HEEMSCHUT IN AKT! Groot Ziekengasthuis moet uit binnenstad Panden aan de Traay zeker niet slopen Bezwaar tegen afbraak Notarishuis Hesselink Zandpaadje dient voetpad te blijven Grind- en mergelwinning ramp Limburgs landschap Plateau van Margraten 's-Hertogenbosch - Volgens het ontwel-bestemmingsplan 'Tol- brug II' wil de gemeente mogelijk heden scheppen voor uitbreiding van het Groot Ziekengasthuis. De Bond Heemschu t maakt hiertegen bezwaar omdat de binnenstad on voldoende ruimte biedt voor late re, nieuwe uitbreidingen. Door dit ziekenhuis toe te staan nu hier ter plekke uit te breiden, wordt het nog moeilijker het uit de binnen stad te verwijderen, wat de beste oplossing zou zijn, omdat een ziekenhuis volgens de bond hier principieel niet thuishoort. In het bezwaarschrift aan de ge meenteraad herinnert de bond er aan dat het Willem Alexander- ziekenhuis en het Caroluszieken- huis tot ieders tevredenheid reeds buiten de binnenstad van Den Bosch zijn gevestigd. Het zou in het belang van de stad zijn wanneer het aan het Groot Ziekengasthuis verboden zou worden in de bin nenstad te bouwen, zo meent de bond. Voorts maakt de bond bezwaar te gen wijzigingen in het bestaande oude ziekenhuisgebouw. Dit dient bewaard te blijven gezien zijn ar chitectonische en historische waarde; het verdient eerder opne ming op de Rijksmonumentenlijst en anders wel op de gemeentelijke lijst. Als er geen ziekenhuis meer in is gevestigd, kan het volgens de bond zondermeer geschikt wor den gemaakt voor woningen en/of ateliers. Zo is het ook met het Mariapavil- joen uit 1913 van stadsarchitect Kersemaekers. Dit voorbeeld van jonge bouwkunst is zeer markant en past geheel in de sfeer van de omgeving. Het zou zelfs op de ge meentelijke monumentenlijst moe ten komen, vindt de bond en hoeft zeker niet te worden opgenomen in dit ontwerp-bestemmingsplan. Het plan voorziet ook in de moge lijkheden voor aanleg van een fiets- en wandelroute tussen de Nieuwstraat en het Burgemeester Loeffplein via het erf van het Groot Ziekengasthuis. De Bond Heem schut noemt zo'n route in strijd met het historisch-ruimtelijk karakter van de binnenstad. Een ander bezwaar is dat een der gelijke route voor criminelen kan dienen als vluchtroute. De stad staat op de zesde plaats van de lijst van crimineelste steden en is on der de middelgrote steden de kop loper. De Bond Heemschut acht het zinvol als de raad over deze nieuwe route eens de mening vraagt van de politie en van de werkgroep 'Vrouw en veiligheid'. De laatste maakte een diaserie van maar liefst 78 vrouw-onvriendelijke situaties in Den Bosch. De commis- sie-Roethoff adviseert in haar rap port over kleine criminaliteit de gemeenten overigens ook om bij het opstellen van bestemmings plannen altijd eerst advies in te winnen bij de politie over de crimi- naliteitsaspecten van de plannen, zo brengt de bond in herinnering. Driebergen - Als het waar is dat de panden aan de Traay 39 t/m 4S op de nominatie staan te worden gesloopt, dan moeten B en W alles in het werk stellen om dit te voor komen en deze voor Driebergen, maar zeker voor de Traay zo ken merkende panden te behouden. In de afgelopen jaren zijn al te veel waardevolle panden in de ge meente verloren gegaan. Dit is de strekking van een verzoek van twee plaatselijke vereni gingen, de Stichting Driebergen- Rijsenburg 'Vroeger en Nu' en de Vereniging 'Tussen heuvelrug en Wetering' aan het College van Bur gemeester en Wethouders. Ook Heemschut heeft deze zaak in on derzoek genomen. De brief wijst B en W erop dat ge noemde panden alle in de 'lijst Smorenburg' zijn opgenomen en als waardevol aangemerkt. Velen zien deze lijst als goede basis voor een gemeentelijke monumenten lijst. Volgens beide plaatselijke verenigingen verhogen deze pan den in hun verschijningsvorm, me de door de leilinden, de belevings waarde van dit misschien wel meest karakteristieke deel van de Traay. Het moet mogelijk zijn door wijziging van bestemming een al ternatieve oplossing te vinden. De verenigingen menen positieve aan wijzingen in die richting te hebben. Winterswijk - De aanvraag van een onroerend goed-ondememing om winkels te bouwen op de plaats waar nu nog het zo langzamerhand vermaarde 'Notarishuis Hesselink' staat (zie het nummer van maart/ april 1987. nr. 3/4, blz. 29), dient volgens de Bond Heemschut niet te worden gehonoreerd. Realisering van de plannen betekent de af braak van een 125 jaar oude monu mentale villa, gesitueerd in een parkachtige tuin, die zonder enige twijfel voor plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst in aanmerking komt. Volgens de Overgangswet Ruimte lijke Ordening worden de bestaan de bijzondere voorschriften van de voor- en achterrooilijnen geacht een bestemmingsplan te zijn. De grootschalige ruimtelijke ingreep die thans in Winterswijk aan de or