23- Kastelen en Buitenplaatsen in Gelderland Klassieke boeken over Gelderland Park Rosendael Behoud jonge bouwkunst Samenwerking met Kasteelenstichting Het Geldersch Landschap werkt nauw sa men met de zusterinstelling Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen (zie elders in dit tijdschrift), met welke instel ling een deel van de personeelsbezetting èn het Kantoor in Huis Zypendaal te Am- hem, gedeeld wordt. Dikwijls is het zo dat wanneer een landgoed of oude buitenplaats aan de zorg van één van beide stichtingen wordt toe vertrouwd, een zodanige regeling wordt getroffen dat de Kasteelenstichting zich bezighoudt met het beheer van het histori sche huis met de daarbij behorende tuin, terwijl het Landschap zich richt op het be heer van het omliggende park, de bossen, landerijen e.d. Maatschappelijk draagvlak Financieel is Het Geldersch Landschap voor iets minder dan de helft 'self suppor- ting'. Hierbij gaat het m.n. om de opbreng sten van pachten, huren en houtteelt. Voor het overige steunt de Gelderse provinciale natuurbeschermingsorganisatie op subsi dies van rijk, provincie en gemeenten, en op contributies van begunstigers, erfstel lingen en legaten. Het verwerven van een breed en sterk maatschappelijk draagvlak in de vorm van een groeiend begunstigerstal is niet alleen in direct financieel opzicht, maar vooral ook politiek gezien van groot belang. De stichting onderhoudt de band met haar begunstigers (in de praktijk om psy chologische redenen ook vaak - ofschoon formeel onjuist - 'leden' genoemd), d.m.v. de jaarlijkse begunstigersdag, de z.g. In 1986 werd het park Rosendael, met de bekende 'Bedriegertjes'en de Schelpengalerij na een grondige restauratie weer opengesteld voor het publiek 'Wandelingen met de boswachter' en d.m.v. een aantrekkelijk geïllustreerd tijd schrift: 'Geldersch landschap'. Bovendien werd in 1985 een geheel her zien Handboek uitgegeven met uitgebrei de informatie over alle bezittingen, voor zien van foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit en van kaartjes. Het Handboek 1985 kan besteld worden door overmaking van 25,- incl. verzendkosten 20,- voor begunstigers) op rek.nr. 912113 t.n.v. Het Geldersch Landschap te Arnhem. Een proefnummer van het tijdschrift Geldersch Landschap kunt u bestellen door overmaking van 2,50 op hetzelfde rek. nummer. Ook kan (tijdens kantoor uren) een folder aangevraagd worden over doel en werk van Het Geldersch Landschap, tel. 085 - 42 09 44. Afgelopen jaar steeg het ledental van de stichting van ongeveer 4800 naar plm. 5600 begunstigers. Maar eigenlijk zou iedere Gelderlander (of Gelderofiel) met hart voor natuur en landschap deze provinciale terreinbeherende natuurorganisatie moe ten steunen. Koos Dansen is voorlichtingsmedewerker Het Geldersch Landschap Zo luidt de titel van een door de Provincia le V.V.V. Gelderland uitgegeven gids met een daarbij behorende kaart met routetips. Het handige boekje geeft in beknopte vorm informatie over niet minder dan 90 kastelen, buitenplaatsen en kasteelruïnes in Gelderland. Sommige daarvan zijn voor het publiek vrij toegankelijk, andere niet. Met een informatieteken wordt dit per ob ject aangegeven. Toegevoegd is een uitgebreide lijst met begripsomschrijvingen en een opgave van te raadplegen literatuur. Deze aantrekkelijk verzorgde uitgave - goed bruikbaar tijdens fiets- en auto tochtjes - kwam tot stand in samenwerking De door de Staatsuitgeverij uitgegeven klassieke boekwerken in de serie Monu menten van Geschiedenis en Kunst 'Het Rijk van Nijmegen' deel 1 en 2) en Het Land van Maas en Waal zijn door de uitge verij niet meer te leveren maar in som mige boekhandels nog wel te koop (Het Land van Maas en Waal tegen geredu ceerde prijs.) B.v. bij boekhandel Maas en Waal te Druten. met de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen, de Stichting tot behoud van Par ticuliere Historische Buitenplaatsen en het Gemeentemuseum Arnhem. De gids is verkrijgbaar bij de Gelderse V.V.V.-bu reaus en bij het secretariaat van de Gel dersche Kasteelenstichting: Zypendaalse- weg 44, 6814 CL Arnhem; tel. 085-42 09 44. De prijs bedraagt 5,95. Onder deze titel gaf de Stichting Het Gel dersch Landschap in 1986 een kleine gids uit. De tekst is van de hand van I. B. Steen aart. Uit de inhoud: Park Rosendael door de eeuwen heen, gevolgd door een rond wandeling in het park nu. Een welkom boekje over een van de fraaiste landschapsparken in Nederland, in 1837 aangelegd door J. D. Zocher, jr. Speciaal een bezoek aan de in 1985 her stelde Rozentuin, de al eerder gerestau reerde Schelpengalerij en - natuurlijk niet te vergeten - de 'bedriegertjes' behoort al jarenlang tot de zomerse attracties van jong en oud. Intussen is ook de restauratie van Kas teel Rosendael, jarenlang onzeker wegens het ontbreken van de nodige financiën, in een volgende fase gekomen. Medio 1990 moet het fraaie Huis geheel hersteld zijn om via een rondgang door de verschillen de vertrekken een indruk te geven hoe hier de laatste bewoners van Rosendael hebben geleefd en gewerkt. De brochure, met informatie over de Stich ting Het Geldersch Landschap, is voor f2,- verkrijgbaar bij het secretariaat: Zy- pendaalseweg 44, 6814 CL Arnhem; tel. 085-420944 A. A. E. M. Gijsbers Het verslag van de Nationale Monumen tenstudiedag 1987, georganiseerd door de Stichting Nationale Contactcommissie Mo numentenbescherming (N.C.M.) en gehou den op 14 mei 1987 in de Koopmansbeurs te Amsterdam, is inmiddels verschenen. Opgenomen zijn de teksten van de ver schillende inleidingen over het onderwerp jonge(re) bouwkunst in Nederland, België en het Westduitse Nordrhein-Westfalen. Een korte synopsis van de Tentoonstelling Jonge Bouwkunst 1850-1940, samengesteld door de N.C.M. speciaal met het oog op de Inventarisatie van de jongere Nederlandse bouwkunst in de komende jaren: het zoge naamde M.I.P.-project is toegevoegd. Te bestellen bij het Bureau van de N.C.M. te Amsterdam: Sint Antoniesbreestraat 69 1011 HB Amsterdam; tel. 020-277706. Heemschut, november-december 1987 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13