Herstel missiekapel vraagt veel geld Paviljoenslaan blijft behouden Geef 'Reiderland' nieuwe bestemming 'Nuwenspete' heeft sinds kort statuten verzet tegen plannen ij-oevers Spoorbrug bij Waalwijk bedreigd Heythuysen - De Missiekapel uit 1851, een van de laatste voorbeel den in Nederland van de neo-clas- sistische bouwstijl; staat er zielto gend bij, maar er zijn plannen om de kapel in oude luister te herstel len. Daarover schreef H. J. van den Borgh in het Limburgnummer van Heemschut, oktober 1986, nr. 10, blz. 172. Het dakbeschot is vrijwel verdwenen, lijstwerk en versierin gen in de kapel zijn aangetast. Golfplaten of grote dekzeilen op het dak kunnen verdere schade aan het gebouw al een heel eind tegengaan. Een droog gebouw is nodig alvorens er aan restauratie kan worden begonnen. Inmiddels heeft de gemeenteraad besloten de rijkssubsidie voor mo numenten in 1990 en 1991 geheel te besteden aan herstel van de St. Ni- colaaskerk, een laat-gotische pseudobasiliek, die in 1847 en 1927 werd uitgebreid. Alleen de fractie van de Partij van de Arbeid vond dat de gelden voor 1990 wel aan deze kerk konden worden be steed, maar dat het jaar daarop de subsidie diende te worden be stemd voor andere objecten, zoals de Missiekapel, de St. Antoniusmo- len en monumenten van particulie ren. Volgens wethouder A. van de Kop was gemeentelijke steun voor de Missiekapel niet nodig omdat herstel hiervan aan een stichting is overgedragen. De door de Limburgse commissie van Heemschut opgerichte stich ting 'Vrienden van de Missiekapel Heythuysen', die zich sinds april 1986 beijvert de kapel van de slo pershamer te redden, heeft veel geld nodig om haar doel te verwe zenlijken. Financiële bijdragen zijn, gezien de voornemens van de ge meente, hard nodig en van harte welkom op bankrekening 12.22.36.045 ten name van 'Mis siekapel Heythuysen'. Haarlem - De Stichting Welgele gen, die het verzet bundelde tegen de afbraak van het Paviljoen Wel gelegen ten behoeve van de broodnodige uitbreiding van de provinciale kantoorruimte (zie ook Heemschut maart/april 1986), heeft voor een groot deel haar zin gekre gen: de Paviljoenslaan blijft groten deels gespaard. Alleen de hoog bouw met puntdak van het witkleu- rige Rode Kruisgebouw wordt ge sloopt ten behoeve van een brede doorkijk naar de prachtige binnen tuin. De nieuwbouw voor de pro vinciale griffie wordt nu geconcen treerd aan de Dreef tot aan het huis Dreeflust. Dit betekent verlenging van de nieuwbouw uit de jaren zes tig. De doorkijk naar het Frede- rikspark verdwijnt daardoor op deze plaats. Aan de rand van het park zelf moet helaas de witte villa Frederikspaik 6 het veld ruimen. In het aanvankelijk plan van de provincie zouden vrijwel alle ka rakteristieke panden aan de Pavil joenslaan plaats hebben moeten maken voor nieuwbouw. De pro testen, die de Stichting Welgele gen bundelde, waren zo sterk dat een werkgroep van gemeente en provincie op zoek ging naar een oplossing die aanvaardbaar zou zijn voor gemeente en provincie. Het ziet emaar uit dat men daarin wonderwel is geslaagd. Bellingwolde - Het voorste deel van het voormalige hotel 'Reider land' dreigt te worden afgebroken. Er zijn al pogingen ondernomen van de zijde van de burgerij om dit te voorkomen op grond van de ste- debouwkundige en historische overwegingen, mede in verband met de positieve belevingswaarde die de oude kern van Bellingwolde nog steeds bezit. Er is steun ge zocht van de kant van de Bond Heemschut. De Provinciale Com missie van de bond is poolshoogte gaan nemen en heeft B en W van de gemeente Bellinwedde bericht dat ook Heemschut van mening is dat het voorhuis van 'Reiderland' een positieve bijdrage levert in het fraaie dorpsbeeld en daarin een wezenlijke rol speelt. Heemschut heeft B en W verzocht alles in het werk te stellen om het pand in stand te houden en een nieuwe bestemming te geven. Bij aanpassingen dient volgens Heem schut vooral te worden gelet op het in stand houden van de zichtbare balklaag tussen de verdiepingen en is het gewenst het oorspronke lijke gootprofiel van kroonlijst, fries en architraaf langs de voorge vel weer aan te brengen. Nunspeet - De heemkundige ver eniging Nuwenspete, die werd op gericht in januari 1985, heeft sinds 11 juni van dit jaar notarieel vastge legde statuten. De vereniging is nu ingeschreven in het verenigingen- register van de Kamer van Koop handel te Harderwijk. 