BOEKEN Boeken tegen reductie f IN GRONINGEN In samenwerking met uitgeverij Stich ting Matrijs kunnen we onze leden voortaan uitgaven van de stichting te gen gereduceerde prijs aanbieden. Be stellingen kunnen worden gedaan bij Heemschut (gironummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut, Amsterdam, onder vermelding van het te bestellen boek). De ledenprijzen zijn inclusief porto. Hieronder enkele uitgaven van Matrijs, die nog leverbaar zijn: Scholen in Groningen De ontwikkeling van het schoolgebouw in stad en land 1800-1940. Vier deskundige (kunst)historici vertellen de geschiedenis van het lager onderwijs in Groningen, stad en land, en van de gebou wen waarin het werd gegeven. Het is het verhaal van de groei van de school vanaf het eind van de achttiende eeuw, en van de inspanningen van schoolinspecteurs en onderwijzers om een zo goed mogelijk on derwijs te kunnen bieden. H. F. Bruijel-Van der Palm e.a., Scholen in Groningen. (Stad en Lande His torische Reeks, deel 5) 80 p., rijk ge'ül., 18,95 (ledenprijs 16,95) Paleizen in Utrecht Staan er dan paleizen in Utrecht? Dat is de vraag die de titel van dit boek oproept. Het antwoord luidt: Zeker! In zes bijdragen schetsen kunsthistorici de geschiedenis van zes Utrechtse paleizen: de vijftiende- eeuwse bisschopshof aan de Servetstraat, W.KWQ* Kïj de voormalige woning van de oudkatho- lieke bisschop aan de Mariaplaats, de hui dige residentie van Kardinaal Simonis. Al in de elfde eeuw verrees de Keizerspalts Lofen; eeuwen nadien woonde koning Lo- dewijk Napoleon aan de Wittevrouwen- straat. Het laatste paleis is het beroemde Paushuize. Corjan van der Peet e.a., Paleizen in Utrecht (Historische Reeks Utrecht, deel 8) 80 p., rijk geïll., 18,95 (ledenprijs 16,95) Twente te pronk Talloze kunstenaars lieten zich inspireren door de schoonheid van Twente. Al in de zeventiende eeuw trokken ze er op uit om hun bewondering op papier te zetten. Twente te pronk, zonder meer het mooiste boek van Twente, laat voor de eerste keer alle facetten van het schitterende gebied zien: buitens, kerken, kastelen, oude stadsgezichten, watermolens en verras sende panorama's van het wijde heuvel land. H. Hagens en B. Olde Meierink Twente te pronk (Overijsselse historische reeks, deel 2) 208 blz., rijk geïllustreerd, gebonden, 29,90 (ledenprijs 24,95) Het Nederlandse landschap Een historisch-geografische benadering Puur natuur is er niet veel in Nederland. Overal is de invloed van de mens te zien. In de loop van de eeuwen is Nederland omgevormd tot een cultuurlandschap - stapsgewijs, door kleine veranderingen. Dit proces staat centraal in Het Nederland se Landschap. Acht deskundige auteurs geven vanuit een historisch-geografische benadering een overzicht van de land schapstypen in Nederland en van hun ont staan. Achtereenvolgens komen het zand-, het rivierklei-, het veen-, het zeeklei-, het duin- en een krijt-lösslandschap aan de orde. S. Barends e.a. (red.). Het Nederlands Landschap. Een histo risch-geografische benadering. 104 p., rijk geïll., 29,50 Van VOC tot Werkspoor Het Amsterdamse industrieterrein Oostenburg (zie ook Heemschut juli/aug. 1987). 240 p., rijk ge'ül., geb., 49,50 (ledenprijs 39,50) En verder nog de boeken: Hoog Haags Prijs 24,95 (ledenprijs 21,95) Werven (in Utrecht) Prijs 24,95 (ledenprijs 23,95) Paleizen in utrecht nes de Doper te Schiedam (1825) kunnen zien. Natuurlijk bleef het complex gedurende de 175 jaar van zijn bestaan niet ongewij zigd. De kerkvergrotingen zijn vanuit het plein niet zichtbaar, maar de wijzigingen in ramen en deuren verstoren de harmonie. Opvallend zijn de moderniseringen van de winkelpui-hoeken ter weerszijden van de kerk. Op zichzelf rond de jaren '30 met zorg uitgevoerd, symmetrisch ten opzichte van elkaar. Aan 'beschermde dorpsge zichten' dacht men toen nog niet en het had heel wat erger gekund! Maar ook hier zou terugkeer tot de authentieke vorm een verbetering betekenen. De aantastingen vormden rond het Mo numentenjaar de aanleiding tot de oprich ting van de Stichting Driebergen-Rijsen- burg Vroeger en Nu (een initiatief van de beeldhouwer Wim Harzing); de restauratie van de kerk is van die zijde niet geënta meerd. Ook in 'Heemschut' werd de aan dacht op deze problematiek gevestigd. Zo kwam de 'tegenstroom' op gang, die na verminkingen eerherstel van de oor spronkelijke harmonie nastreefde. En dan richten wij ons primair op de winnaars van de Heemschut jubileum plaquette voor de provincie Utrecht: de heer en mevrouw J. G. A. van Aamhem-Mulder. Al in 1926 vestigde de vader van de heer Van Am- hem, J. G,. een kleermakerij in het weste lijk hoekpand nr. 132. Hier werd o.m. de kleding gemaakt voor de staf en de stu denten van het toenmalig Groot-Seminarie ter plaatse. Ook naar livreien voor het per- Het op deze foto nog niet gerestaureerde hoekhuis van de fam. Van Aamhem (foto's, ook die oppag. 12 van Gemeentearchief Driebergen-Rijsenbuzg) soneel op de buitenplaatsen was toen nog vraag. Als herenmodezaak zette de heer J. G. A. Van Aamhem, na het overlijden van zijn vader in 1960, het bedrijf voort, waarin hij al vanaf zijn 17e jaar had meege werkt. Sedert 1975 doet hij dit samen met zijn enthousiaste echtgenote, mevrouw M. Van Aamhem-Mulder. In 1982 besluiten ze het hoekpand met zorg te restaureren. Deuren en vensters krijgen daarbij exact de oude vormen en detaillering terug. Nauwelijks was het werk klaar, of in de cember 1982 deed zich de gelegenheid voor om het aangrenzende pand langs de Hoofdstraat, Nr. 130, te verwerven. Uitbrei ding was dringend nodig, zodat op dit aan bod werd ingegaan, waarop het tweede pand op dezelfde wijze werd gerestau reerd. Daardoor ontstond er een groter element, dat mèt die delen die in tact ble ven weer een duidelijk beeld oproept van de oorspronkelijke kwaliteiten. Het werk zal zeker een aansporing vormen voor de andere eigenaren om te trachten stap voor stap het empire-pleintje weer te maken wat het was: een markante stedebouwkun- dige ruimte met één architectuur! Literatuur Voor gegevens omtrent de historie van het complex: W. Harzing, Ontstaan en Weder varen van Kerk en Parochie Rijsenburg, Jaarboek van Oud-Utrecht 1952,117-143. Prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll is woon achtig in Driebergen-Rijsenburg en geniet veel bekendheid doorzijn jarenlange hoogleraarschap Architectonisch Ontwer pen aan de Universiteit van Delft. Vorig jaar ging hij als hoogleraar wet pensioen. Heemschut, september 1987 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 13