(School)radioprogramma's over Heemschut VERENIGING Ton Koot-penning voor Postma Motto: 'De Lange Jan een kopje kleiner maken' Heemschut gaat dit najaar een Heemschut Kinderdag organiseren met het doel kin deren beter bekend te maken met het werk van de bond en hen samen met hun ouders sterker te betrekken bij wat erin hun directe omgeving aan architectonisch en landschappelijk schoon is te vinden. Het project zal wat de tijdsplanning betreft aansluiten bij de Open Monumentendag, die op 12 september plaats vindt. In samenwerking met de redacties van de AVRO-Schoolradio en het NCRV-kin- derprogramma Rabarbara heeft Heem schut een serie van acht korte program ma's van een kwartier gemaakt voor kin deren van 7 jaar tot 12 jaar met het the ma 'Kind en Monument' en onder het motto 'De Lange Jan een kopje kleiner maken', een serie over niet-deftige monumenten. Vele kinderen weten niet wat er in hun directe omgeving aan geschiedenis is te rug te vinden. Waaraan Galgewater, Diefsteeg, Blauwsteen en het Gerecht hun namen ontlenen. Waarom een klein ver vallen huisje niet mag worden gesloopt, maar in ere moet worden hersteld (bij voorbeeld omdat Spinoza daar is gebo ren). Maar ook waarom een natuurlijk ge vormd looppad, gestoffeerd met fraaie knotwilgen en een herberg, niet zonder meer tot snelweg gebombardeerd mag worden. Een overvloed aan historische ge gevens die kinderen uit hun directe omge ving kunnen halen, wanneer de aandacht daar op wordt gevestigd. Het is een serie programma's waarin kinderen in aanraking komen met dood gewone monumenten in hun eigen omge ving. Monumenten waarmee ze dagelijks omgaan: een eeuwenoude krakende tol- brug b.v., een eerbiedwaardige oude lin de- of eikeboom waaronder in de loop der jaren van alles is gepasseerd, een waterto ren, een antieke automobiel, een sierlijke lantaarnpaal naast het kippebruggetje; een wevershuisje in de Haver- en Gortbuurt. Het is de bedoeling dat kinderen deze kleine monumenten in hun eigen omge ving herkennen en daar een verhaal, ge dicht, of tekening over maken. Een jury beoordeelt de inzendingen. Een jury van drie schrijvers en een tekenaar. Meer dan 50 winnende kinderen en hun begeleider worden uitgenodigd voor een Heemschut kinderdag. Op die dag maken de kinde ren een uitstapje naar monumenten die be tekenis hebben in onze vaderlandse ge schiedenis. Het wordt een, spannende dag waarin Jo- han de Wit, Piet Hein en P. C. Hooft de hoofdrollen spelen. Waar ook de toe gangsdeuren tot kastelen en martelkamers knarsend open gaan. We hopen dat veel kinderen, samen met hun ouders, mee zullen doen aan dit 'spel'. En dat ze zullen luisteren naar de program ma's van de Schoolradio op 11,18 en 25 september en op 2,9 en 16 oktober, vrij dags van 14.45 tot 15.00 uur op radio 5 en het programma Rabarbara op 5 en 12 sep tember om 7.30 uur op radio 3. Ouders en kinderen kunnen inzendingen sturen naar AVRO-Jeugd postbus 2 1200 JA Hilversum of NCRV-Rababara, postbus 121 1200 JE Hilversum. Hieronder de opzet en een overzichtje van de Schoolradio-serie. De serie bestaat uit zes radiouitzendingen van elk vijftien minuten. Op een associa tieve manier, aan de hand van verhalen van betrokkenen, vragen, reakties en tek sten van kinderen, lied- en poëzieteksten en muziek, worden de kinderen in elke uitzending meegenomen naar een aantal herkenbare, vóór hen sprekende monu menten. Aan de orde komen: Op 11 september om 14.45 uur (radio 5) Voor vijftig cent over een monument. Over een eeuwenoude, krakende tolbrug; de enige in ons land die nog dagelijks in gebruik is. Op 18 september om 14.45 uur (radio 5) Bomen als een monument. Over eerbiedwaardige oude linde- en ei kebomen, waaronder in de loop der jaren van alles is gepasseerd. Op 25 september om 14.45 uur (radio 5) Een monument vol water. Over de watertoren die een bedrijfsdirek- teur honderd jaar geleden in zijn achter tuin liet neerzetten. Op 2 oktober om 14.45 uur (radio 5) Rijdende monumenten. Over het weggehoonde, maar nog steeds bijzondere Lelijke Eendje dat ze niet meer willen maken; en over de laatste nog rij dende 'bus-tram' in ons land, de trolley bus. Op 9 oktober om 14.45 uur (radio 5) Niet erkend als monument. Over bunkers, schuilplaatsen en stadions, die als monumenten niet serieus worden genomen. Op 16 oktober om 14.45 uur (radio 5) Monumenten van de toekomst. Over opvallende bouwwerken van nu, die in de jaren tweeduizend waarschijnlijk mo numenten zullen zijn. De genoemde onderwerpen vormen de 'kapstok' voor de betreffende uitzending. Geen van de uitzendingen is in uitwerking gelijk. Vast onderdeel in elke uitzending is wel een rubriek over 'straatmeubilair', waarin kinderen op ontdekking gaan naar monumentjes in de straat. De zes uitzen dingen te zamen kunnen worden be schouwd als een eerste verkenning in de wereld van het monument, die heus niet zo deftig hoeft te zijn als de monumentenbe schermers hem hebben gemaakt. De uit zendingen van Rabarbara op 5 en 12 september op radio 3 om 7.30 uur zullen gaan over 'hofjes' en 'straatnamen'. Alle basisscholen in ons land zullen in een brief worden geattendeerd op de serie programma's en de onderwijskrant, het Heemschut-Journaal en het tijdschrift ont vangen. Op verzoek kunnen ze ook casset tes van de uitzendingen krijgen. In de schoolradio-programma's zal de kinderen ook worden gevraagd in hun eigen omge ving op te letten of er sloop of aantasting dreigt van karakteristieke gebouwtjes. Ze kunnen dan naar het secretariaat van Heemschut bellen (tel. 020-225292). (Groot)ouders: doe mee Ouders, leer uw kinderen samen met Heemschut oog te krijgen voor hun om geving, doe mee met de prijsvraag en abonneer u ook eens op ons mooie tijd schrift. Voor jongeren kost een lidmaat schap (incl. abonnement) slechts 2S gul den per jaar. Tel. 020-230994. Grootouders, maak samen met uw klein kinderen een uitstapje en een werkstuk je en geef ze een abonnement cadeau. J.K. Op de Algemene Vergadering, die dit jaar op 21 juni in Enkhuizen werd gehouden werd de Ton Koot-penning uitgereikt aan dr. E. B. I. Postma voor zijn grote verdiensten voor Heemschut in de tien jaar, dat hij bestuurslid/voorzitter van de provinciale commissie van Heemschut Utrecht is geweest. Postma is altijd bijzonder actief geweest op het punt van de ledenwerving, was vaak op Kerkepad te vinden, organiseerde vele excursies en stond vorig jaar garant voor een uitstekende organisatie van de Jubileum Heemschutdag in Utrecht. Zeif vermaande Post ma op ironische toon, dat de vereniging zuinig moet omspringen met zijn ere-penningen. Wij gunnen hem de penning royaal. Op de foto heeft waarnemend voorzitter Van Leeuwen (rechts op foto) het versiersel juist uitgereikt, (foto Bert Franssen) Heemschut, juli/augustus 1987 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5