f STADSVERNIEUWING Katerstraat: Eindelijk weer eens architectuur van deze tijd' Het pleintje in de Haagse Katerstraat. De hoekbebouwing van het pleintje bestaat uit groepswoningen, die behalve een huiskamer ook het dakterras gemeenschappelijk hebben. Op dat terras is ter beschutting een transparant, gebogen scherm aangebracht. In de Haagse Katerstraat is on langs een schitterend stukje stadsvernieuwing tot stand geko men. Architect Hans van Beek van Bureau PRO verrijkte hier het bestaande stadsweefsel met een nieuwbouwwijkje, dat, om met de weduwe van architect J. J. P. Oud te spreken, 'eindelijk weer eens echt architectuur van deze tijd' is. Van Beek koos voor een blokachtige bebouwing, waarin op drie opvallende plek ken saillante, halfronde kappen zichtbaar zijn. Kappen, die her kenning geven aan het geheel, met als bijkomend voordeel dat daarmee 'de mooiste slaapka mers van Den Haag werden gerea liseerd'. De werkwijze van het bureau PRO wordt gekenmerkt door behoedzaamheid waar het het bestaande karakter van de omgeving van de nieuwbouw be treft. Van Beek, die samen met Scham- hardt ook het fraaie Couperus duin in Den Haag bouwde: 'We pakken het karakter van de om geving op, versterken dat en vul len het in met een grote va riëteit.' De reeds uit de 17e eeuw daterende Katerstraat was vol gens Van Beek zo langzamer hand een nogal negatieve plek geworden, een verloederde buurt, die in Den Haag een slech te klank had gekregen. 'Je moet dan niet met conventionele mid delen gaan werken, anders gaat het negatieve weer gauw over heersen.' Omdat het bestaande karakter niet erg verheffend was voelde Van Beek in dit geval meer voor verrijken van de om geving dan het het 'versterken' van bestaande bebouwing zon der meer. Anders was dat met de nieuwbouw in de Oog in 't Zeil- straat, een aangrenzende beter ogende straat waar Van Beek wel heel nadrukkelijk de be staande sfeer versterkte door de ze te vertalen in nieuwe vormen. De nieuwbouw in De Katerstraat is minder traditioneel maar sluit qua maat en schaal heel goed aan bij de bestaande omgeving. De variëteit in het ontwerp is groot, er is een heel levendig wijkje ontstaan met leuke plein tjes. De wit en in zachte tinten gepleisterde gevels geven een frisse aanblik en tillen het straa tje op uit de verloederde staat, waarin het verkeerde. Van Beek zorgde onlangs in Voorburg nog voor grote op schudding door de nieuwbouw van het raadhuis aldaar. In de voorgevel van dit als geheel ove rigens geslaagde complex zaten ook volgens Heemschut wat fou ten, die Van Beek alsnog wil cor rigeren. Maar, zoals de heer Voorhoeve van 'Mooi Voorburg' onlangs moest toegeven: Van Beek kan ook heel mooie dingen maken. Jaap Kamerling Wie graag wil attenderen op fraaie voorbeelden van stadsver nieuwing, dus goed harmo niërend met de bestaande histo rische omgeving, wordt opgeroe pen even naar de redactie te bel len: 020-230994. De panden aan de Pensmarkt vóór de restau ratie houd van de bestaande architektuur - hoe misvormd die door verbouwingen ook is geworden - steeds vóór een restauratie die de allerergste misvormingen terug draait, laat staan een oudere toestand her stelt. Ook die misvormingen zijn immers levende geschiedenis!' Van der Eerdens keuze valt echter an ders uit. Hij weet precies hoe de middelste trapgevel er tot 1908 had uitgezien, want er waren foto's van. Maar bovendien is hij weinig te spreken over het uiterlijk dat in 1906 tot stand kwam. 'Monumentenzorg blijkt niet gevoelig voor mijn argument, dat er geen wezenlijk verschil is tussen een afwezigheid van 80 jaar en de tachtig da gen, die bij een willekeurige grondige res tauratie toch normaal zijn,' schrijft hij in een notitie. Hij weigert zich bij de wensen van Mo numentenzorg neer te leggen. De konklu- sie is hard. Monumentenzorg is niet bereid subsidie te verstrekken. Er ontstaat een zekere paniek bij de betrokkenen. Medio 1983 doet de gemeente Den Bosch nog een poging het plan te redden. Per brief schrijft zij aan de minister van WVC, dat zij de trapgevel wèl wenst en dat de Schoon heidscommissie akkoord gaat. Als reaktie voert Monumentenzorg het pand van de monumentenlijst af. Dat is niet onbelang rijk, omdat voor een mogelijke restauratie nu alleen nog toestemming nodig is binnen het soepeler kader van beschermd stads gezicht. Inderdaad geeft de dienst vervol gens toestemming voor de restauratie. Dan gebeurt er iets unieks. De eigenaar van het pand, de familie Van der Ven, en thousiast supporter van de visie van haar architect, besluit om er dan in 's hemels naam maar zelf geld in te steken. En zo gebeurt. In 1984 vindt de restauratie plaats. Het resultaat ziet u op de foto. Het is voor Heemschut aanleiding de eigenaar van het pand, formeel de c.v. De Bossche Markt, waarvan mr. Christ van der Ven direkteur is, te onderscheiden met de Heemschut Ju bileum Restauratie Prijs. Bij de prijsuit reiking gaat mr. H. Bergé, voorzitter van de provinciale Commissie, in op de overwe gingen van de jury. Ten eerste is door de ze restauratie sloop voorkomen. ('Een an dere eigenaar had net zo goed kunnen zeggen: tegen de grond met dat zaakje'). Ten tweede voorkwam de restauratie dat de onmiddellijke omgeving ten prooi viel aan sloop en grootschalige bebouwing. Ten derde heeft het pand een authentieke waarde, het is ongeveer zo oud als de stad. De vierde en laatste overweging van de jury is in de woorden van Bergé 'het feit dat de overheid geen, ik herhaal: absoluut niets heeft bijgedragen in de kosten van de restauratie. Dus met andere woorden, de restauratie is volledig betaald door de c.v De Bossche Markt.' Heemschut, september 1987 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15