Heemschut Open Monumentendag komt er aan I Ruim 2500 monumenten in 300 gemeenten Folders Actie Romeinse muur succesvol In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Reductie voor 65+ en 30" Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel.02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Het onlangs fraai gerestaureerde 'De Drie Gezusters' in Groningen. De Open Monumentendag nadert snel. In bijna 300 gemeenten zuilen op 12 september ruim 2500 kleine en grotere monumenten voor het publiek open worden gesteld. Een unieke kans om zo'n veelal gesloten monument eens rustig van binnen te kunnen bekij ken. Onder de 300 gemeenten, die meedoen bevinden zich alle grote monumentenge meenten, zoals Groningen, Leeuwarden, Deventer, Kampen, Leiden, Maastricht. Maar ook heel veel gemeenten die slechts enkele monumenten bezitten zijn enthousiast met de organisatie begonnen. In enkele plaatsen wordt de Open Monumentendag gecombi neerd met festiviteiten die al rond 12 september waren gepland. Bijvoorbeeld in Frane- keradeel waar de Agrarische Dagen geheel in het teken van de monumenten komen te staan, met als thema Staten en Stinsen. De Stichting Open Monumentendag heeft fondsen geworven voor de produktie van twee soorten folders, affiches en vlaggen. Rond 1 juli verschijnt een strooifolder, met een korte beschrijving van de Open Monumentendag. In de andere folder die rond 1 augustus verspreid wordt, worden alle deelnemende gemeenten vermeld, met een globale indicatie van de openge stelde monumenten en de geplande activi teiten zoals wandelroutes, muziekuitvoe ringen, brochures. In dit nummer van Heemschut treft u deze folder aan. Hierin wordt ook een centraal informatiepunt ver meld. Zo kan iemand uit bijvoorbeeld Schiedam die naar Hoom wil bij het infor matiepunt in Hoom precies te weten ko men wat er allemaal te doen is in Hoom. Behalve de affiches worden er ook vlag gen gemaakt, die bij alle open monumen ten zullen worden opgehangen. Alle pro- dukten worden door de comités ver spreid, en zullen ook verkrijgbaar zijn in alle ANWB kantoren en VW-kantoren. Ruime definitie De Stichting Open Monumentendag han teert een mime interpretatie van het be grip 'monumenten'. Niet alleen objecten die op een monumentenlijst zijn geplaatst zijn interessant om eens van binnen te wor den bekeken. Ook andere historische ge bouwen zijn minstens evenveel de moeite waard om een bezoek aan te brengen. Eveneens worden de varende en rijdende monumenten niet vergeten. Het persbericht, dat de bond ver stuurde over de dreigende sloop van een groot deel van een Ro meinse muur in Nijmegen, heeft zeer veel respons gekregen. De verontwaardiging van Heemschut haalde zelfs het NOS-joumaal van half elf op 15 juli. Ook de radio sprong erop in en in vele kranten verschenen artikelen. De actie van Heemschut vond ook weerklank bij archeologiestudenten, die, be geleid door een in Romeinse kledij gestoken pop handtekeningen gin gen verzamelen om de muur te redden. Redding van de muur lijkt intussen vooral een kwestie van geld te zijn. Voor het behoud van de hele muur is veel meer nodig dan de 2 ton, die de gemeente be schikbaar wil stellen. Heemschut heeft dan ook voorgesteld naar een sponsor te zoeken. Zij denkt daarbij aan de betonwereld. Bij de bouw van de muur pasten de Ro meinen immers voor het eerst be ton toe als materiaal. De tufstenen bekisting van de muur werd dicht- gegoten met mortel en breukste nen. Op pagina 17 het persbericht dat we verzonden. Heemschutdag 1987 4 Schoolradio over Heemschut 5 Studiedag NCM 6 Restauratieprijzen 9 Rotterdams symposium 10 Monument van de Maand 12 Heemschut in actie 14 Waag Hoorn in gevaar 16 Allure langs het IJ? 18 Van VOC tot Werkspoor 22 Studiedag Jonge monumenten in Hilversum 24 Fraai staaltje van jongere bouwkunst: Jugendstil-gevel aan de Haagse Laan van Meedervoort 215 (foto gem. Den Haag) Jaargang 64, no. 7/8, juli-augustus 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, juli/augustus 1987 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 3