Hoofdkantoor Rabobank Nederland 'Monument in het jaar 2035' Koordoxalen Paltrokmolens Mevr. A. v.d. Kooy wint Heemschut Jubileumprijsvraag, 'Monument in het jaar 203E5' In zijn boek 'Vroomheid in hout en steen - Middeleeuwse kerken in Noord-Neder land' (uitg. Bosch Keuning, Baam 1968) maakt drs. R. Steensma melding van acht koordoxalen in Nederland, waarvan vijf in het noorden. Op bladzijde 33 worden deze vijf genoemd: Ter Apel, Krewerd, Hol- wierde, Leermens (gedeeltelijk) en als bij zonder exemplaar Oosterend. De andere drie noemt hij niet, maar dat zijn dus Amersfoort, Rhenen en Weert. Ik hoop hiermee de lijst volledig te hebben. C. Kranendonk Haarlem In uw januarinummer werd opgemerkt dat Nederland momenteel nog een drietal pal trokmolens rijk is. Echter met die opmer king kan ik het: gelukkig niet eens zijn. Im mers de gemeente Zaanstad kan zich er in verheugen een tweetal paltrokmolens bin nen haar grenzen te hebben want behalve de door u genoemde 'Held Jozua' staat aan de Zaanse Schans in volle glorie de pal- trokmolen 'De Gekroonde Poelenburg'. Samen met de door u genoemde molens in Heemstede en Arnhem kom ik dus aan vier gave exemplaren, daarbij buiten be schouwing latende het restant van hout zaagmolen 'De Otter' bij de Centrale Markthallen aéin de Jan van Galenstraat in Amsterdam. Hopelijk wordt die romp eer lang van een nieuw wiekenkruis voorzien. Een initiatief voor Heemschut mis schien? E. J. Weima te Diemen 'De Gekroonde Poelenburg' aan de Zaanse Schans in Zaanstad 1 li- foto mevr. R. v. d. Koov 'Eigenlijk is het een farce te noemen, om een gebouw, dat slechts een goed 1'A jaar bestaat, het hoofdkantoor van de Rabobank Nederland aan de Croeselaan in Utrecht, als monument van het jaar 2035 uit te willen roepen.Aldus de winnares van de Heemschut Jubileumprijsvraag. 'Monument in het jaar 2035'. Een prijsvraag, waarbij Heemschut de deelnemers vroeg, gemotiveerd een gebouw aan te geven, dat het waard is in het jaar 2035 de monumenten-status te voeren. Heemschut kan zich met keuze en motivering van mevrouw van der Kooy verenigen. De winnares vervolgt haar motivering als volgt: 'Een gebouw evenwel, dat zichzelf reeds bij de voltooiing als dusdanig (als monument in 2035) manifesteerde. Het is ontworpen en gebouwd in een niet te evenaren vaart en scheppingsdrang. Een haast onwezenlijk, futuristisch bouwwerk. Vreemd, temeer, omdat de stad - waar dit bizarre project is gerealiseerd - gefundeerd is op oude gronden. En vanwaar op nog geen 5 minuten gaans de Middeleeuwen voelbaar zijn. Doch ook deze stad, de bisschopstad Utrecht, heeft met verrassend gemak het gepro jecteerde kunstwerk aangenomen en ingevoegd. De aanblik van dit expressieve, architectonische hoogstandje is van een fascinerende schoonheid. Het beheerst met zijn reflecterende glasgevel, het altijd al ietwat stiefmoederlijk bedeelde stadsdeel, aan de achterkant van het Utrechts station. Het is geen Wet van Meden en Perzen om alleen gebouwen uit voorbije eeuwen als monument te aanvaarden. Integendeel, het is alleszins rationeel ook werk uit deze tijd als zodanig te kenmerken. Want nietwaar, hedendaagse architectuur wordt zeer belast. Zure regens, ronkende gassen, verhevigd straatrumoer. En dit vereist aan dacht. Het is dus zaak de in aanmerking komende bouwwerken nu reeds aan te wijzen. Aldus mevr. Van der Kooy. Het zou te ver voeren, om alle firma's op te noemen, die een aandeel hebben gehad in de bouw van het hoofdkantoor van de Rabobank. Toch willen we hierin elk geval de architect A. J. Fichtinger van Articon b. v. Amersfoort noemen, die in samenwerking met Bas Maters, e.a., tot deze uitzonderlijke structuur is gekomen. De vormentaal van het beeldhouwwerk van de befaamde J. Bürgi naast de hoofdin gang, noemt mevr. v.d. Kooy tenslotte een hoogtepunt van dit project. 16 f» !ft heemschut, september 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 16