druten kent nu 100 beschermde gemeentelijke monu menten, ook in de streekdorpen Horssen, Puiflijk, Afferden en Diest. In de dorpen wordt door Wil van den Dobbelsteen en de zijnen in woord en beeld informatie verstrekt over de aange wezen monumenten, ten gerieve van be woners en eigenaars. De bestaande rege lingen worden uit de doeken gedaan, waarbij de stads- en dorpsvernieuwing Tekening van W. T. H. van den Dobbelsteen. eveneens een rol speelt, naast woningver betering. De gemeente Druten vergoedt bij restau raties 25%. Rijk en provincie betalen sa men 50%. Daarbij wordt ook gekeken naar de juiste streekeigen constructies en het juiste kleurenschema (bijvoorbeeld: stand- groen voor de luiken). Hèt monument in de gemeente Druten is de 'Breugheliaanse' hofstede Molendam 22 onder Afferden. Drs.J.J. Voskuil beeldde zeer terecht deze boerderij af in zijn stan daardwerk over de wanden van de traditi onele boerderijvormen in Nederland (SHBO, Arnhem). De gevelarchitectuur met schortvormige uitkraging van planken boven de ankerbalk (onder het rieten wolfseind) sluit aan bij dergelijke typen in de Liemers (Gelderse Achterhoek) en aan de Duitse Nederrijn (omgeving Kleef). Voor de 'Open Monumentendag' ont wierp Van den Dobbelsteen een eigen ge meentelijke monumentenroute, die voor navolging elders vatbaar is. Ze voert o.a. langs een moord-kruis aan de Waalban dijk bij Afferden (de plek waar een mon nik vermoord moet zijn) en langs de hoeve 'De Oude Drieg een kapitale T-boerderij uit 1837 te Deest (Kweldam 38). Jac. P. Thijsse schreef in het Verkades Album 'Onze grote rivieren' (1938): 'Nu we onze rivieren zo aan het veranderen zijn en op menige plaats nieuwe oevers en nieuwe dijken worden aangelegd, is het voor de natuurvrienden wel heel onder houdend en genoeglijk om te zien, hoe het toch altijd vrij nuchtere pas-affe mensen werk door de Natuur zelve in de loop der jaren weer wordt verfraaid'. Dat is ook nu nog een troost, voor natuur minnaars en Heemschutters! Prettig is ten slotte de aandacht voor flora en fauna in de uiterwaarden, waar enige tijd geleden in Deventer een varend congres aan gewijd werd (op de IJssel). Noten 1) P.H.M. Thissen, De Waalbandijk bij Af ferden. Kultuurhistorische en ekologi- sche beschrijving van een bijzonder stukje rivierenland ten behoeve van toekomstig beheer, typoscript, Nijme gen 1987. 2) Batenburg, eeuwenlang twistappel, Uit geverij de Kleijn bv, postbus 27, 6600 AA Wijchen, tel. 08894-13822. Prijs: 38,- (honderden illustraties, hard co ver). Heemschut, november-december 1987 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19