'Nuwenspe te' heeft tot doel het bevorderen van de belangstelling voor de loka le en regionale geschiedenis en de instandhouding van de waardevol le zaken hierin. Met name geldt dit voor het gebied van de gemeente Nunspeet. De vereniging kent activiteiten op het gebied van archeologie, kle derdrachten, genealogie, monu menten, oude ambachten, dialect, schilders en dergelijke. Verder wil zij maandelijks lezingen of presen taties geven, komt het vereni gingsblad 'De Mothoek' maande lijks uit, organiseert zij tentoonstel lingen en excursies, doet zij onder zoek, legt ze een bibliotheek aan en wil ze contact onderhouden met soortgelijke instellingen en met de overheid. Het secretariaat berust bij Abele Reitsma, ds. de Bouterlaan 2, 8071 GX Nunspeet, tel. 03412- 51212. Het lidmaatschap bedraagt 20,- per kalenderjaar; bij meer leden in een gezin 30,- per jaar. Zij ont vangen 'De Mothoek', hebben vrij toegang tot de bijeenkomsten van 'Nuwenspete' (niet-leden betalen 2,50 per persoon) en kunnen vrij blijvend toetreden tot een of meer werkgroepen. Donateur wordt men al voor 15,- per jaar en dan ontvangt men ook 'De Mothoek'. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij penningmeester D. J. Osinga, Meidoomdreef 29, 8071 AL Nunspeet. Het bankreke ningnummer van de vereniging is 91.72.41.657 bij de Bondsspaar bank, Nunspeet; gironummer van de bank: 93 03 13. Amsterdam - Vier landelijke en Amsterdamse organisaties op het gebied van architectuurgeschiede nis en monumentenzorg hebben in een gezamenlijke verklaring aan de Amsterdamse gemeenteraad uiting gegeven aan hun ernstige bezwaren tegen de plannen voor IJ-oevers en Oosterdok. Deze plan nen voorzien in massieve bebou wing van maximaal 75 meter hoog en inperking van het waterareaal rond het Centraal Station. Het Genootschap Amstelodamum, het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap, Hendrick de Keyser en de Bond Heemschut wijzen erop, dat er al jarenlang aanslagen zijn gepleegd op het waterareaal rond het Centraal Station, waardoor het visuele beeld ernstig is aangetast. Het nieuwe plan zal het boeiende uitzicht op de stad blokkeren en nu nog bestaande doorkijkjes naar de IJ-oevers voor altijd bederven. In een artikel dat Heemschut in haar vorige nummer aan de plan nen wijdde, wordt vooral de staf gebroken over de veel te hoge be bouwingsdichtheid, die in de jong ste plannen wordt voorgesteld. Overigens signaleert de redactie ook de positieve mogelijkheden, die de ontwikkeling van de IJ-oe vers kan bieden. Het leegzuigen van de binnenstad kan ermee wor den bestreden en de relatie nissen stad en water verbeterd. De huidi ge plannen zijn daartoe echter geen goede aanzet. De vier organi saties zijn er dan ook van overtuigd mede in de geest van veel Amster dammers en niet-Amsterdammers te handelen als zij de gemeente raad met grote klem verzoeken de huidige plannen af te keuren. Hier door ontstaat de mogelijkheid in goed overleg aanvaardbare oplos singen te zoeken voor een op zich zelf boeiende en belangrijke uitda ging. De organisaties doen het aan bod aan dit overleg graag mee te zullen doen. Waalwijk - De NS wil een monu mentale spoorbrug over de Moer putten bij Waalwijk in Noord-Bra bant - een moerassig natuurreser vaat - afbreken omdat deze geen functie meer zou hebben. Dit zeer karakteristieke monument van techniek en ambacht verkeert in goede staat en biedt een unieke mogelijkheid het prachtige natuur reservaat te bekijken. Ook als on derdeel van de toeristische fietsroute Den Bosch-Waalwijk is zij onmisbaar. De Federatie Noord brabants Monumentenoverleg (waarin Heemschut participeert), de ENFB, de Kon. Ned. Natuurhis torische Vereniging, de Vogel- en Natuurwacht en de ANWB protes teren tegen deze dreigende af braak. Regentessekamer van het onlangs gerestaureerde St. Jozefhuis in Hoorn (zie ook Heemschut 7/8) Heemschut, september 1987 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 11