Eerste ervaringen met decentralisatie niet best DECENTRALISATIE P. MICHIELSEN Majoor bij uitreiking Heemschut Restauratieprijs Limburg De Heemschut Jubileum Restauratieprijs in Limburg is, zoals we al eerder meldden toegekendean Dr. J. van Susante uit het Noordlimburgse Ceysteren. Op 1 juli ontving hij deze prijs uit handen van de Commissaris van de Koningin in de provincie, Dr. J. Kremers. De Gouverneur had nog een onderscheiding bij zich voor de heer van Susante, namelijk de erepenning van de provincie Limburg. De uitreiking van de prijs en de penning vond plaats bij 't Kasteelke in Meerlo. Dit schitterend gerestaureerd complex vormt het meest recente pronkstuk van de Stich ting Nieuwland. Dr. van Susante is de stu wende kracht achter deze Stichting, die eerder onder andere het landgoed Goe- denraad nabij Eys, het Stenen Huis in St. Geertruid, het vakwerk-gehucht 't Höfke nabij Mechelen en de Wittemer (water) molen in Wittem restaureerde. De prijs is Dr. van Susante toegekend 'in verband met zijn vele verdiensten voor de monumen tenzorg, met name in het kader van de Stichting Nieuwland en toegespitst op de restauratie van 't Kasteelke te Meerlo'. De bijbehorende plaquette heeft een plaats gekregen in de ingangspoort van dit ge bouw. In zijn geestige toespraak merkte drs. C. J. J. S. Majoor, voorzitter van de provin ciale Commissie Limburg op dat het feest varken van deze dag door zijn naam ge predestineerd is voor de monumenten zorg. In het Latijn aldus Majoor staat 'sus' voor 'varken' of 'zwijn' en 'ante' betekent 'voor'. Te snelle vertalers zouden natuurlijk kunnen denken dat dit feestvarken voor alles een zwijn is. Niets is minder waar. Ik vertaal het aldus, zo vervolgde de heer Majoor, dat waar Van Susante verschijnt het van te voren een zwijnerij was, maar dat door zijn inzet de menselijke maat, het monument, wordt teruggebracht. 'Weg met dae Kroam' Over de monumentenzorg in zijn alge meenheid merkte Majoor op dat juist nu sprake is van een zorgelijke situatie rond onze monumenten. Monumentenzorg derhalve in de ver keerde betekenis van het woord. Het rijks budget, bedoeld voor rijksmonumenten loopt in de orde van grootte van .100 mil joen gulden. Wie zich echter realiseert dat er alleen op de rijkslijst naar schatting zo'n 40.000 monumenten voorkomen en zich de bouwkundige staat realiseert waarin vele van deze monumenten verkeren, kan op zijn vingers natellen dat een bedrag van gemiddeld 25.000,— per monument per jaar volstrekt ontoereikend is om alleen al de doelstellingen van het rijksmonumen- tenbeleid gestalte te geven. Tot overmaat van ramp wordt het bereiken van deze doelstellingen ook nog eens bedreigd door het decentralisatiestreven dat recen- Gouvemeur Kremers (links op foto) van Limburg drukt dr. Jan van Susante de hand. Rechts op de foto de voorzitter van de prov. commissie Heemschut Limburg drs. C. Majoor (foto Fotopersburo Giessen, Lommen en Hirdes). telijk t.a.v. dit taakveld gestalte dreigt te krijgen. Maar al te vaak moet men consta teren dat een locale gemeenschap, gecon fronteerd met de hoge kosten die vaak aan restauratie van onderkomen monumenten verbonden zijn en geroepen tot een afwe ging met andere hoogst valabele belan gen, gemakkelijk geneigd is om te zeg gen: 'laten we dat laatste duwtje nou ook nog maar geven. Weg met dae kroam'. Een bouwwerk is nu eenmaal niet zo mondig. Majoor acht die ontwikkeling bedenke lijk en riskant. Het is toch niet zo maar dat het rijk gedurende vele jaren het uitgangs punt verdedigd heeft dat de handhaving van een aantal bouwwerken een belang was dat het puur gemeentelijke, ja zelfs provinciale oversteeg. De weg die nu in geslagen dreigt te worden, waarbij de be langenafweging in vergaande mate wordt overgedragen staat haaks op deze doel stelling. De eerste ervaringen met de de centralisatie van het rijksmonumentenbud get bevestigen helaas reeds al te vaak on ze bange vermoedens. Uitvoering van ver dere plannen, zoals het verlenen van sloopvergunningen, afvoeren van de rijks lijst enz,, kan de zaak alleen nog maar ver ergeren. Immers nergens is de garantie geboden dat dit instituut de feilen van het rijksbeleid - want die zijn er ongetwijfeld - zou vervangen door impulsen in posi tieve zin. Gouverneur Kremers merkte op, dat de Heemschut Jubileumprijs niet bij een méér aangewezen persoon terecht kunnen had komen als dr. van Susante. Gebruik makend van zijn zakelijke in stinct en de mogelijkheden die onze wet geving biedt, kreeg Van Susante het vele malen voor elkaar de wel eens langzaam malende bureaucratische molens in een andere windrichting te zetten. Het is onte genzeggelijk zo dat zijn roeping Van Su sante héél veel geld heeft gekost, maar steeds wist hij toch ook de overheid meer met de neus op haar eigen ongekende mo gelijkheden te wijzen dan zijzelf voor mo gelijk had gehouden, waarbij Van Susante de overheid en vooral de rijksoverheid be hoorlijk heeft laten meebetalen! 'Heilige oorlog' Het gevecht van de natuur tegen de opruk kende menselijke 'beschaving' lijkt een kansloos gevecht. De natuur en haar mo numenten, maar ook de historische door mensenhanden gevormde monumenten hebben in dit gevecht oneindig vele me destrijders nodig. Jan van Susante, aldus de Gouverneur, is een van de grootste van die medestrijders. Als een rode draad loopt door het stre ven van Van Susante het botsen met de rijksoverheid en ook de provinciale over heid. En als het al geen botsen was, dan toch was het vaak zijn tempo dat niet was bij te benen. Zijn ideeën en hartstocht die niet tijdig werden begrepen. De gouverneur maakte duidelijk dat ook de overheid leert van het verleden. Hij sprak de hoop uit dat de opvattingen van Van Susante en zijn collega-voorhoede- strijders daar niet alleen zijn doorgedron gen, maar ook zijn geadopteerd. De strijd van Van Susante en die van de zijnen heeft het resultaat van een breed draagvlak voor de bescherming van monumenten en land schap opgeleverd. Heren Rijksdienst de kerker in De prijzen, zo zei Van Susante in zijn dank woord, zal ik aannemen als 'troostprijzen'. Troost voor het zo vele malen, vaak tever geefs en onbegrepen aankloppen voor het verkrijgen van (financiële) medewerking bij de overheid en in het bijzonder bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In het Kasteelke is nog een oude kerker aan wezig. Gaarne zou de heer van Susante de heren van Monumentenzorg daarin opslui ten. De Stichting Nieuwland heeft zijn werk grotendeels gedaan ondanks de Rijks dienst. De heerP. Michielsen is secretaris van de prov. commissie Heemschut Limburg Heemschut, september 1987 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 17