de is, vereist echter een volwaardi ge procedure voor ruimtelijke or dening, meent Heemschut. Alleen al hierom zegt de bond zich ver plicht te achten bezwaar aan te te kenen tegen het voornemen ver gunning te verlenen voor een bouwplan dat in ernstige mate het historisch-ruimtelijk en cultureel- ruimtelijk karakter van Winters wijk geweld zal aandoen. Boxmeer - In de gemeenteraad is een voorbereidingsbesluit aan vaard voor een perceel aan het Zandpaadje. Vanouds trok langs dit voetpad de processie van het Heilig Bloed tussen kerk en kloos ter in de oude dorpskom en Het Zand. Even verder, aan de Maas, staan de kapel van St. Johannes Ne- pomuk en het grafelijk kasteel. Het fraaiste deel van dit historische ge bied vormt het geheel van het stati ge empire-huis aan Het Zand 15, de groep oude lindebomen, het Zand paadje en het voorname huis Het Zand 17 in LodewijkXVI-stijl met ommuurde tuin. Beide percelen zijn rijksmonumenten en staan nog steeds in hun authentieke omge ving. Het Zandpaadje moet volgens de plannen worden verbreed en toe gankelijk gemaakt voor gemotori seerd verkeer. De Bond Heem schut acht dit een aantasting van de cultuurhistorische betekenis van dit belangrijke deel van Box meer, het Zandpaadje was immers vanouds een voetpad en er hoort geen weg voor autoverkeer tussen de percelen Het Zand 15 en 17, laat staan in het complex oude lindebo men. Bovendien wordt door een autoweg de schoonheid van de harmonie tussen monumenten en omgeving aangetast en de sfeer van statige rust en ingetogenheid verstoord. Deze monumentale hui zen vereisen een open omgeving, vindt de bond. Verdere bebou wing dient dan ook niet tot stand te komen. De gemeenteraad wordt verzocht zijn goedkeuring aan het plan te onthouden als B en W het plan niet willen intrekken. Limburg - De huidige grind- en mergelwinning is rampzalig voor het Limburgse landschap. Daarom moet reeds in 1991 begonnen wor den met een drastische verminde ring van de grindwinning in Lim burg en niet pas in het jaar 2000, zoals een recente nota 'Gegrond ontgronden' van Rijkswaterstaat voorstelt. Aldus de Bond Heem schut in een brief aan de Raad van de Waterstaat. Heemschut stelt voor op korte termijn de import van grind aanzienlijk te vergroten en de export tot nul te reduceren. Bovendien moet geprobeerd wor den grind door andere materialen te vervangen. Heemschut, de Vereniging tot Be scherming van Cultuurmonumen ten, spreekt er zijn verbazing en te leurstelling over uit, dat de gevol gen van ontgronding voor het land schap met een aan arrogantie grenzende achteloosheid worden doodgezwegen. Met name denkt de bond hierbij aan de gevolgen voor de uiterwaarden in het Lim burgse Maasdal en het mergelland in Zuid-Limburg. Heemschut schetst een haast apocalyptisch vi sioen van een volstrekt uniform uit gebaggerd Nederland met een landschap, dat van een geestdo dende eentonigheid is. De bond mist in de nota een gedegen ver kenning van de mogelijkheden, die grindwinning op het Continen taal Plat in de toekomst biedt. Heemschut maakt zich ook grote zorgen over de oudheidkundige bodemschatten, zoals grafvelden en pré-historische nederzettingen, die door teveel baggeren verloren gaan. Bovendien worden de gevol gen voor de grondwaterstand niet onderkend, waardoor de funderin gen van monumenten worden aan getast. De bond citeert een brief van de minister van Verkeer en Water staat, waarin het plan wordt gelan ceerd om in Limburg vóór 1989 ge bieden te reserveren, waaruit tus sen 1989 en 1999 minimaal 118 mil joen ton grind kan worden gewon nen. Echter wel onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat deze hoe veelheid het sluitstuk moet vormen van de grindwinning in Limburg. Jaarlijks valt in deze provincie 70 hectare land aan de grindwinning ten offer, aldus Heemschut. Waar Heemschut zich ook bijzon der over heeft verbaasd is, dat in de nota 'nu als een konijn uit 's rijks hoge hoed' opnieuw de af graving van het plateau van Margraten aan de orde wordt ge steld. Dit plateau is nota bene door het rijk bestempeld tot 'Na tionaal Landschapspark'. Boven dien wordt in de nota toegege ven, dat men ten aanzien van de mergelwinning de komende 20 jaar binnen het destijds toegewe zen gebied vooruit kan. De Bond Heemschut noemt het ten slotte ongeloofwaardig, dat een no ta gepresenteerd wordt als de vi sie van de overheid, waarin zó overduidelijk slechts de belangen van een zeer selectief clubje uit de ondememerswereld centraal staan. Dit riekt niet alleen naar pro tectionisme maar verhindert bo vendien werkelijke innovaties op het gebied van de delfstoffenwin ning met alle technologische voor delen vandien. Innovaties, die te gelijkertijd het behoud van ons fraaie landschap kunnen veilig stellen. 10 \Heemschut, september 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 10