VARIA Wat te doen met 'graffiteurs'? Schoolradio en Kinderprijsvraag Artistiek verantwoorde graffiti, aange bracht op sombere tunnelwanden, kan soms een verrijking van het stadsbeeld opleveren. In ons januari-nummer lieten we een voorbeeld daarvan zien in Etten- Leur, waar leerlingen op verzoek van de gemeente en onder begeleiding van te kendocenten twee tunnels met graffiti ver sierden. Vaker echter ontaardt graffiti in geklieder en moet je het meer zien als een eigentijdse vorm van kattekwaad. De er gernis groeit als je moet vaststellen, dat bijna geen stukje straatmeubilair en vaak leuk opgeknapte pandjes aan de aandacht van de 'graffiteur' ontsnapt. De Amster damse ambtenaar De Haan heeft daar nu iets op gevonden. In een rapport van zijn hand beveelt hij de kliederaars in onze pe dagogische aandacht aan. Het heeft geen zin 'de wegen van het strafrecht' in te slaan. Nee, het lijkt hem doeltreffender als buurtbewoners ertoe overgaan de kwajon gens bestraffend toe te spreken. Boven dien kunnen ze door hardnekkig de graffi ti van de gevels te verwijderen het 'leer proces' der ontmoediging verder op gang brengen. Tenslotte stelt hij 'gedoogmuren' voor, bijvoorbeeld in tunneltjes, waar de jongeren hun creativiteit kunnen uitleven. Suggesties, die je uit stoffige stadhuiska mers kunt verwachten en nogal naïef aan doen. Natuurlijk heeft het geen enkele zin een soort klopjacht op kliederaars te ope nen. De politie heeft de handen vol met ernstiger vormen van wangedrag. Maar of gedoogmuren en pedagogische vermaningen veel zullen uithalen lijkt ons zeer de vraag. 'Illegaal wat op een muur spuiten is juist spannend', gaf een lid van de Amsterdamse graffiti-groep CB-CBS als zijn realistische commentaar. Of zoals ambtenaar De Haan het zelf uitdrukt: 'Het is spannend omdat je ervoor op je donder kunt krijgen als je het openlijk doet'. Zo is dat. Maar dan moet je natuurlijk niet met gedoogmuren als een soort panacee aan komen - hoe aardig dit idee op zichzelf ook is - want dan is alle spanning er af. Effectiever komt ons een andere suggestie van de gemeente Amsterdam voor nl. om te proberen de aangebrachte schade op de graffiteur zelf te verhalen. En in plaats van van de brave burger te vergen, dat hij dagelijks het geklieder verwijdert om een 'leerproces' op gang te brengen, zou je na tuurlijk ook graffiteurs in de kraag kunnen vatten om hem een tijdje een straat toe te vertrouwen, die hij mooi moet houden. Als alternatieve 'straf. Jaap Kamerling Gedoogde graffiti op een schutting van het nieuwe stadhuis van Amsterdam, (foto Bert Franssen) met belangstelling voor, laat staan erva ring in restauratiewerk waren er niet. Van lieverlede ging het bureau zelf restaura tiewerk leiden, overigens tegen de norma le BNA-tarieven: oneerlijke concurrentie lag niet in de bedoeling. Inmiddels zijn er nu in Drenthe architecten die men in goed vertrouwen kan belasten, zodat deze taak van het bureau vermindert. Toch zou m.i. niet goed zijn, die kant van het werk hele maal op te doeken. Het is namelijk een groot voordeel wanneer de monumenten- zorger uit eigen praktijk op de hoogte blijft van alle aspecten en problemen van het vak. Wie alleen maar hoeft te kijken of het goed gaat, houdt met die praktijk minder gemakkelijk contact', aldus Janssen des tijds in Heemschut. Geen inkapseling Aan praktijk is het Bureau Monumenten zorg nooit tekort gekomen. In zijn topjaar werd er in de provincie voor 14 miljoen gulden gerestaureerd. Het kasteel te Coe- vorden, de havezathen Huis te Echten en Mensinghe zijn maar drie van die vele voorbeelden van restauratie-objekten waarbij het bureau sinds 1954 aktief werd betrokken. Geregelde contacten bestaan er ook met bijvoorbeeld de stichting Het Drents Landschap, Orvelte en Oud-Dren- the. Als het niet anders kon werden restau raties voor deze stichtingen gratis bege leid. En dan is er de laatste jaren de betrok kenheid bij het onderhoud van Drentse monumenten (65 kerken en torens, 10 ha- vezathes, 14 molens en 54 boerderijen, tol huizen en andere bouwsels) via de Monu- mentenwacht. Het bureau verleent techni sche begeleiding en zowel financieel-ad- ministratieve als secretariële ondersteu ning. De ambtelijke stuurgroep plaatst daar scherpe vraagtekens bij. Het zou hier in feite om een ver sluierde vorm van subsidiëring gaan. Maar ook al zouden financiële factoren bij de nu voorgestelde reorganisatie een belangrijke rol spelen, dit laat onverlet, dat Heemschut erg blijft hechten aan een autonoom opererend Provinciaal Bureau Monumentenzorg. De waarde van de advisering door zo'n bureau neemt immers toe, naarmate deze onaf hankelijker kan plaats vinden. Vandaar het dringende advies van Heemschut om eerst nog eens naar alternatieven te zoe ken voordat een zo grote verworvenheid als het huidige bureau wordt ingekap seld in de ambtelijke bureaucratie van het provinciaal apparaat. Dirk van derMeulen In memoriam ir. L. J. P. M. Raedts Op 31 juli is in Maastricht overleden ir. L. J. P. M. Raedts. De heer Raedts was van 1975 tot 1978 technisch adviseur van de Limburgse commissie van Heemschut, daarna lid van de commissie tot aan zijn dood. In ons volgende nummer zullen wij hem herdenken in een in memoriam. Hieronder nog even de data, waarop School radio-programma's over het werk van Heemschut plaatsvinden. De Schoolradio-uitzendingen zijn op 18 en 25 september om 14.45 uur (radio 5) over resp. Bomen als monument en De water toren. Op 2,9 en 16 oktober om 14.45 uur over resp. Rijdende monumenten, Niet- erkende monumenten en Monumenten van de toekomst. (Groot)ouders en kin deren worden ook nog even geatten deerd op de 'prijsvraag', die rond deze uitzendingen wordt georganiseerd. De 50 kinderen met het leukste werkstukje mogen mee naar de Kinderdag, die Heemschut gaat organiseren, (zie het tijdschrift nr. 7/8). Heemschut-agenda 26 september: Heemschutdag 1987, te houden in Rotterdam en omgeving. Verza melen tussen 9.30 uur en 10 uur in restau rant Engels aan het Stationsplein. Vertrek bussen om 10.30 uur. Opgave uitsluitend nog telefonisch. Er zijn nog enkele plaat sen beschikbaar in de bus. (Tel. 020- 225292). 3 oktober: excursie prov. commissie Overijssel naar Diepenheim (zie pag. 19). Heemschut, september 1987 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 7