het oudste Zelf betaalde restauratie van huis van Den Bosch RESTAURATIE BERTFRANSSEN Familie Van der Ven krijgt Restauratie Prijs voor Brabant Het oudste huis van Den Bosch ligt 'sinds kort'aan de Pensmarkt. Architekt Van der Eerden ontdekte tijdens de voorbereiding van een restauratie konstrukties uit de dertiende eeuw. Van der Eerden kwam met ambitieuze plannen. Hij wilde het pand voor een deel terugrestaureren naar de zestiende eeuw. Den Bosch verrijkt met een prachtig trapgeveltje? Monumentenzorg voelde er niets voor. Maar de eigenaar van het pand, de familie Van der Ven, betaalde het uit eigen zak. Naar deze familie gaat in Brabant de Heemschut Restauratie Prijs. De nummers 13 en 15 van de Pensmarkt in Den Bosch zijn aan het begin van de tachti ger jaren het aanzien zeker waard. Maar niet van een adembenemende schoon heid. En in elk geval in ernstige staat van verval geraakt. Af en toe komen stukken steen naar beneden, een voetganger is zijn leven niet voor honderd procent zeker. Het dak is zo lek als een mandje. In de zeventiger jaren moet er een beslissing genomen worden: sloop/nieuwbouw of restauratie. Eigenaar Van der Ven voelt er niet voor de herinnering aan het verleden voorgoed uit te wissen, kiest daarom voor restauratie. Architekt Jan van der Eerden, die zijn sporen op het gebied van de monumen tenzorg al ruimschoots heeft verdiend, verricht een eerste vluchtige onderzoek. En stuit op verbazingwekkende feiten. Volgens zijn bevindingen stamt de eiken houten hoofdconstructie uit de dertiende eeuw. Ouder nog dan die van de Moriaan in Den Bosch, dat doorgaat voor het oudste stenen gebouw van Nederland. Maar er is meer. Delen van het metselwerk dateren naar hij vermoedt zelf van vóór de stichting van de stad in 1185. En vanaf de zestiende eeuw, toen een eerste grote verbouwing plaats vond, hadden de nummers 13 en 15 van de Pensmarkt behoord tot een rij van drie trapgevels. Op basis van bouwhistori sche vondsten, een prent en een foto met oude ansichten maakt Van der Eerden een tekening van het pand zoals dat er in de zestiende eeuw moet hebben uitgezien. Een beeldschone huizenrij, die er allengs aan moest geloven. In 1908 werd het laatste - middelste - trapgeveltje vervan gen. Maar op basis van de oude konstruk- tie-elementen krijgt het pand naam als oudste huis van Den Bosch. Moeilijkheden Er is dus alle reden om hier te spreken van een monument. Dat echter op geen enkele monumentenlijst voorkomt. Maar Monu mentenzorg, dat zelf een onderzoek komt doen, is bereid het op een voorlopige lijst te plaatsen. Op die manier is de weg vrij voor een gesubsidieerde restauratie. De architekt maakt een restauratieplan. Uit gangspunt is het behouden van kelders en kap, beide stammend uit de dertiende eeuw (van de oorspronkelijke kap is nog tweederde intact). Voorts handhaving van het in de achttiende eeuw ingrijpend ver bouw de rechter gedeelte. Tenslotte her bouw van de in 1908 gesloopte middelste trapgevel. Het linker deel van het oor spronkelijke gebouw wordt ongemoeid gelaten, omdat het al in de achttiende eeuw onderdeel is geworden van een an der pand. Maar nu beginnen de moeilijkheden. Monumentenzorg wil wel subsidiëren, maar geen herbouw van een al tachtig jaar geleden gesloopte trapgevel. Wat is de fi losofie van Monumentenzorg? Zo'n vijfen twintig jaar koos men voor één karakteris tieke periode, wat daar niet bij hoorde werd gesloopt, wat er niet meer was werd weer opgebouwd. Maar de tijden zijn ver anderd. De rijksdienst wil, anders dan vijf entwintig jaar geleden, zoveel mogelijk de historie van een pand intact laten. In een persbericht omschrijft Van der Eerden het zo: 'volgens de huidige filosofie gaat be- De twee gerestaureerde panden na de restauratie eemschut, september 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 14