Het Geldezsch Landschap op natuur en cultuur de bres voor LANDSCHAP KOOS DANSEN Bijna 60 jaar staat Het Celdersch Landschap op de bres voor natuur en landschap in de provincie Gelderland. Sinds de oprichting in 1929 heeft de provinciale natuurbeschermingsorganisatie Stich ting Het Geldersch Landschap zich als eigenaar-beheerder ontfermd over meer dan 70 waardevolle natuurterreinen en oude buitenplaatsen in Gelderland. De totale oppervlakte van dit bezit bedraagt ruim 7500 ha. Het overgrote deel hiervan - ongeveer 90% - is opengesteld voor wandelaars en fietsers. Doelstelling van de stichting is: het behoud van en de zorg voor in landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch opzicht belangrijke terreinen in de Pro vincie Gelderland met de zich daarop bevindende monumenten van geschiedenis en kunst, in het bijzonder die, bedoeld in de Monumentenwet. Verwezenlijking van deze doelstelling ge schiedt in de praktijk in de eerste plaats door aankoop van waardevolle terreinen, gevolgd door een beheer dat gericht is op behoud, herstel en ontwikkeling. Het Gel dersch Landschap voert normaal gespro ken geen actief aankoopbeleid en kijkt ook niet begerig naar terreinen die bij an deren in goede handen zijn. Functie is vooral het vormen van een 'vangnet' waar waardevolle natuurterreinen en oude bui tenplaatsen t.b.v. de gemeenschap veilig in kunnen belanden, als de huidige eige naar zijn bezit met langer in stand kan of wil houden. Aankoopbeleid Daarnaast kunnen z.g. 'relatienota-gron den' aan de stichting toevertrouwd wor den: uit het oogpunt van natuur en land schap belangrijke terreinen die bij een ruilverkaveling (tegenwoordig 'landinrich ting') de bestemming natuurterrein krijgen. In het z.g. provinciaal aankoopoverleg worden afspraken gemaakt tussen Het Geldersch Landschap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer, waarbij vastgesteld wordt wie van de drie in welke regio's het meest in aanmerking komt voor het be heer van eventueel beschikbaar komende terreinen. In grote lijnen geldt hierbij voor al het criterium van de beheersefficiency. Dit betekent dat gestreefd wordt naar zo veel mogelijk geografische concentratie bij één beherende instantie. Zo beheert Het Geldersch Landschap een cluster van terreinen op de noordoost-Veluwe, terwijl b.v. Natuurmonumenten op de zuidoost- Veluwe een aantal terreinen in eigendom heeft, die samen de naam Nationaal Park Veluwe-zoom hebben gekregen. Tal van landgoederen die tegen Arnhem en Rozendaal aan gelegen zijn, zijn echter weer eigendom van Het Geldersch Land schap. Van zandverstuiving tot eendenkooi Bekende terreinen in eigendom en beheer van Het Geldersch Landschap zijn o.m.: Historische Buitenplaatsen: Staverden, Wamsbom, Schouwenburg, Zwaluwen- feit van de bekendste terreinen van het Celdersch Landschap is landgoed Staverden in Ermelo. Op deze plek in de beek bevond zich vroeger een bovenslag-watermolen. Er zijn plannen op dezelfde plek opnieuw een watermolen te installeren. Het Geldersch Landschap beheert meer dan 70 waardevolle natuurgebieden en oude bui tenplaatsen. De ligging ervan is op het kaar tje met sterretjes aangegeven. burg, Kieftskamp, Vorden, Landfort, Bra- kel, Rosendael. Bossen: Bruggelen, de Sysselt, Petrea. Zandverstuivingen: Het Wekeromse Zand, de Haere. Beekdalen: op Staverden, in de omgeving van Winterswijk. Heidevelden: o.m. Tongerense Heide, de Dellen. Uiterwaarden: Veesserwaarden, Neer ijnen. Een komkleireservaat: de Regulieren. Een eendenkooi: Batenburg. Actief beheer ■Veel van de bezittingen ontlenen hun waarde en verscheidenheid aan het agra rische, bosbouwkundige en landgoedbe- heer van vroegere eigenaren en pachters. Om de zo ontstane variatie en cultuurhisto rische bijzonderheden te behouden is een actief beheer vereist, bestaande uit werk zaamheden die variëren van vee inscharen tot nieuwe aanplant verzorgen en van rietdekken tot vijvers uitbaggeren. Extra moeilijkheid bij het instandhouden van natuurgebieden zijn de bedreigingen van buitenaf, zoals zure regen, ontwatering met als gevolg uitdroging, eutrofiëring (te veel meststoffen in het water) en horizon vervuiling (bouwsels die niet passen bij het karakter van het landschap en daar door ontsieren). Hiertegen wordt met veel energie en in ventiviteit een defensief beheer gevoerd, echter met wisselend succes. Gelukkig is er evenwel hiernaast gele genheid voor ontwikkelingsbeheer, b.v. in de vorm van aanleg van houtwallen en -singels, bufferzones, amfibieënpoelen e.d., en voor herstelwerkzaamheden zoals de restauratie van historische gebouwen en tuinen. Ofschoon de hoofdfunctie van de stichting het natuur- en landschapsbeheer betreft, laat Het Geldersch Landschap ook haar stem ten gunste van natuur en landschap horen in tal van planologische procedures, zoals bij streek- en bestemmingsplannen. 12 Heemschutnovember-december 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 12