Heemschut Ernstige verschraling van Drentse monumentenzorg dreigt Heemschut bevreesd voor verambtelijking van uniek bureau In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Reductie voor 65+ en 30~ Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Van 18 september tot 12 oktober vindt er een groot aantal culturele activiteiten plaats rond het 200-jarig bestaan van het bekende Am sterdamse gebouwFelix Meritisaan Keizers gracht 324. Tel. 020-201473. Wij hebben grote vrees dat de toegankelijkheid van de documentatie en met name de dienstverlening naar gemeenten en particulieren ernstig in het gedrang komt. Wij dur ven te spreken van een ernstige verschraling van de monumentenzorg in Drenthe die ook schril afsteekt tegen de aandacht die uw provinciaal bestuur altijd aan deze zorg heeft besteed.' Dit schrijft voorzitter mr. A. Tchemoff van de provinciale commissie Heemschut Dren the in een brandbrief aan het college van Gedeputeerde Staten van Drenthe. Overdrijven is niet één van Tchemoffs gewoonten. De aanleiding voor de brief is dan ook zeer concreet en dreigend. GS willen het Provinciaal Bureau Monumentenzorg doen opgaan in een nieuwe Dienst WEB (Welzijn, Economie en Bestuurlijke Zaken), en dit (praktijk) bureau zo samenvoegen met andere provinciale beleidsafdelingen. Monumentenzorg moet een deeltaak worden van de afdeling Cultuur, Jeugd en Sport onder één-en-dezelf de WEB-leiding, binnen dezelfde WEB-huisvesting en werkend op de wijze die geldt voor alle 80 andere medewerkers van die nieuwe dienst. Deze beslissing vervult ons met grote zorg", schrijft de voorzitter van de provinciale commissie van Heemschut aan GS. Direkteur Comeille F. Janssen (61) van het Bureau Monumentenzorg gaat overigens met VUT zodra hij een nieuwe, gedeelte lijk in zijn plaats aan te trekken architect heeft ingewerkt. De provincie heeft de huur van het kantoor in de Asser binnen stad per 1 november opgezegd. Tot direk teur van de nieuwe provinciale dienst WEB is benoemd drs. J. M. Roelofs, die tot dusver chef was van de afdeling Finan ciën. Wezenlijke taak "Vanuit de doelstelling van de Bond Heem schut heeft het bureau een wezenlijke taak ten aanzien van het inventariseren en toe gankelijk maken van als monument aan te merken objecten en daarmee het levend houden van de aandacht voor de monu mentenzorg. Essentieel daarmee verbon den is de taak tot het adviseren van eige naren van monumenten', aldus mr. Tcher- noff. Hij wijst er verder op dat de combina tie van een administratief centrum en een bureau voor dienstverlening 'landelijk uniek en voor de Drentse situatie onmis baar' is. Drenthe kent immers relatief wei nig (en bovendien nogal verspreid) voor komende objecten van monumentale waarde, die ook wat karakter betreft (vooral boerderijen en landelijke bouw kunst) afwijken van het landelijk beeld. Het Bureau Monumentenzorg is tot nu zelfstandig gehuisvest aan de Oostersingel in Assen. In hetzelfde pand is ook het se- kretariaat van de Monumentenwacht on dergebracht. Aannemers, rietdekkers en restaurateurs lopen er gemakkelijk in hun werkplunje binnen; of het bureau - of wat daar van overblijft - straks in het provin ciehuis even toegankelijk is, wordt door ingewijden betwijfeld. Een ander voordeel van de huidige lokatie is dat de monumen- tenzorgers in het Drents museum aan de overkant van de straat de veel geraad pleegde topografische verzameling vrij wel bij de hand hebben. Alternatief denkbaar Heemschut Drenthe gist voorlopig nog naar de achtergronden van deze verbu- reaucratisering van de monumentenzorg in de provincie. De nieuwe CDA-gedepu- teerde mr. J. L. L. Pasfoor heeft binnen het college de zorg voor monumenten onder zijn hoede gekregen. Naar verluidt heeft hij vanuit zijn eigen betrokkenheid - Pas toor was o.m. voorzitter van de Stichting Monumentenwacht in Drenthe - gepoogd het.voornemen ongedaan te maken. De Vervolg op pagina 6 Schoolradio en kinderprijsvraag 7 Heemschut-agenda 7 Graffiti 7 Twee koepelkerken van Bleijs 8 Heemschut in actie 10 Het Kerkplein van Rijsenburg 12 Boeken tegen reductie 13 Het oudste huis van Den Bosch 14 Stadsvernieuwing in Den Haag 15 Hoofdkantoor Rabobank Monument in het jaar 2035 16 Decentralisatie in Limburg 17 Volkswoningbouw in Overijssel 18 Mevr. A. v. d. Kooy won de Jubileumprijsvraag 'Monument in het jaar 2035'. Haar inzending betrof het Hoofdkantoor van de RABO-bank in Utrecht. Jaargang 64, no. 9, september 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Heemschutseptember 1987 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5