HEEMSCHUTDAG 1987 in Rotterdam e.o. Open Monumentendag Zaterdag 26 september De Heemschutdag wordt dit jaar in de Rot terdamse regio gehouden. Hieronder volgt het, ook dit jaar weer zeer. gevarieerde programma, 9.30 -10.00 uur 10.30 - 12.00 uur - 12.00 - 14.3(1 uur - Verzamelen te Rot terdam in restaurant Engels (naast het Centraal Station). Rondrit met bussen door een deel van Rotterdam (contrast- punten oud en nieuw) en het landelijk ge bied Geervliet en Heenvliet. Brielle Lopend buffet m een monumentaal pandje; 'rondwandeling onder leiding van gidsen. 14.30 - 17.00 uur - Rondrit met bussen naar de Maasvlakte (o.a. bezichtiging nieuwe slufter), het s Brielse meergebied, en via industriege bied terug naar Rot terdam. Kleine wijzigingen voorbehouden. Opgave door overmaking van 40,- per persoon naar postrekening 124326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam, onder vermel ding van 'Heemschutdag 26 september 1987. Aansluitend aan deze Heemschutdag kan men dan deelnemen aan het avondpro gramma van de 'Open Havendag Rot terdam'. Vervolg van pagina 3 Comité van Aanbeveling Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden heeft, in zijn hoedanigheid van erevoorzitter van de Stichting NCM, zitting genomen in het Comité van Aanbeveling van de Stichting Open Monumentendag. Voorts maken van het Comité vêin Aanbeveling deel uit minis ter Brinkman van het ministerie van WVC en mr. C. J. A. van Lede, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. Het Comité van Aanbeveling zal op za terdagochtend 12 september aanwezig zijn in Utrecht bij de nationale start van de Open Monumentendag. Ieder jaar zal voor de nationale start een andere plaats geko zen worden. Dit jaar is hiervoor Utrecht ge kozen, vanwege de centrale ligging in het land. De Commissarissen der Koningin zullen in elke provinciehoofdstad het startsein voor de open. Monumentendag te geven. Ook in veel andere plaatsen wordt de Open Monumentendag feestelijk gestart door de burgemeester, wethouder of an dere lokale beroemdheden. In de plaatselijke comité's werken ge meenten en particuliere organisaties sa men. Ook de regionale en landelijke orga nisaties als Heemschut steunen de co mité's. Prijsvraag Hoe meer men over iets te weten komt, hoe meer men ervan gaat genieten. Dat is in feite het motto van deze eerste Open Monumentendag. Niet alleen zijn veel unieke monumenten gratis toegankelijk, daarnaast wordt er een interessante wed strijd georganiseerd, die elke deelnemer nog direkter bij de monumenten betrekt en tevens in de gelegenheid stelt een van de schitterende prijzen te winnen. Hoofd prijs is een aantrekkelijke Renault 5. Deelnameformulieren voor deze wed strijd zijn verkrijgbaar in de kantoren van het Bouwfonds Nederlandse Gemeente en in alle vestigingen van Vroom Drees- mann (afd. Klantenservice). De deelname formulieren moeten hier voor 19 septem ber ook weer ingeleverd worden. Amsterdam Hieronder in het kort de opzet van de 'Open Monumentendag', 12 september 1987 te Amsterdam. Er is besloten het programma dat van 10.00 uur tot 17.00 uur duurt dit jaar te gieten in 'torenclusters'. De torens van de Oude Kerk, de Westerkerk, de Zuiderkerk en de Munttoren vormen de centrale uit gangspunten. De torens zijn te beklimmen, de kerken te bezichtigen. Rondom de to rens worden een aantal monumenten opengesteld (ongeveer 10 per toren). Er wordt een algemene folder gemaakt, waarin het hele programma globaal in komt te staan (het programma van Amster dam). Bij elke toren wordt een informa tiestand geplaatst met gedetailleerde in formatie over de deelnemende objecten. Tevens een wandelroute die alle objecten aan elkaar 'breit' (dus per toren een wan delroute). Alle deelnemende objecten zullen herken baar zijn aan speciale vlaggen. Een aantal andere punten, die ook in het programma zullen opgenomen zijn: - een oude 2-asser tram van het Ge meente Vervoersbedrijf - waterfietsen (Canal Bike), een route speciaal aangepast aan deze dag - een 'infobus' van het Gemeente Ver voerbedrijf - rondvaart De volgende monumenten rondom de torens zullen open gaan: Westertoren Zuidertoren Westerkerk Remonstrantse kerk Van Brienenhofje Noorderkerk Posthoomkerk Westindisch huis Euro Business Center Huis met de Hoofden Nederlands Theaterinstituut Zuidertoren Zuiderkerk De Pintohuis Pakhuis Schottenburgh Jacob Hooij en Co Oudezijdsvoorburgwal 237 Joods Historisch Museum Toren oude kerk Oude Kerk Korenmetershuis (zetel van Heemschut) Crypte Bamdesteeg De Waag (niet zeker!) Scheepvaarthuis Schreierstoren Geldersekade 8 Nicolaaskerk Leeuwenborgh Museum Amstelkring Munttoren Tuschinski Kleine Komedie Keizersgracht 695-697 Amstelkerk Banketbakkerij Holtkamp Herengracht 476 (Prins Bemhard Fonds) Herengracht 497 ('Het Kattenkabinet') Theater Odeon Schuilkerk 'T Lam De Krijtbergkerk In een aantal kerken zullen orgelconcerten gegeven worden. Ook zullen de carillions van de Wester toren en oude kerkstoren spelen. Bij veel objecten kan gerekend worden op uitleg over het desbetreffende monument. Bij sommigen zullen rondleidingen gegeven worden, een kleine tentoonstelling of een diaserie. J.K. 'i Ik \eemschut, juli/augustus 1987

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 4