Schreeuwende reclames in Groningen Prov.excursie Overijssel Woningen aan de Pathmossingel. (foto H. v. d. lest) dingsplan ontwikkeld door Burgemeester en Wethouders. Dit was het eerste uitbrei dingsplan van Overijssel. Vier januari 1907 was de Burgemeester de initiatiefnemer tot de oprichting van de vereniging 'De Volkswoning'. Deelnemers van deze vereniging waren voor het merendeel textielfabrikanten, De commercie speelt handig in op de geldnood van de overheid of de overheid gebruikt de commercie om aan geld te ko men. Het is in ieder geval opvallend dat opeens o.a. in de stad Groningen overal reclameborden en -zuilen van de firma Pu- blex verschenen zijn. Foto's van het begin van de eeuw laten overal schreeuwende reclames zien. Heemschut heeft ze met succes bestreden. Helaas dreigt de zaak nu opnieuw uit de hand te lopen. Zoals al les (behalve de microchips) tegenwoordig kolossaal moet zijn, liegen de afmetingen van de reclameborden er ook niet om: eni ge vierkante meters groot en vaak nog met door voorbijgangers er ten dele afgetrok ken affiches. De kleine zuiltjes zijn nog ac ceptabel, hoewel de kwaliteit van het ma teriaal niet alles is, zoals enkele al gesneu velde exemplaren bewijzen. De wachthokjes van de buslijnen zijn eveneens aanvaardbaar. De reclamèwan- den die erin aangebracht zijn, zullen zelfs minder snel sneuvelen dan de ruiten van de oude hokjes. De genoemde grote bor den zijn echter onacceptabel: ze zijn ware blikvangers, maar wel op de verkeerde plaats. Drie exemplaren alleen al op het Gedempte Boterdiep bijvoorbeeld. De verder namen zes particulieren en een ar beidersvereniging deel. Het belangrijkste en meest omvangrijke complex dat voor de Tweede Wereldoorlog in opdracht van deze vereniging gebouwd werd was 'Path- mos'. Gebouwd op de oude buitenplaats van H. A. van Heek, één van de deelne mende fabrikanten. Deze grootschalige wijk werd in de pe riode van 1914 tot 1922 gebouwd met in totaal 974 woningen. De woningen ver schilden van elkaar qua indeling en uiter lijk. Evenals in het Lansink is gestreefd naar ruimte, licht en zon. Hetgeen resul teerde in de aanleg van een bochtig stra- tenpatroon, veel groen en een bebou wingsdichtheid die lager ligt dan het ge middelde van tegenwoordig. Het al be- staande Thomas Ainsworth park (tegen woordig een vlakte met speeltuigen) werd in de wijk opgenomen. Iets ten zuiden van dit park werd een badhuis, een bewaar school en een speeltuin aangelegd. De plannen voor de bouw van deze wijk wer den door Jhr. A. H. Op ten Noort, directeur Gemeentewerken Enschede en W. K. de Wijs, Bouwkundig Ingenieur van Gemeen tewerken ontworpen. De wijk is recente lijk gerenoveerd. Dit zijn slechts twee van de volkshuis vestingscomplexen die vanwege hun cul tuur-historische waarde zeker van belang zijn. Het Monumenten Inventarisatie Plan waarin de jongere bouwkunst van de peri ode 1850-1940 aandacht zal krijgen mag niet voorbijgaan aam deze complexen. Een gezamenlijke inzet van gemeente en rijk kan zorgen voor het behoud van deze wijken. Dit artikel is een verkorte versie van de paragraaf'Steden groeien uit hun jasje' uit het boek Tweeduizend jaar geschiedenis slechtst gekozen locatie is wel de beroem de Ossenmarkt pal voor een van de mooi ste panden van de stad. Gelukkig heeft in dit geval een bliksemactie van omwonen den geleid tot verplaatsing naar een wat gunstiger kant van het plein. Het is ongelooflijk dat in ons decennium dit soort gebrek bestaat aan gevoel voor wat kan en niet kan! H. J. Mijjer te Groningen De provinciale commissie van Heemschut Overijssel organiseert zijn jaarlijkse excur sie op zaterdag 3 oktober. De excursie gaat dit jaar naar Diepenheim en omge ving (het stedeke en zijn kastelen). Het mi nimum aantal deelnemers bedraagt 25. Opgave uiterlijk 28 september bij het landelijk bureau van Heemschut tel. 020- 225292. Kosten 15,-, ter plaatse te voldoen. Vertrekpunt Theeschenkerij Den Haller (Watermolen) aan de Watermolenweg 34 (tel. 05475-1287). Tijdstip van vertrek 13.00 uur. Einde excursie plm. 17.00 uur. Zorgen voor eigen vervoer of car-pooling. van Overijssel dat begin 1988 op de markt zal komen. Hilda van der lest is afgestudeerd in de Sociale Geografie en momenteel werk zaam bij de gemeente Slochteren. Vroomheid in hout en steen Door drs. Regn. Steensma. ISBN 90.246.4508.5. Uitgegeven door Bosch en Keuning te Baarn. Prijs: 20,- Sesam Atlas van de Bouwkunst deel I ISBN 90.246.6965.0. Uitgegeven door Bosch en Keuning te Baam. Prijs 20- Sesam Atlas van de Bouwkunst deel II ISBN 90.246.6966.9. Uitgegeven door Bosch en Keuning te Baam. Prijs 28.50 Kerken in Friesland Gebouwen en ontwerpen tussen 1860 en 1898. Door S. ten Hoeve, G. P. Karstkarel en Steensma. ISBN 90.246.4542.5. Uitgege ven door Bosch en Keuning te Baam. Prijs 23.50 Leien op monumenten Onder redactie van H. Janse. ISBN 90.246.4578.6. Uitgegeven door Bosch en Keuning te Baam. Prijs 29.50 Natuursteen in Monumenten Door A. Slinger, H. Janse, en G. Berends. ISBN 90.246.4337.6. Uitgegeven door Bosch en Keuning te Baam. Prijs 31.75 TLiïJDORP .<LANSbK Heemschut, september 1987 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19